Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Formularze E111 po 20 kwietnia

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Formularze E111 po 20 kwietnia

Formularze E111 po 20 kwietnia

Formularze uprawniające do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w krajach Unii Europejskiej będą dostępne w oddziałach Narodowego Funduszu Zdrowia od 20 kwietnia – poinformowała rzeczniczka prasowa NFZ Renata Furman.

Nie wiadomo jednak, czy do tej pory zdąży wejść w życie ustawa regulująca kwestię korzystania z opieki zdrowotnej na terenie Unii Europejskiej.

Zasady finansowania świadczeń zdrowotnych udzielanych obywatelom Unii w Polsce oraz Polakom na terenie innych krajów Wspólnoty reguluje nowelizacja ustawy o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym w Narodowym Funduszu Zdrowia, którą Sejm przyjął 18 marca.

1 kwietnia Senat wprowadził do niej jedną poprawkę, ustawa wróci więc do Sejmu na najbliższym posiedzeniu – 14-20 kwietnia. Później trafi do podpisu prezydenta i do publikacji w Dzienniku Ustaw. Dopiero na mocy tej ustawy minister zdrowia może wydać stosowne rozporządzenia, które określają między innymi wzory formularzy uprawniających do bezpłatnego leczenia na terenie Unii Europejskiej.

Wzory te są już jednak gotowe, więc Narodowy Fundusz Zdrowia miał czas na ich przygotowanie, tak by zdążyć do czasu wejścia Polski do Unii Europejskiej.

Wszyscy ubezpieczeni w Narodowym Funduszu Zdrowia, którzy wyjadą za granicę po 1 maja, powinni się zaopatrzyć w stosowny formularz. Stanowi on potwierdzenie, że dana osoba jest ubezpieczona w kraju członkowskim UE, a więc może korzystać ze świadczeń na mocy unijnych przepisów.

Osoby wyjeżdżające w celach turystycznych otrzymają formularz E111, który gwarantuje obywatelom Unii opiekę zdrowotną w przypadku nagłego zagrożenia życia lub zdrowia na terenie całej Wspólnoty.

Jak poinformowała Renata Furman, rzecznik prasowy Funduszu, formularze wydawane przez NFZ będą ważne przez jeden miesiąc. Osoby, które planują dłuższy pobyt powinny uprzedzić o tym swój oddział Funduszu i umówić się co do sposobu wydania kolejnego formularza.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

NFZ kontrole w I półroczu - Dentonet.pl
Eksperci: Mniej składek wpłynie do NFZ-u w najbliższym czasie Lekarz

– W najbliższym czasie możemy spodziewać się zwolnień, a płace pracowników nie będą rosły tak szybko, jak można było oczekiwać przed pandemią, co oznacza, że mniej składek zasili budżet Narodowego Funduszu Zdrowia – mówi w rozmowie z agencją Newseria...

dentobus - Dentonet.pl
NFZ sfinansuje świadczenia stomatologiczne dla chorych na COVID-19 Lekarz

Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnił finansowanie doraźnych świadczeń stomatologicznych dla pacjentów chorych na COVID-19 i podejrzewanych o zakażenie. Na mocy ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdzi...

maseczki - Dentonet.pl
Rząd kupi środki ochrony osobistej niedopuszczone do obrotu w UE Lekarz

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projekt rozporządzenia, z którego wynika, że rząd będzie mógł kupować środki ochrony osobistej (maseczki, fartuchy, rękawiczki) oraz wyroby medyczne niedopuszczone do obrotu na terenie Unii Europejskiej...

ROZWIŃ WIĘCEJ
NFZ - Dentonet.pl
NFZ: możliwe zaliczkowe wypłaty dla świadczeniodawców Lekarz

14 marca w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie ministra zdrowia zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Zmiana umożliwia wprowadzenie rozwiązań pozwalających na poprawę płynności f...

ferie - Dentonet.pl
Pomoc medyczna w czasie ferii - gdzie można ją uzyskać? Pacjent

Ferie zimowe i sezon narciarski to okazja do wypoczynku nie tylko w kraju, ale również za granicą. Warto wiedzieć, w jaki sposób można uzyskać pomoc medyczną poza miejscem zamieszkania, a także w jakich sytuacjach warto zabrać na ferie Europejską Kar...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres