Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Francja: dentyści na telefon, kary ONCD i obawa przed 11 maja

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Francja: dentyści na telefon, kary ONCD i obawa przed 11 maja

Francja: dentyści na telefon, kary ONCD i obawa przed 11 maja

Ograniczenia w funkcjonowaniu gabinetów dentystycznych wprowadzone we Francji w połowie marca pozbawiły dostępu do stomatologa pacjentów, którzy nie wymagają pilnej interwencji. Nie jest to jednak czas całkowitego odcięcia się praktyków od pacjentów – przed ponownym otwarciem gabinetów, które nastąpi już za tydzień, wielu z nich pozostaje w kontakcie, udzielając pacjentom porad mailowo lub telefonicznie.

W wywiadzie dla „Dental Tribune France” dr Yassine Harichane, chirurg stomatologiczny i absolwent Wydziału Stomatologicznego Uniwersytetu Kartezjusza w Paryżu, powiedział, że podobnie jak wielu innych dentystów, również on udziela porad – głównie przez telefon.

Komentując obecną sytuację, dr Harichane zauważył, że wpływ COVID-19 na firmy branży dentystycznej i zawód lekarza stomatologa będzie poważny, a konsekwencje dwojakie. Z powodu przerw w działalności wiele gabinetów będzie miało trudności finansowe, a także problemy z uzyskaniem materiałów. Ponadto istotnej zmianie ulegnie relacja pomiędzy dentystą a pacjentami – ze względu na ograniczenie kontaktu fizycznego i obawę przed zarażeniem.

Pandemia koronawirusa to poważne wyzwanie dla lekarzy dentystów także z tego powodu, że do pracowników służby zdrowia dociera mnóstwo różnych, czasem sprzecznych informacji. Trudno przy tym odróżnić prawdziwe wiadomości i fakty od spekulacji, aby wiedzieć, jak prawidłowo się zabezpieczać, jak chronić pacjenta, jakie procedury wdrożyć w gabinecie itp.

Aby udzielić rzetelnych odpowiedzi na niektóre pytania dentystów, Francuskie Stowarzyszenie Stomatologiczne (ADF) utworzyło dział pytań i odpowiedzi na swojej stronie internetowej, a także na Facebooku i YouTube, gdzie podejmowane są ważne dla dentystów kwestie zdrowotne, kliniczne, finansowe i społeczne.

Dr Serge Fournier – prezes Krajowego Związku Chirurgów Stomatologicznych (ONCD) – stwierdził, że niektórzy stomatolodzy francuscy postanowili kontynuować działalność leczniczą, ignorując decyzję rządu o zamknięciu wszystkich klinik dentystycznych. Fournier podkreślił, że zdecydowanie sprzeciwia się takiemu zachowaniu, ponieważ zagraża to zarówno społeczeństwu, jak i samym dentystom. W związku z tym organizacja postanowiła nakładać kary ma praktyki, które mimo zakazu prowadzą działalność.

W rozmowie z „Dental Tribune International” dr Laurence Bury, dentystka i redaktor naukowa w „Dental Tribune France” powiedziała, że pracuje pomimo pandemii. – Chodzę do mojego gabinetu codziennie rano, nawet w soboty i niedziele, odpowiadam na wszystkie e-maile i wysyłam recepty. Jestem również w kontakcie z trzema okolicznymi domami opieki społecznej i naprawiam zepsute protezy, a także oglądam zdjęcia przesłane przez pielęgniarki, aby sprawdzić, na ile poważne są problemy danych pacjentów – powiedziała.

Cztery razy w tygodniu przyjmuję pacjentów z pilnymi problemami, takimi jak zapalenie miazgi. Noszę przy tym dwie maski chirurgiczne, a jamę ustną pacjenta chronię w czasie leczenia koferdamem – kontynuowała dr Bury.

Laurence Bury ma nadzieję, że kiedy praktyki stomatologiczne wznowią działalność 11 maja, poradzi sobie z płynnym przyjmowaniem kolejnych pacjentów oraz z 15-minutowymi przerwami – niezbędnymi, by wysterylizować gabinet.

– W swojej praktyce przeprowadziłem kilka rozmów z pacjentami w formie porady zdalnej i w sprawach błahych udało się udzielić pierwszej pomocy – mówi dr Dariusz Paluszek, przewodniczący Komisji Stomatologicznej Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie. Z tą opinią jednoznacznie zgadza się krajowy konsultant ds. stomatologii dziecięcej, prof. Dorota Olczak-Kowalczyk.

T.H., źródło: eu.dental-tribune.com

Fot. Archiwum

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Kanada: od początku czerwca do dentysty na nowych zasadach Lekarz

Od pierwszych dni czerwca większość gabinetów stomatologicznych w kanadyjskiej prowincji Ontario ponownie przyjmuje wszystkich pacjentów. W związku z tym Royal College of Dental Surgeons of Ontario (RCDSO) wprowadziło nowe zasady i protokoły, których...

Widmo dużego kryzysu w branży stomatologicznej w USA Lekarz

Stany Zjednoczone, gdzie zdiagnozowano dotychczas 1 mln 873 tys. przypadków CIVID-19 są państwem najbardziej dotkniętym przez pandemię koronawirusa. Z powodu SARS-CoV-2 na ponad 10 tygodni branża stomatologiczna w USA de facto przestała funkcjonować....

kasa fiskalna - Dentonet.pl
Będzie więcej czasu na wymianę kas fiskalnych w gabinetach Lekarz

Ministerstwo finansów pracuje nad przesunięciem terminów, które umożliwiają prowadzenie ewidencji przy zastosowaniu dotychczas stosowanych przez podatników kas rejestrujących z elektronicznym lub papierowym zapisem kopii. Dla pierwszej grupy podatni...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
USA: zaktualizowane wytyczne dla leczenia stomatologicznego Lekarz

Mimo trwającej pandemii COVID-19, w niemal wszystkich stanach USA następuje stopniowe „odmrażanie” branży stomatologicznej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tysięcy praktykujących lekarzy dentystów, Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) wyda...

dentysta - Dentonet.pl
Dentyści w obliczu pandemii COVID-19 – ankieta od PTSD Lekarz

Na stronie Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej pojawiła się ankieta „Lekarze dentyści w obliczu pandemii COVID-19”. Jej celem jest określenie zmian, jakie w praktykach stomatologicznych wymusiła pandemia koronawirusa. – Pandemia COVID-19 r...

zapisy na LDEK - Dentonet.pl
Zgłoszenia do LDEK w sesji jesiennej – wydłużono termin Lekarz

Minister zdrowia przedłużył do 31 lipca br. termin na składanie zgłoszeń do Lekarsko-Dentystycznego Egzaminu Końcowego, który odbędzie się we wrześniu 2020 r. Przypomnijmy – egzamin LDEK w sesji jesiennej 2020 r. ma odbyć się 12 września. Początkowo...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres