Przejdź do treści
Dentonet.pl Lekarz Floryda oficjalnie zakazuje fluoryzacji wody pitnej

Floryda oficjalnie zakazuje fluoryzacji wody pitnej

Aleksandra

Gubernator Florydy Ron DeSantis zapowiedział podpisanie ustawy, która w praktyce zakaże dodawania fluoru do publicznych sieci wodociągowych w całym stanie. Decyzja ta, będąca częścią tzw. ustawy o rolnictwie Florydy (SB 700), czyni ten stan drugim w USA – po Utah – który rezygnuje z tej formy profilaktyki próchnicy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 lipca.

Floryda oficjalnie zakazuje fluoryzacji wody pitnej

Choć ustawa nie wymienia fluoru wprost, zakazuje stosowania określonych dodatków do wody, co w praktyce uniemożliwia lokalnym samorządom dalszą fluoryzację. Informacja ta wywołała gwałtowną reakcję środowisk stomatologicznych oraz ekspertów zdrowia publicznego, którzy ostrzegają przed możliwymi konsekwencjami zdrowotnymi, szczególnie dla mieszkańców o ograniczonym dostępie do opieki dentystycznej.

Fluoryzacja – fundament zdrowia jamy ustnej

Fluor od dekad jest dodawany do wody pitnej w wielu krajach (w tym w Stanach Zjednoczonych) i jest traktowany jako skuteczna oraz tania metoda zapobiegania próchnicy. Liczne badania naukowe dowiodły bowiem, że fluor wzmacnia szkliwo, zwiększając jego odporność na działanie kwasów produkowanych przez bakterie próchnicotwórcze oraz wspierając jego remineralizację. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC), fluoryzacja wody należy do dziesięciu największych osiągnięć zdrowia publicznego XX wieku.

Amerykańskie Towarzystwo Stomatologiczne (ADA) oraz Towarzystwo Stomatologiczne Florydy (FDA) stanowczo sprzeciwiają się decyzji władz. Ich zdaniem usunięcie fluoru z wody doprowadzi do wzrostu przypadków próchnicy, zwłaszcza wśród dzieci i osób z terenów wiejskich, które nie mają łatwego dostępu do regularnej opieki dentystycznej.

Nowe zalecenia „niebezpieczne i nienaukowe”

Podczas konferencji prasowej w Miami gubernator DeSantis – w towarzystwie komisarza ds. rolnictwa Wiltona Simpsona i głównego lekarza stanowego Josepha Ladapo – skrytykował fluoryzację jako „przymusową medykację”. Odwołał się przy tym do kontrowersyjnych badań sugerujących możliwy związek nadmiernego spożycia fluoru z obniżoną inteligencją u dzieci, zaburzeniami poznawczymi i ADHD.

Te twierdzenia spotkały się z natychmiastowym sprzeciwem środowisk naukowych, które podkreślają, że są one oparte na niezweryfikowanych i nierzetelnych źródłach. Towarzystwo Stomatologiczne Florydy określiło zalecenia Ladapo jako „niebezpieczne i nienaukowe”.

Narastający trend rezygnacji z fluoryzacji

Rezygnacja z fluoryzacji wody przez stan Floryda nie jest odosobnionym przypadkiem. Coraz więcej stanów i hrabstw pod naciskiem części opinii publicznej i polityków decyduje się na podobne działania. Zagorzałym przeciwnikiem fluoryzowania wody pitnej jest przede wszystkim sekretarz zdrowia w administracji prezydenta Donalda Trumpa – Robert F. Kennedy Jr., który ogłosił, że zamierza zlecić CDC wycofanie ogólnokrajowych zaleceń dotyczących dodawania fluoru do wody. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Wcześniej – w marcu br. – stan Utah jako pierwszy uchwalił ustawę całkowicie zakazującą fluoryzacji wody pitnej (więcej informacji znajduje się TUTAJ). Decyzje te wpisują się w szerszy, niepokojący trend odchodzenia od sprawdzonych praktyk zdrowia publicznego, pomimo istnienia ogromnej liczby badań potwierdzających skuteczność i bezpieczeństwo tej metody.

Eksperci obawiają się, że decyzje takie jak ta podjęta przez Florydę, mogą zniweczyć lata postępów w walce z chorobami jamy ustnej, szczególnie wśród najbardziej narażonych grup społecznych. Środowiska medyczne apelują o ponowną ocenę skutków tej legislacji i podkreślają, że zdrowie publiczne nie powinno stawać się zakładnikiem ideologicznych debat.

Źródło: https://eu.usatoday.com

Proponowane

Mazowsze: pracownica wyprowadziła z gabinetu 200 tys. zł Mazowsze: pracownica wyprowadziła z gabinetu 200 tys. zł

Mazowsze: pracownica wyprowadziła z gabinetu 200 tys. zł

Policjanci z Garwolina zatrzymali 29-letnią pracownicę gabinetu stomatologicznego, która – według ustaleń śledczych – manipulowała wycenami planów leczenia i przywłaszczała różnice w płatnościach. Oszustwa spowodowały straty przekraczające 200 tys. zł. Kobiecie grozi do 8 lat więzienia. Funkcjonariusze z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą i Korupcją Komendy Powiatowej Policji w Garwolinie przerwali proceder, który przez dłuższy czas powodował straty finansowe jednego z tamtejszych gabinetów stomatologicznych. Jak ustalili policjanci, […]
NIL: Potrzebna systemowa odpowiedź na przemoc w ochronie zdrowia NIL: Potrzebna systemowa odpowiedź na przemoc w ochronie zdrowia

NIL: Potrzebna systemowa odpowiedź na przemoc w ochronie zdrowia

Po powtarzających się atakach, które zakończyły się uszkodzeniem ciała, a nawet śmiercią przedstawicieli służby zdrowia, samorząd lekarski ponownie apeluje o pilne zmiany w prawie, w tym ściganie gróźb z urzędu, natychmiastową interwencję służb czy ochronę danych medyków. Rosnąca liczba przypadków gróźb, zniewag oraz fizycznej agresji wobec lekarzy i pozostałego personelu medycznego skłoniła Naczelną Izbę Lekarską do ponownego wezwania rządzących do wdrożenia konkretnych i systemowych rozwiązań prawnych. Podczas […]
Stabilność tkanek dziąsłowych jako czynnik modulujący odpowiedź zapalną Stabilność tkanek dziąsłowych jako czynnik modulujący odpowiedź zapalną

Stabilność tkanek dziąsłowych jako czynnik modulujący odpowiedź zapalną

Współczesna periodontologia odchodzi od koncentrowania się wyłącznie na biofilmie jako głównym czynniku etiologicznym chorób przyzębia. Coraz większą uwagę zwraca się na rolę tkanek gospodarza i ich zdolność do modulowania odpowiedzi zapalnej. Wyniki omawianych obserwacji sugerują, że stabilizacja tkanek dziąsłowych może w znacznym stopniu redukować intensywność reakcji zapalnej, co otwiera nowe perspektywy terapeutyczne. Przez wiele lat dominującym paradygmatem w periodontologii było przekonanie, że eliminacja biofilmu stanowi kluczowy […]
Higiena i zdrowie jamy ustnej w antycznym Rzymie Higiena i zdrowie jamy ustnej w antycznym Rzymie

Higiena i zdrowie jamy ustnej w antycznym Rzymie

Starożytna republika, a później cesarstwo rzymskie było prawdziwym tyglem narodów. W okresie największego zasięgu terytorialnego (początek II w. n.e.) państwo cesarza Trajana było 16 razy większe od współczesnej Polski, a w jego granicach znalazły się terytoria ludów o różnym pochodzeniu etnicznym, odmiennej tradycji, kulturze i podejściu do spraw zdrowia. Rzym był cywilizacją wysoko rozwiniętą w zakresie m.in. inżynierii, architektury i organizacji życia społecznego. Choć współczesne zasady higieny […]

Najnowsze

Dziś żegnamy prof. Marcina Kozakiewicza Dziś żegnamy prof. Marcina Kozakiewicza

Dziś żegnamy prof. Marcina Kozakiewicza

Są ludzie, których pamięta się nawet po wielu latach, nie dlatego, że zdobyli tytuły naukowe czy zajmowali wysokie stanowiska. Pamięta się ich dlatego, że od początku wyróżniali się pasją, ciekawością i konsekwencją w działaniu. Jedną z takich osób był Marcin. Pamiętam Marcina jeszcze jako studenta stomatologii w Łodzi. Już wtedy wyróżniał się aktywnością naukową i zainteresowaniem tematami wykraczającymi poza program studiów. Nie przypuszczałem wówczas, jak znaczącą postacią dla polskiej […]
Jak akustyka może zmienić doświadczenie pacjenta w gabinecie? Jak akustyka może zmienić doświadczenie pacjenta w gabinecie?

Jak akustyka może zmienić doświadczenie pacjenta w gabinecie?

Nieprzyjemny, wysoki dźwięk urządzeń stomatologicznych to dla wielu pacjentów główne źródło stresu i powód unikania wizyt u dentysty. Nowe badania pokazują jednak, że problemu nie da się rozwiązać wyłącznie przez obniżenie głośności. Kluczem jest jakość dźwięku – i jej naukowa optymalizacja. Lęk przed leczeniem stomatologicznym sprawia, że wielu pacjentów rezygnuje z regularnych wizyt w gabinecie. Jednym z najczęściej wskazywanych czynników wywołujących niepokój jest charakterystyczny, wysoki dźwięk urządzeń […]
Ząb odnaleziony w jaskini na Syberii – stomatologia sprzed 60 000 lat? Ząb odnaleziony w jaskini na Syberii – stomatologia sprzed 60 000 lat?

Ząb odnaleziony w jaskini na Syberii – stomatologia sprzed 60 000 lat?

Wyobrażenie o prehistorycznych przodkach człowieka często sprowadza się do prostego schematu: polowanie, przetrwanie oraz brak jakiejkolwiek wiedzy i świadomości medycznej. Najnowsze badanie zęba odkrytego w jaskini na Syberii burzy ten obraz i sugeruje coś znacznie bardziej złożonego. Neandertalczycy mogli nie tylko odczuwać i lokalizować ból zęba, ale również próbować go leczyć poprzez celową ingerencję w strukturę zęba. Badanie opublikowane 13 maja 2026 r. w „PLOS One” opisuje ząb trzonowy sprzed […]
NoGag – skuteczna kontrola odruchu wymiotnego w nowoczesnej stomatologii NoGag – skuteczna kontrola odruchu wymiotnego w nowoczesnej stomatologii

NoGag – skuteczna kontrola odruchu wymiotnego w nowoczesnej stomatologii

Nadmierny odruch wymiotny pozostaje jednym z najbardziej problematycznych wyzwań w codziennej praktyce stomatologicznej. Potrafi skutecznie utrudnić wykonanie wycisków, zdjęć RTG, zabiegów higienizacyjnych czy procedur protetycznych, wpływając zarówno na komfort pacjenta, jak i efektywność pracy lekarza dentysty. Coraz większe zainteresowanie wzbudzają więc rozwiązania pozwalające szybko i bezpiecznie ograniczyć reakcję gardłową. Jednym z nich jest NoGag – preparat opracowany z myślą o natychmiastowym tłumieniu odruchu wymiotnego podczas […]

Treści przeznaczone wyłącznie dla profesjonalistów medycznych

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, dostęp do części treści portalu Dentonet.pl jest przeznaczony wyłącznie dla profesjonalistów medycznych: lekarzy dentystów, higienistek stomatologicznych, asystentek stomatologicznych, techników dentystycznych oraz innych osób wykonujących zawód medyczny.

Ważne zastrzeżenie

Jeżeli nie jesteś profesjonalistą medycznym, możesz korzystać wyłącznie ze strefy ogólnej, przeznaczonej dla pacjentów i osób niezwiązanych zawodowo z medycyną.