Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Co to jest fluoroza? Przyczyny, objawy i leczenie choroby

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Co to jest fluoroza? Przyczyny, objawy i leczenie choroby

Co to jest fluoroza? Przyczyny, objawy i leczenie choroby

Fluoroza to choroba spowodowana nadmiernym przyjmowaniem fluoru poprzez pasty do zębów, pożywienie oraz wodę. Schorzenie objawia się charakterystycznymi pasmami lub plamami na zębach, w zależności od stopnia zaawansowania w kolorze kredowobiałym lub brązowym. Pacjent, u którego diagnozuje się fluorozę, powinien znajdować się pod stałą kontrolą lekarską.

Fluor to pierwiastek niezbędny dla zachowania zdrowia organizmu. Jego rola jest związana przede wszystkim z układem kostnym, bierze także udział w prawidłowej mineralizacji zębów, wpływa na twardość szkliwa oraz chroni przed próchnicą. Niebezpieczny dla człowieka jest zarówno niedobór fluoru, objawiający się m.in. obniżeniem twardości szkliwa oraz mniejszą wytrzymałością kości, jak i jego nadmiar. Chorobę polegającą na zbyt dużych ilościach fluoru w organizmie nazywa się fluorozą.

Fluoroza – przyczyny

Jak już wcześniej wspomniano, bezpośrednią przyczyną fluorozy jest dostarczanie organizmowi zbyt dużych ilości fluoru. Wiele osób sądzi, że jedynym źródłem tego pierwiastka jest pasta do zębów. Tego typu myślenie jest jednak błędne – fluor można bowiem znaleźć w najzwyklejszej wodzie pitnej, zarówno tej z kranu, jak i butelkowanej. Jeszcze kilkanaście lat temu w większości rejonów Polski wodę specjalnie uzupełniano o fluor, gdyż sądzono, że jest to znakomity sposób na profilaktykę próchnicy. Z biegiem czasu zaczęto jednak zauważać, że fluoryzacja wody niesie ze sobą wiele skutków ubocznych, w tym zwiększone ryzyko występowania fluorozy, więc zaprzestano wprowadzania tego pierwiastka do wody.

Warto również pamiętać, że fluor w naturalny sposób występuje w pożywieniu. Znaleźć go można m.in. w czarnej herbacie, żytnim pieczywie, serze cheddar, wieprzowych wędlinach, płatkach kukurydzianych oraz jogurtach truskawkowych.

Objawy fluorozy

Pierwsze objawy fluorozy w większości przypadków dotyczą uzębienia, a dokładniej – wyglądu i budowy szkliwa. W zależności od tego, jak zaawansowane jest schorzenie, objawy mogą przyjmować postać charakterystycznych plam lub pasm na zębach, w kolorze od kredowobiałego do brunatnego. Niekiedy u pacjentów obserwuje się również widoczne ubytki szkliwa, zagłębienia, a nawet zmiany kształtu zęba. Co ciekawe, fluoroza częściej pojawia się na zębach stałych niż mlecznych. Zazwyczaj zainfekowaniu chorobą ulegają zęby przedtrzonowe, drugie trzonowce, górne siekacze i kły.

U dorosłych osób, które spożywają duże ilości fluoru przez bardzo długi czas, fluoroza może dotknąć również kości. Do objawów fluorozy kości zalicza się m.in. zmniejszona ruchomość stawów, usztywnienie kręgosłupa, zaburzenia w metabolizmie kości, a w konsekwencji dochodzić może nawet do nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu nerwowego i nerek.

Fluoroza – leczenie

Każdy pacjent, u którego zdiagnozuje się fluorozę, powinien znajdować się pod stałą opieką stomatologiczną. Leczenie fluorozy obejmuje przede wszystkim bieżącą terapią ubytków próchnicowych, uzupełnianie ubytków szkliwa płynnym materiałem kompozytowym oraz hydroksyapatytem, który wspomaga jego remineralizację. Bardzo ważne jest również przestrzeganie zasad prawidłowej higieny, regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów oraz używanie pasty bez fluoru. Warto także zadbać o wprowadzenie do diety produktów bogatych w wapń, szczególnie mleka i jego przetworów.

Stomatologia się zmienia. Nowoczesne technologie, zaawansowane rozwiązania i znakomite znieczulenia sprawiają, że legendarny „strach przed dentystą” stał się już tylko wspomnieniem. A czy są wśród nas tacy, którzy wciąż boją się wizyty u stomatologa? Sprawdzaliśmy to na ulicach Łodzi.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

aluminium w paście do zębów - Dentonet.pl
Uwaga na dodatek aluminium - m.in. w pastach do zębów! Asysta

Naukowcy z niemieckiego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka (BfR) przestrzegają przed stosowaniem kosmetyków oraz spożywaniem pokarmów zawierających aluminium. Ekspozycja na duże ilości aluminium zwiększa ryzyko m.in. uszkodzeń kości, wątroby i nerek....

Biosmalto - Dentonet.pl
Współczesna stomatologia a efekt remineralizacji szkliwa Lekarz

Niedawna praca dotycząca remineralizacji szkliwa zębów opublikowana w czasopiśmie „Journal of Dental Research” stwierdza, że celem współczesnej stomatologii jest nieinwazyjne zwalczanie niekawitacyjnych zmian próchnicowych poprzez remineralizację, ab...

fluor - Dentonet.pl
Jak stosować fluor u małego dziecka? Wskazówki ekspertów Asysta

Specjaliści podkreślają, że stosowanie fluoru jest potwierdzone w badaniach naukowych jako skuteczne w zapobieganiu próchnicy. Dlatego powinien on być obecny w pastach do zębów używanych w każdym wieku. Faktem jednak jest, że stosowanie fluoru musi o...

ROZWIŃ WIĘCEJ
erozja szkliwa
Erozja szkliwa – co trzeba wiedzieć? Poradnik dla pacjentów Pacjent

Erozja szkliwa to powierzchowna utrata tkanek twardych zębów na skutek długotrwałego działania kwasów, dostarczanych poprzez pożywienie lub będących rezultatem choroby. Powstałe w ten sposób ubytki są płaskie, o zaokrąglonych brzegach, a najczęściej ...

Jak dbać o zdrowie zębów u dzieci? Wskazówki dla rodziców Pacjent

Guma do żucia to dobry sposób na to, by zapobiegać próchnicy? Fluor szkodzi dzieciom? Po szklance mleka przed snem nie trzeba myć zębów? Sprawdź, co wiesz o pielęgnacji zębów u dzieci.Uzębienie polskich dzieci jest w fatalnym stanie: 80% sześciolatkó...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
bogus_dento
To dość rzadka choroba, ale podstępna i groźna. Mało który pacjent zwraca też uwagę na jej objawy, więc na leczenie zgłasza się dopiero w zaawansowanym stadium.
Oceń komentarz:     4: : 1 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres