Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Co to jest fluoroza? Przyczyny, objawy i leczenie choroby

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Co to jest fluoroza? Przyczyny, objawy i leczenie choroby

Co to jest fluoroza? Przyczyny, objawy i leczenie choroby

Fluoroza to choroba spowodowana nadmiernym przyjmowaniem fluoru poprzez pasty do zębów, pożywienie oraz wodę. Schorzenie objawia się charakterystycznymi pasmami lub plamami na zębach, w zależności od stopnia zaawansowania w kolorze kredowobiałym lub brązowym. Pacjent, u którego diagnozuje się fluorozę, powinien znajdować się pod stałą kontrolą lekarską.

Fluor to pierwiastek niezbędny dla zachowania zdrowia organizmu. Jego rola jest związana przede wszystkim z układem kostnym, bierze także udział w prawidłowej mineralizacji zębów, wpływa na twardość szkliwa oraz chroni przed próchnicą. Niebezpieczny dla człowieka jest zarówno niedobór fluoru, objawiający się m.in. obniżeniem twardości szkliwa oraz mniejszą wytrzymałością kości, jak i jego nadmiar. Chorobę polegającą na zbyt dużych ilościach fluoru w organizmie nazywa się fluorozą.

Fluoroza – przyczyny

Jak już wcześniej wspomniano, bezpośrednią przyczyną fluorozy jest dostarczanie organizmowi zbyt dużych ilości fluoru. Wiele osób sądzi, że jedynym źródłem tego pierwiastka jest pasta do zębów. Tego typu myślenie jest jednak błędne – fluor można bowiem znaleźć w najzwyklejszej wodzie pitnej, zarówno tej z kranu, jak i butelkowanej. Jeszcze kilkanaście lat temu w większości rejonów Polski wodę specjalnie uzupełniano o fluor, gdyż sądzono, że jest to znakomity sposób na profilaktykę próchnicy. Z biegiem czasu zaczęto jednak zauważać, że fluoryzacja wody niesie ze sobą wiele skutków ubocznych, w tym zwiększone ryzyko występowania fluorozy, więc zaprzestano wprowadzania tego pierwiastka do wody.

Warto również pamiętać, że fluor w naturalny sposób występuje w pożywieniu. Znaleźć go można m.in. w czarnej herbacie, żytnim pieczywie, serze cheddar, wieprzowych wędlinach, płatkach kukurydzianych oraz jogurtach truskawkowych.

Objawy fluorozy

Pierwsze objawy fluorozy w większości przypadków dotyczą uzębienia, a dokładniej – wyglądu i budowy szkliwa. W zależności od tego, jak zaawansowane jest schorzenie, objawy mogą przyjmować postać charakterystycznych plam lub pasm na zębach, w kolorze od kredowobiałego do brunatnego. Niekiedy u pacjentów obserwuje się również widoczne ubytki szkliwa, zagłębienia, a nawet zmiany kształtu zęba. Co ciekawe, fluoroza częściej pojawia się na zębach stałych niż mlecznych. Zazwyczaj zainfekowaniu chorobą ulegają zęby przedtrzonowe, drugie trzonowce, górne siekacze i kły.

U dorosłych osób, które spożywają duże ilości fluoru przez bardzo długi czas, fluoroza może dotknąć również kości. Do objawów fluorozy kości zalicza się m.in. zmniejszona ruchomość stawów, usztywnienie kręgosłupa, zaburzenia w metabolizmie kości, a w konsekwencji dochodzić może nawet do nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu nerwowego i nerek.

Fluoroza – leczenie

Każdy pacjent, u którego zdiagnozuje się fluorozę, powinien znajdować się pod stałą opieką stomatologiczną. Leczenie fluorozy obejmuje przede wszystkim bieżącą terapią ubytków próchnicowych, uzupełnianie ubytków szkliwa płynnym materiałem kompozytowym oraz hydroksyapatytem, który wspomaga jego remineralizację. Bardzo ważne jest również przestrzeganie zasad prawidłowej higieny, regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz używanie pasty bez fluoru. Warto także zadbać o wprowadzenie do diety produktów bogatych w wapń, szczególnie mleka i jego przetworów.

Stomatologia się zmienia. Nowoczesne technologie, zaawansowane rozwiązania i znakomite znieczulenia sprawiają, że legendarny „strach przed dentystą” stał się już tylko wspomnieniem. A czy są wśród nas tacy, którzy wciąż boją się wizyty u stomatologa? Sprawdzaliśmy to na ulicach Łodzi.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

COVID-19 - Dentonet.pl
Objawy COVID-19 rzadko występują jednocześnie Lekarz

Niewielki odsetek pacjentów zakażonych SARS-CoV-2 będzie wykazywał naraz cztery objawy choroby zapisane w rozporządzeniu ministerstwa zdrowia: gorączkę, duszność, kaszel oraz utratę węchu lub smaku. Natomiast łatwo symulować, że się te warunki spełni...

Leczenie chrapania u dentysty - Dentonet.pl
Obturacyjny bezdech senny może nasilać objawy COVID-19 Lekarz

Zgodnie z wynikami badań, które zostały opublikowane we wrześniu na łamach czasopisma „Sleep Medicine Reviews”, pacjenci, u których zdiagnozowano obturacyjny bezdech senny (OBS), mogą być narażeni na poważne powikłania związane z zachorowaniem na COV...

zaburzenia odżywania - Dentonet.pl
Higienistko, zwracaj uwagę na objawy zaburzeń odżywiania! Asysta

Brytyjskie Towarzystwo Higieny i Terapii Stomatologicznej (BSDHT) wzywa zespoły dentystyczne, aby zwracały pilną uwagę na objawy zaburzeń odżywiania występujące u pacjentów. W wydanym oświadczeniu organizacja przekonuje, że higienistki dentystyczne m...

ROZWIŃ WIĘCEJ
przyczyny nieświeżego oddechu - Dentonet.pl
Przyczyny nieświeżego oddechu - poradnik dla pacjentów Pacjent

Nieświeży oddech – zwany fachowo halitozą – to krępująca dolegliwość, która może mieć wpływ na życie zawodowe i prywatne. Według statystyk, z problemem tym boryka się okresowo nawet 80% osób na całym świecie. Przyczyny nieświeżego oddechu mogą być ro...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     4: : 1 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres