Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Finanse w gabinecie stomatologicznym. Wywiad z autorem nowego bloga

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Finanse w gabinecie stomatologicznym. Wywiad z autorem nowego bloga

Finanse w gabinecie stomatologicznym. Wywiad z autorem nowego bloga

Finanse – temat ważny dla każdego właściciela gabinetu stomatologicznego, bo sprzęt medyczny jest, nie ma co ukrywać, bardzo drogi. Lekarze planujący otwarcie własnego gabinetu potrzebują kapitału często także na zakup nieruchomości, remont, adaptację. Oczywiście są dostępne kredyty, dotacje, leasingi. Ale jak wybrać tę najlepszą ofertę? Czym kierować się przy wyborze?

michal-poryckiByć może odpowiedzi na część z pytań, które padły, znajdą Państwo w blogu Michała Poryckiego, który już wkrótce ruszy w portalu Dentonet.pl. Michał Porycki to absolwent studiów magisterskich na kierunku „finanse i bankowość” w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Od 2008 r. jest związany z branżą finansów i finansowania w branży healthcare. Ściśle współpracuje ze stomatologami z całej Polski, doradzając im w zakresie zarządzania finansami w ich klinikach i gabinetach.

Panie Michale, witamy w gronie blogerów portalu Dentonet.pl. Tematem Pana bloga będą szeroko pojęte finanse. Z jakimi pytaniami zazwyczaj zwracają się do Pana stomatolodzy? Finansowanie branży medycznej to bardzo szerokie pojęcie. Nie ogranicza się zapewne do standardowych kredytów czy leasingów?

Podstawowe pytanie, z jakim zgłaszają się do mnie stomatolodzy, to pytanie o sam produkt. Lekarze pytają zazwyczaj o pożyczkę leasingową. Tak naprawdę nie ma czegoś takiego. Jest to po prostu zwykła pożyczka zabezpieczona finansowanym sprzętem w formie umowy przewłaszczenia lub zastawu rejestrowego. Bliżej prawdy jest już pożyczka medyczna.

Jakie są współczesne trendy finansowaniu w branży medycznej?

Głównym trendem jest pożyczka zabezpieczona finansowanym sprzętem, a w przypadku samochodów, głównie ze względu na komfort użytkownika, wynajem długoterminowy.

Czy jest możliwe sfinansowanie inwestycji związanej otwarciem gabinetu w 100% z kredytu czy leasingu, kiedy właściciel nie jest w posiadaniu wkładu własnego? Czy można liczyć na preferencyjne warunki kredytu np. przy zakupie nieruchomości lub jej remoncie?

Finansowanie w formie pożyczki zabezpieczonej sprzętem nie dotyczy tylko sprzętu jak unity, RTG czy tomograf, ale też klimatyzacji, mebli i drobniejszego sprzętu, jak choćby ekspres do kawy w poczekalni. Jeśli chodzi o finansowanie nieruchomości dla indywidualnych praktyk stomatologicznych w formie jakiejś uproszczonej procedury, jak w przypadku sprzętu medycznego, to niestety nie spotkałem się z takim produktem. Niestety, ponieważ uważam, że byłby to świetny pomysł zarówno z punktu widzenia samego finansującego, który pozyskałby spory rynek zamożnego klienta, a z drugiej strony klientem jest stomatolog, który przejawia popyt na taki produkt i jest dobrym, bezpiecznym płatnikiem.

Czy pieniądze z Unii Europejskiej są dla polskich stomatologów dostępne? Jakie są możliwości? Jakie sektory działalności stomatolodzy mogą finansować z unijnych dotacji?

Tak, udzielałem wielu finansowań pod dotacje. Do tej pory pożyczka świetnie spełniała te wymogi dotacyjne. Głównie w zakresie zakupu sprzętów medycznych wykorzystywanych w stomatologii.

