Dentonet
E-mail

Fundacja Vide Supra (nr 5(33)/2011)

Publikacja:
Fundacja Vide Supra (nr 5(33)/2011)

Fundacja Vide Supra (nr 5(33)/2011)

 

Nie zakopujmy talentów
Fundacja Vide Supra wspiera szczególnie uzdolnioną młodzież
 

Jaś przyszedł na świat w popegeerowskiej wiosce na środkowym Pomorzu, oddalonej o dziesiątki kilometrów od większych ośrodków miejskich. Od najwcześniejszych lat przejawiał nieprzeciętny talent muzyczny – znakomicie śpiewał, a przy tym dojrzale, jak na swój w iek, interpretował wyśpiewywane teksty. Jednak w szkole, do której chłopiec uczęszczał, nie było osoby profesjonalnie przygotowanej do prowadzenia zajęć z wychowania muzycznego. W okolicy nie działała też żadna instytucja muzyczna czy choćby  kółko zainteresowań dla uzdolnionej muzycznie młodzieży, które pomogłoby chłopcu w pogłębianiu jego umiejętności wokalnych. Otoczenie z życzliwością odnosiło się do kunsztu wokalnego Jasia, zabrakło jednak kogoś, kto planowo i konsekwentnie pokierow ałby jego dalszym rozwojem. W rezultacie obrana przez chłopca droga zawodowa nie miała nic wspólnego z jego dotychczasową pasją.

Powyższa historia nie jest prawdziwa. Można by zatem uznać, że i problem został sztucznie stworzony. Kłopot w tym, że takich realnie istniejących Jasiów, Wojtków, Kaś i Martynek są w Polsce tysiące. Dzieci mają predyspozycje do osiągania znakomitych w yni ków w sporcie i w naukach ścisłych, przejawiają wybitne uzdolnienia muzyczne, plastyczne, aktorskie, taneczne. Nie zawsze jednak mają realną szansę na wykorzystanie drzemiącego w nich potencjału. Brak odpowiedniej infrastruktury, stosownych instytucji, a także, a może przede wszystkim, świadomości dorosłych z otoczenia dzieci sprawia, że w każdym pokoleniu tracimy kolejnych Zimmermannów, Sasnalów czy Wolszczanów. Talent wielu dzieciaków na resztę życia pozostaje, jak w biblijnej przypowieści, zakopany.

Na szczęście powyższy pesymistyczny scenariusz nie musi być regułą, są bowiem osoby oraz instytucje (w większości przypadków pozarządowe), które niosą pomoc szczególnie uzdolnionej młodzieży. Należy do nich Fundacja Vide Supra, powołana do życia w 2006 r. przez Krzysztofa Łokaja (obecnego Przewodniczącego Rady Fundacji). Instytucja ta wspiera młode talenty, które ze względu na brak odpowiednich środków finansowych lub możliwości dalszego kształcenia w swoim środowisku mogą ubiegać się o przyznawane przez Fundację stypendia. Łaciński zwrot vide supra oznacza 'patrz wyżej'. Podobnie, ideą Fundacji jest patrzenie poza własne sprawy i dostrzeganie potrzeb innych. Przyjęta przez założyciela nazwa, jak przeczytać można na witrynie internetowej tej instytucji, symbolizuje realizację celów ambitnych i szczytnych, motywuje do ciągłego rozwoju, pozwala patrzeć z wiarą i optymizmem w przyszłość, jednocześnie nawołuje do patrzenia na sprawy z dystansem i ze zrozumieniem, wspiera chęć bycia silniejszym, mądrzejszym, lepiej wyedukowanym, aby osiągnąć to, co zamierzamy dla siebie, najbliższych i potrzebujących.
Fundacja stawia sobie za cel wyrównywanie szans na rozwój poprzez wspieranie utalentowanej, rokującej duże nadzieje młodzieży. Cel ten realizowany jest we współpracy z licznymi instytucjami naukowymi, centrami kultury, galeriami sztuki, klubami sportowymi itp. Vide Supra ma siedzibę w Warszawie, ale swą działalnością obejmuje cały kraj. Co więcej, większość podopiecznych pochodzi spoza dużych ośrodków miejskich. Szacunkowe obliczenia wykazują, że młodzież uzdolniona stanowi 16% ogółu, zaś osobą wybitnie utalentowaną jest co 30. młody Polak. Wielu z nich to dzieciaki z niezamożnych rodzin, których start w dorosłość jest obwarowany wieloma ograniczeniami, z którymi nie muszą mierzyć się dzieci z dobrze sytuowanych domów, mające ponadto na wyciągnięcie ręki dostęp do dóbr kultury i instytucji powołanych do wspierania ich pasji.
Istniejący od 2006 r. Program Stypendialny, stworzony z myślą o niezamożnych, utalentowanych młodych ludziach, objął do tej pory 51 osób.Przyznane stypendia są, jak można przeczytać na stronie internetowej Fundacji, przeznaczane na rozwijanie uzdolnień i zainteresowań, zakup pomocy naukowych, opłacenie dodatkowych zajęć oraz umożliwianie udziału w imprezach takich jak konkursy, festiwale czy przeglądy.

Podopieczni Fundacji odnoszą już pierwsze sukcesy. Skrzypaczka, pianistka i kompozytorka Aleksandra Kuls (17 lat) jest laureatką kilku konkursów muzycznych, w tym Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. G.P. Telemanna. 16-letni Przemek Kryczka znalazł się w kadrze narodowej juniorów w niezwykle wymagającej dyscyplinie, jaką jest pięciobój nowoczesny. Kolarz Sebastian Popłoński (16 lat) zajął II miejsce w ogólnopolskim wyścigu o Puchar Mazowsza, 15-letnia Zuzanna Rubikowska otrzymała wyróżnienie w Międzynarodowym Konkursie "Kangur Matematyczny", a najmłodsza stypendystka – pływaczka Adrianna Nasiełowska (12 lat) trzykrotnie zdobyła mistrzostwo kraju i ustanowiła nowy rekord Polski w swojej kategorii wiekowej na dystansie 50 m stylem motylkowym.


Działalność Vide Supra, jak większości organizacji pożytku publicznego, finansowana jest z darowizn, zbiórek publicznych (przeprowadzanych m.in. przy okazji firmowanych przez Fundację imprez), aukcji (np. sprzedaż przez serwis allegro.pl prac plastycznych, zasilająca budżet warszawskiego domu dziecka, w którym mieszkają autorzy obrazów) oraz z własnej działalności gospodarczej. Wsparcie przybiera niekiedy niecodzienną formę. Za przykład posłużyć może wydanie albumu, zawierającego… 80 unikatowych przepisów kulinarnych, podarowanych przez przyjaciół Fundacji. Prezentację książki uświetnił koncert w wykonaniu jednej z podopiecznych instytucji – harfistki Julii Łopuszyńskiej. Inna z charytatywnych akcji, prowadzona przez popularną dziennikarkę i prezenterkę Dorotę Wellman, zgromadziła w warszawskim salonie Liberator Harley-Davidson miłośników kultowych amerykańskich jednośladów.

Funkcjonowanie organizacji nie byłoby możliwe bez zaangażowania i ofiarności wolontariuszy. Oferują oni swoją pomoc w rozwiązywaniu różnorakich problemów, z jakimi spotykają się podopieczni Fundacji, w tym życiowych czy administracyjnych. Wolontariusze organizują dodatkowe warsztaty i wykłady, informują o możliwościach wzięcia udziału w konkursach i projektach związanych z zainteresowaniami stypendystów. Warto wspomnieć, że cała działalność instytucji opiera się na wolontariacie – zarówno Rada Fundacji, jak i członkowie Komisji Stypendialnej (zasiadają w niej m.in. autorka popularnych powieści dla młodzieży Małgorzata Karolina Piekarska oraz kilkunastokrotna mistrzyni świata w windsurfingu Dorota Staszewska) nie pobierają wynagrodzenia za swoją pracę. Jak sami deklarują: wolą, aby przekazane pieniądze trafiły w całości do podopiecznych Fundacji. Vide Supra stawia ponadto na transparentność prowadzonej przez siebie działalności – wyniki finansowe i cele, na które przeznacza się pozyskane środki, są w całości upubliczniane na stronie internetowej Fundacji.


Tomasz Hankiewicz

 

Fundacja Vide Supra
ul. Cybernetyki 13/52
02-677 Warszawa
KRS: 0000265542

www.videsupra.org

Konto Fundacji:
44 1440 1299 0000 0000 0537 3662


POWIĄZANE ARTYKUŁY

karetki dla Ukrainy
Fundacja Lekarze Lekarzom: karetki dla Ukrainy już we Lwowie Lekarz

Zakupione ze środków Fundacji Lekarze Lekarzom dwie karetki trafiły do szpitali we Lwowie i jego okolicach. 30 marca dwie karetki przyjechały pod siedzibę Naczelnej Izby Lekarskiej w Warszawie, gdzie zostały wypełnione materiałami medycznymi sfinans...

Operation Smile - Dentonet.pl
Fundacja Operation Smile dla dzieci z rozszczepem wargi Lekarz

Pandemia COVID-19 bardzo utrudniła, a nierzadko uniemożliwiła pracę setek organizacji charytatywnych niosących pomoc pacjentom na całym świecie. Jedną z nich jest oparta na pracy wolontariuszy Operation Smile (Operacja Uśmiech). Od niemal czterech de...