Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Fluor cenny pierwiastek

Publikacja:

Fluor cenny pierwiastek

Na czym polega mechanizm przeciwpróchnicowy fluoru?

Fluor do profilaktyki przeciwpróchnicowej został po raz pierwszy zastosowany jako związek fluorku potasu już w 1874 roku w Niemczech.

W układzie okresowym położony jest w grupie VII, rozpoczynający grupę główną fluorowców. Fluor jest jasnożółtym trującym gazem o ostrym zapachu (temperatura topnienia: – 219,6°C, temperatura wrzenia: – 188,3°C). W przyrodzie spotykany tylko w minerałach, z których najważniejszymi są: fluoryt, apatyt fluorowy, kryolit.

 

Obecnie dodaje się fluor do wody wodociągowej (w ilości 1 ppm), co zapobiega próchnicy zębów. W tym samym celu wprowadza się związki fluoru do pasty do zębów.

 

Jak wykorzystywany jest fluor w profilaktyce próchnicy?

Związki fluoru działają przeciwpróchnicowo poprzez wzmacnianie zewnętrznej warstwy zęba – szkliwa. Następuje wchodzenie jonów fluoru w reakcje z apatytami szkliwa (główny budulec szkliwa zębów). W efekcie powstają fluoroapatyty, są one bardziej odporne na działanie kwasów. Drugi mechanizm fluoru przeciwpróchnicowy, to hamowanie metabolizmu komórek bakterii znajdujących się w płytce nazębnej.

Dzienne zapotrzebowanie człowieka na fluor wynosi od 0,5 do 1,2 mg. Głównym źródłem fluoru jest woda pitna. Zawarty w niej, fluor powinien pokrywać 2/3 zapotrzebowania na ten pierwiastek (pozostałą 1/3 pokrywa fluor zawarty w pokarmach). Przy małym jego stężeniu w wodzie pitnej zapotrzebowanie może nie być pokryte. Na szerszą skalę związki fluoru zostały zastosowane w profilaktyce przeciwpróchnicowej w 1934 roku.

 

Czym jest fluor?

Od 1992 roku rozpoczęto program lakierowania zębów preparatami fluoru, oraz uszczelniania bruzd międzyguzkowych lakierami światłoutwardzalnymi tzw. lakowanie (część preparatów zawierała również związki fluoru). Są to bardzo skuteczne metody indywidualnej profilaktyki przeciwpróchnicowej. Jednak jako metody droższe i bardziej pracochłonne obejmowały małą populację dzieci.

Inną metodą zapobiegania próchnicy jest stosowanie środków farmaceutycznych zawierających związki fluoru. Obecnie uważa się, że jedyną skuteczną metodą podaży fluoru w profilaktyce próchnicy jest podaż egzogenna (np. lakierowanie), natomiast nie zaleca się profilaktyki endogennej czyli tabletek fluorkowych.

 
 
dodano: 2007-03-23 12:33:30

POWIĄZANE ARTYKUŁY

fluoryzacja wody
Fluor w wodzie bez negatywnego wpływu na rozwój dziecka Lekarz

Liczne badania potwierdzają, że korzystanie z fluorowanej wody pozwala zapobiegać próchnicy u dzieci. Praca opublikowana w czasopiśmie „Journal of Dental Research” wykazała, że fluor w wodzie spożywanej przez małe dzieci nie ma negatywnego wpływu na ...

Fluor
Fluor pomoże opracować wydajniejsze akumulatory? Lekarz

Fluor – jeden z głównych składników pasty do zębów – pomógł amerykańskim naukowcom opracować nowe, wydajniejsze akumulatory litowo-metalowe. Dzięki temu być może uda się przyspieszyć rozwój samochodów elektrycznych. Mimo ogromnych nadziei koncernów ...