Kredyt, leasing czy zwrotna dotacja – przyjęcie każdej z tych form finansowania wiąże się z oczywistym ryzykiem związanym z otwarciem działalności. Czy są możliwości zabezpieczenia się przed niepowodzeniem lub przynajmniej zminimalizowania ryzyka? Mam tu na myśli wszelkiego rodzaju ubezpieczenia kredytów.

Tak, do wyboru mamy wiele produktów ubezpieczeniowych. Jednym z nich jest „Ubezpieczenie Bezpiecznej Spłaty dla Osób Korzystających z Leasingu oraz Pożyczkobiorców”.

Jaki ma Pan pomysł bloga? Będzie Pan zachęcał do śmiałych inwestycji, a może będzie Pan zalecał ostrożność?

Celem bloga jest proste, czasami z przymrużeniem oka, podejście do tematyki finansów. Większość stomatologów została świetnie przygotowana na studiach do wykonywania zawodu, ale też nikt na studiach nie uczył, jaką formę finansowania wybrać albo na co zwracać uwagę przy wyborze finansowania. Tym właśnie chcemy zająć się na blogu.

Na co należy zwracać uwagę wybierając doradcę finansowego lub idąc dalej –konkretny bank czy instytucję finansową?

Najlepiej wybierać instytucje sprawdzone, istniejące już jakiś czas na rynku. Są jeszcze inne kryteria, jak opłaty dodatkowe, tabele opłat i prowizji, itd.

Dziękuję za rozmowę.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Konferencja-Mistrzow-Stomatologii-850x450
Dr n. med. Grzegorz Wasiluk o planowaniu leczenia overdenture Lekarz

- Protezy overdenture wsparte na implantach stomatologicznych to stosunkowo łatwa, patrząc na całą implantologię, rekonstrukcja. Trzeba jednak zachować bardzo jasne algorytmy postępowania – mówi w rozmowie z Dentonetem dr n. med. Grzegorz Wasiluk, je...

Avatar Stomatologa - Dentonet.pl
Edukacja i motywacja pacjenta w poczekalni? To możliwe! Lekarz

Stomatolodzy chcą nie tylko leczyć, ale i motywować oraz edukować pacjentów, lecz często brakuje im na to czasu – wynika z badań zleconych przez firmę Avatar Stomatologa. Rozwiązaniem tego problemu jest system edukacyjny w formie filmów i animacji, w...

BIK - Dentonet.pl
Dobra kondycja finansowa polskich gabinetów stomatologicznych Lekarz

W Polsce publiczne i prywatne wydatki na służbę zdrowia wynoszą rocznie średnio około 6200 zł na osobę – wynika z danych OECD i jest to jeden z najniższych wyników w Europie. Mimo niewysokich nakładów finansowych, praktyki lekarskie znajdują się w do...

ROZWIŃ WIĘCEJ
blog finansowy - Dentonet.pl
O finansach w stomatologii [BLOG] - nowy blog Michała Poryckiego Lekarz

Do grona blogerów portalu Dentonet dołączył Michał Porycki – specjalista ds. finansowania branży medycznej, który będzie przybliżał lekarzom stomatologom zawiłości związane z aspektami finansowymi prowadzenia własnego gabinetu.Michał Porycki to absol...

paulina pokusa
Paulina Pokusa – nowa blogerka Dentonetu Lekarz

Z Pauliną Pokusą – technikiem dentystycznym i pasjonatką stomatologii cyfrowej, która już wkrótce rozpocznie prowadzenie bloga w serwisie Dentonet, porozmawialiśmy podczas odbywającej się w Poznaniu wystawy CEDE.Spotykamy się w Poznaniu podczas wysta...

dekoracje do gabinetu
Fototapety i plakaty do gabinetu dentystycznego oraz poczekalni Lekarz

Powiedzmy sobie szczerze: wizyty w gabinecie dentystycznym wielu osobom kojarzą się z bólem i dyskomfortem. I mimo iż stomatologia już od dawna nie ma nic wspólnego z wyrywaniem zębów kowalskimi szczypcami przy znieczuleniu w formie haustu czegoś moc...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres