Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Fluor – cenny pierwiastek

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Fluor – cenny pierwiastek

Fluor do profilaktyki przeciwpróchnicowej został po raz pierwszy zastosowany jako związek fluorku potasu już w 1874 roku w Niemczech.

W układzie okresowym położony jest w grupie VII, rozpoczynający grupę główną fluorowców. Fluor jest jasnożółtym trującym gazem o ostrym zapachu (temperatura topnienia: – 219,6° C, temperatura wrzenia: – 188,3° C). W przyrodzie spotykany tylko w minerałach, z których najważniejszymi są: fluoryt, apatyt fluorowy, kryolit.

Obecnie dodaje się fluor do wody wodociągowej (w ilości 1 ppm), co zapobiega próchnicy zębów. W tym samym celu wprowadza się związki fluoru do pasty do zębów.

Na czym więc polega mechanizm przeciwpróchnicowy fluoru?

Związki fluoru działają przeciwprócnicowo poprzez wzmacnianie zewnętrznej warstwy zęba – szkliwa. Następuje wchodzenie jonów fluoru w reakcje z apatytami szkliwa (główny budulec szkliwa zębów). W efekcie powstają fluoroapatyty, są one bardziej odporne na działanie kwasów. Drugi mechanizm fluoru przeciwpróchnicowy, to hamowanie metabolizmu komórek bakterii znajdujących się w płytce nazębnej.

Dzienne zapotrzebowanie człowieka na fluor wynosi od 0,5 do 1,2 mg. Głównym źródłem fluoru jest woda pitna. Zawarty w niej, fluor powinien pokrywać 2/3 zapotrzebowania na ten pierwiastek (pozostałą 1/3 pokrywa fluor zawarty w pokarmach). Przy małym jego stężeniu w wodzie pitnej zapotrzebowanie może nie być pokryte. Na szerszą skalę związki fluoru zostały zastosowane w profilaktyce przeciwpróchnicowej w 1934 roku.

Porównywalne dane zbierane przez różnych autorów dały zbliżone do siebie wyniki redukcji próchnicy w populacjach, u których zastosowano związki fluoru. Rozpoczęto również fluorkowanie wody pitnej. Bezpieczeństwo i tani koszt profilaktyki fluorowej spowodowały, że Światowa Organizacja Zdrowia w Genewie w roku 1958 zaleciła stosowanie fluorkowania wody pitnej jako bezpieczną, skuteczną metodę masowego zapobiegania próchnicy zębów.

W Polsce nigdy nie zastosowano masowego fluorowania wody (stosowano w kilku miastach – Wrocław, Szczecin, Nysa, Malbork).

W Polsce jako program masowy w szkołach rozpoczęto stosowanie profilaktyki od 1968 roku. Program ten polegał na stosowaniu preparatów fluoru do szczotkowania zębów. Redukcja próchnicy przy prawidłowym stosowaniu tej metody wynosi około 30%.Od 1992 roku rozpoczęto program lakierowania zębów preparatami fluoru, oraz uszczelniania bruzd międzyguzkowych lakierami światłoutwardzalnymi tzw. lakowanie (część preparatów zawierała również związki fluoru). Są to bardzo skuteczne metody indywidualnej profilaktyki p/próchnicowej. Jednak jako metody droższe i bardziej pracochłonne obejmowały małą populację dzieci.

Inną efektywną metodą zapobiegania próchnicy jest stosowanie środków farmaceutycznych zawierających związki fluoru. Fluoryzację tą metodą należy rozpocząć jeszcze przed okresem wyrzynania się zębów. Proces ten powinien być kontynuowany do 13-14 roku życia (tzn. do wyrżnięcia się drugiego trzonowca). Do tej metody godnym polecenia są preparaty zawierające fluor w tabletkach do ssania lub płynie.

Po zażyciu płynu przed okresem ząbkowania, substancja czynna jest przenoszona przez krew do zawiązków zębów, zapewniając im fluoryzację przed wyrzynaniem. Po okresie ząbkowania zęby wychwytują fluor ze ssanej tabletki poprzez bezpośredni kontakt z fluorkiem zawartym w ślinie. Ważne jest, że redukcja próchnicy przy ciągłym (najmniej 200 dni w roku) stosowaniu tabletek fluorowych wynosi około 40 do 50%.

Dawkowanie fluoru jest zależne od wieku dziecka, oraz ilości fluoru w wodzie pitnej.

Wiek dzieckaZawartość fluoru w wodzie do picia (mg/l)
0,0 – 0,30,3 – 0,7powyżej 0,7
6 miesięcy – 2 lata4 krople lub 1 tabletka 0,25 mg
2 lata – 4 lata8 kropli lub

2 tabletki 0,25 mg

4 krople lub 1 tabletka 0,25 mg
powyżej 4 lat16 kropli lub 4 tabletki 0,25 mg lub 1 tabletka 1,00 mg8kropli lub

2 tabletki 0,25 mg

O zawartości fluoru w wodzie pitnej na danym terenie można się dowiedzieć u lekarza stomatologa, lub w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentonet - profilaktyka nadwrażliwości zębów
Wsparcie w leczeniu nadwrażliwości ważne w czasie pandemii Lekarz

Nadwrażliwość zębów jest problemem, który dotyka coraz większej liczby pacjentów. Przyczyny nadwrażliwości zębów bywają złożone, ale sam proces prowadzący do jej wystąpienia jest dość prosty. W zdrowym zębie - zębinę ochraniają dziąsła oraz szkliwo. ...

pastylki do mycia zębów - Dentonet.pl
Ekologiczne pastylki do czyszczenia zębów zamiast pasty? Asysta

W Internecie mona kupić pastylki, które mają zastąpić tradycyjną pastę do zębów w plastikowych tubkach. Pastylkę należy rozgryźć, a następnie wyszczotkować zęby. Pastylki do mycia zębów są reklamowane jako alternatywa dla tradycyjnej pasy, szczególn...

kwaśne napoje - Dentonet.pl
Clinical Oral Investigations: słodkie i kwaśne napoje niszczą zęby Asysta

Jak poinformowano w piśmie „Clinical Oral Investigations” słodkie i kwaśne napoje mają bardzo negatywny wpływ na stan zdrowia zębów, niszcząc szkliwo oraz zębinę.W artykule przytoczono wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Kings College Lon...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Biosmalto - Dentonet.pl
Współczesna stomatologia a efekt remineralizacji szkliwa Lekarz

Niedawna praca dotycząca remineralizacji szkliwa zębów opublikowana w czasopiśmie „Journal of Dental Research” stwierdza, że celem współczesnej stomatologii jest nieinwazyjne zwalczanie niekawitacyjnych zmian próchnicowych poprzez remineralizację, ab...

fluor - Dentonet.pl
Jak stosować fluor u małego dziecka? Wskazówki ekspertów Asysta

Specjaliści podkreślają, że stosowanie fluoru jest potwierdzone w badaniach naukowych jako skuteczne w zapobieganiu próchnicy. Dlatego powinien on być obecny w pastach do zębów używanych w każdym wieku. Faktem jednak jest, że stosowanie fluoru musi o...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres