Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Fundacja Wiewiórki Julii w słupskich podstawówkach

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Fundacja Wiewiórki Julii w słupskich podstawówkach

Fundacja Wiewiórki Julii w słupskich podstawówkach

Lekarze i wolontariusze Fundacji Wiewiórki Julii w ramach akcji „Podróże Julii”, przeprowadzili bezpłatne badania stomatologiczne wśród uczniów szkół podstawowych na terenie Słupska. Do udziału w projekcie zgłosiło się ponad 4700 dzieci w wieku od 6 do 13 roku życia.

Projekt podzielono na 2 etapy, w ramach których przedstawiciele Fundacji zamierzali odwiedzić trzy szkoły niepubliczne oraz dziewięć szkół publicznych.

Podsumowanie pierwszego etapu

Pierwszy etap badań odbył się 22 i 23 października. Zespół lekarzy dentystów współpracujących z Fundacją Wiewiórki Julii przebadał uczniów 6 słupskich podstawówek, w sumie 1940 dzieci. Diagnoza stanu uzębienia najmłodszych mieszkańców Słupska wykazała, że aż 83,76% dzieci choruje na próchnicę, a 67,73% wymaga konsultacji ortodontycznej.

Zdaniem Prezes Fundacji, Emmy Kiworkowej, Słupsk nie wyróżnia się na tle innych miejscowości – w niektórych regionach Polski odsetek próchnicy sięga ponad 90%. Przyczyn złego stanu uzębienia u przebadanych dzieci jest wiele, podstawowym problemem jest brak systemowej opieki profilaktyczno-leczniczej nad dziećmi z uzębieniem mlecznym oraz utrudniony dostęp do publicznych placówek dentystycznych.

Co w drugim etapie

II etap Podróży Julii: Słupsk odbędzie się 19 i 20 listopada 2015 r. Stomatolodzy przebadają dzieci z 6 słupskich podstawówek, których rodzice lub prawni opiekunowie wyrazili pisemną zgodę na badanie. Tym razem do udziału w projekcie zgłosiło się ponad 2300 dzieci.

Celem, jaki postawiła sobie Fundacja Wiewiórki Julii, jest zapewnienie szkolenia i badań stomatologicznych oraz poprawienie świadomości z zakresu prawidłowej higieny jamy ustnej najmłodszych mieszkańców Słupska, rozwinięcie zakresu działalności fundacji w kontekście profilaktyki stomatologicznej, promocji zdrowia i działań mających na celu uświadamianie społeczeństwu zagrożenia jakie niesie za sobą brak odpowiedniej opieki oraz profilaktyki stomatologicznej. Projekt jest realizowany w ramach zadania publicznego z zakresu ochrony i promocji zdrowia zleconego przez Prezydenta Miasta Słupska, Pana Roberta Biedronia i współfinansowany ze środków otrzymanych z budżetu Miasta Słupska. Słupsk przeznaczył na ten cel 15 tys. złotych (kwota ta ma pokryć koszty materiałów stomatologicznych).

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż władze Słupska zamierzają przywrócić opiekę stomatologiczną w szkołach; jak deklaruje Robert Biedroń, plan minimum wynosi przynajmniej pięć takich gabinetów. Analizując wyniki badań przeprowadzonych przez Fundację już teraz z całą pewnością można powiedzieć, że szkolni dentyści nie będą narzekać na brak małych pacjentów.

 

Red.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Wiewiórka Julia - Dentonet.pl
Pracowity miesiąc wolontariuszy Fundacji Wiewiórki Julii Asysta

W styczniu wolontariusze Fundacji Wiewiórki Julii odwiedzili placówki edukacyjne w Poznaniu, Kobyłce, Warszawie oraz Białymstoku. Łącznie w edukacyjnych prelekcjach dotyczących higieny jamy ustnej wzięło udział blisko 700 dzieci.W ostatnich tygodniac...

Świdnica - Dentonet.pl
Świdnica walczy z próchnicą u dzieci - są pierwsze efekty Asysta

Trwa realizacja programu "W Świdnicy bez próchnicy", w ramach którego ponad 1000 dzieci ze świdnickich przedszkoli i szkół przejdzie kontrole zdrowia jamy ustnej oraz weźmie udział w edukacyjnych prelekcjach.Projekt jest realizowany od września 2018 ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Huczne świętowanie szóstych urodzin Fundacji Wiewiórki Julii Asysta

Na początku listopada wolontariusze Fundacji Wiewiórki Julii ze szkoły TEB Edukacja po raz pierwszy odwiedzili przedszkolaków w Białymstoku. Warto też przypomnieć, że niedawno Fundacja obchodziła swoje szóste urodziny.Jak dotąd, wolontariusze Wiewiór...

Wiewiórka Julia - Dentonet.pl
Wiewiórka Julia z wizytami u przedszkolaków w Poznaniu Asysta

Już ponad 3500 dzieci wzięło udział w szkoleniach i pogadankach edukacyjnych organizowanych przez Fundację Wiewiórki Julii na terenie szkół i przedszkoli w Poznaniu.W ostatnich dniach wolontariusze Fundacji pojawili się w przedszkolu "Baśniowy Domek"...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres