Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Gabinety stomatologiczne otwierane w kolejnych państwach

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Gabinety stomatologiczne otwierane w kolejnych państwach

Gabinety stomatologiczne otwierane w kolejnych państwach

Rządy niektórych państw łagodzą restrykcje w funkcjonowaniu gabinetów stomatologicznych wprowadzone w związku z falą pandemii COVID-19. W Kanadzie, Stanach Zjednoczonych oraz w Indiach ponownie otwarto część praktyk dentystycznych – przy zachowaniu nowych standardów ochrony.

Kanada

Kliniki w Kraju Klonowego Liścia zostały zamknięte w połowie marca, ale dentyści w kolejnych prowincjach stopniowo wracają do pracy – leczenia także przypadków niewymagających pilnej interwencji. W Albercie gabinety rozpoczęły ponownie pracę już na początku maja, w Nowym Brunszwiku 13 maja, a w Kolumbii Brytyjskiej 19 maja. W przypadku innych regionów, w tym najludniejszych – Ontario i Quebecu – nie ma wciąż decyzji o „odmrożeniu” stomatologii.

Co ciekawe, w ośmiokrotnie większej od Polski prowincji Nunavut (północny-wschód kraju) nie zanotowano ani jednego przypadku COVID-19, w regionie Terytoria Północno-Zachodnie – 5 przypadków, a w graniczącym z Alaską Jukonie stwierdzono dotąd 11 zachorowań. Łącznie w Kanadzie zarażenie wirusem SARS-CoV-2 odnotowano u ponad 92 tys. osób.

USA

Mimo zdecydowanie największej liczby przypadków COVID-19 (około 1,8 mln zachorowań i ponad 100 tys. zgonów na początku czerwca), w Stanach Zjednoczonych ma miejsce stopniowy powrót do działania gabinetów i klinik dentystycznych. Zaledwie w trzech stanach – Nowym Jorku, Michigan i Nowym Meksyku – leczenie stomatologiczne jest nadal ograniczone do procedur ratunkowych. W pozostałych dentyści mogą już wykonywać zabiegi planowej opieki stomatologicznej.

Dzieje się tak mimo odmiennych opinii różnych gremiów. Przykładowo – Amerykańskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (ADA) oświadczyło, że popiera wznowienie usług dentystycznych w stanach, w których spada liczba zakażeń SARS-CoV-2, ale federalne Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) nadal zaleca pacjentom ograniczenie wizyt do niezbędnych procedur.

Indie

Największe państwo południowej Azji relatywnie dobrze radziło sobie z pandemią w pierwszych tygodniach po pojawieniu się COVID-19, obecnie jednak liczba chorych wzrasta w szybkim tempie (191 tys. w dniu 1 czerwca – 7 pozycja na świecie). W kraju powoli następuje „odmrażanie” gospodarki, dzieje się tak jednak zależnie od strefy, do której przypisano dane miasto czy region.

Strefy te oznaczono kolorami: zielonym (najmniejsze zagrożenie), pomarańczowym oraz czerwonym (najwięcej przypadków CIVID-19). Gospodarka, a tym samym i branża stomatologiczna pozostaje w zamknięciu we wszystkich czerwonych strefach, te zaś obejmują przede wszystkim największe metropolie: Mumbai (Bombaj), New Delhi, Kolkatę (Kalkuta), Chennai (Madras), Bengalore, Hajderabad, Pune i Ahmedabad.

W dyskusji o tym, czy pacjent może oskarżyć lekarza dentystę o to, że zaraził się w gabinecie koronawirusem, niektórzy powołują się na sądowe orzecznictwo, które dotyczy zupełnie innej sytuacji. Takie stanowisko przedstawia mec. Ewa Mazur Pawłowska, podkreślając przy tym, że nie można porównywać ryzyka zakażenia koronawirusem do zakażeń WZW czy innych chorób zakaźnych, przenoszonych w sposób inny niż drogą kropelkową.

T.H., źródło: eu.dental-tribune.com

Fot. ArmandoAre1, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentysta - Dentonet.pl
Islandia: krótsza praca gabinetów i wsparcie rządu Lekarz

O sytuacji islandzkich lekarzy dentystów w związku z pandemią COVID-19 w wywiadzie opublikowanym na łamach „Dental Tribune International” poinformowała Katrín Guðmundsdóttir, dyrektor zarządzająca w Islandzkim Towarzystwie Stomatologicznym (Tannlækna...

lista czynnych gabinetów - Dentonet.pl
Skandynawia: stomatologia w cieniu pandemii SARS-CoV-2 Lekarz

Mimo znacznych podobieństw kulturowych pomiędzy Szwecją, Danią, Norwegią, Finlandią i Islandią, rządy poszczególnych państw skandynawskich przyjęły odmienną taktykę w obliczu pandemii koronawirusa. Z jej konsekwencjami różnie radziły sobie tamtejsze ...

dentysta - Dentonet.pl
COVID-19: więcej ograniczeń w pracy dentystów na Antypodach Lekarz

Po wielu tygodniach sukcesów w ograniczaniu zakażań SARS-CoV-2 ostatnie wydarzenia w Australii i Nowej Zelandii skutkowały ponownym nałożeniem ograniczeń. Choć ich celem jest ochrona zdrowia mieszkańców, restrykcje w funkcjonowaniu praktyk dentystycz...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
COVID-19 w USA: pacjenci systematycznie wracają do dentysty Lekarz

Mimo dalszego rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 w USA, liczba pacjentów zgłaszających się do gabinetów dentystycznych systematycznie rośnie. Dzieje się tak, choć dzienna liczba potwierdzonych nowych przypadków COVID-19 utrzymuje się na bardzo wysokim...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres