Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Fiasko „Niebieskiej Karty”

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Fiasko „Niebieskiej Karty”

Fiasko „Niebieskiej Karty”

Rok temu pisaliśmy w Dentonecie o apelu Rzecznika Praw Dziecka skierowanego do NRL w sprawie zakładania „Niebieskich Kart” – zobacz: RPD: Lekarze, zakładajcie „Niebieskie Karty”.

Przypomnijmy, że chodzi o wszczęcie odpowiedniej procedury w przypadku gdyby lekarz stwierdził ślady przemocy domowej na ciele pacjenta.

Instrumentem do realizacji tego celu miała być właśnie „Niebieska Karta”. Do akcji mieli być włączeni nie tylko medycy ale również pedagodzy, pracownicy opieki społecznej itp.

Już wtedy Prezes NRL Maciej Hamankiewicz podkreślał, że cel owszem ze wszech miar słuszny ale brak jest jasnych mechanizmów działania, nie mówiąc o kosztach ewentualnej obdukcji pacjenta i czasie przeznaczonym na wypełnieniu samej karty (zajmuje ok. pół godziny).

Ostatnio „Niebieskie Karty” oceniła Najwyższa Izba Kontroli i raczej nie pozostawiła na systemie suchej nitki. Procedury oceniła jako przewlekłe i zbiurokratyzowane, działające demotywująco zarówno na samych zgłaszających, jak i na ofiary przemocy.

W wyniku przeprowadzonej przez NIK kontroli stwierdzono, że w 2010 i 2011 r. na 1402 karty zaledwie 4 zostały wypełnione przez służbę zdrowia, z czego 3 pochodziły z jednej placówki!

I tak szczytna idea walki z przemocą w rodzinie poległa w walce z biurokratyczną inercją

 

opr.tch

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

karta podatkowa 2018 - Dentonet.pl
Podano stawki karty podatkowej dla dentystów na 2020 r. Lekarz

Ministerstwo finansów ogłosiło stawki karty podatkowej na 2020 r. Będą one wyższe zarówno w przypadku lekarzy dentystów, jak i techników dentystycznych.Stawki karty podatkowej są co roku korygowane, biorąc pod uwagę publikowany przez GUS poziom zmian...

Wyjeżdżasz na wakacje? Pamiętaj o zabraniu ze sobą karty EKUZ! Pacjent

Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje warto pamiętać o zabraniu ze sobą karty EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego). Dzięki niej w nagłych przypadkach można skorzystać z pomocy medycznej w ramach powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego na ter...

karta podatkowa 2018 - Dentonet.pl
Wyższe stawki karty podatkowej dla dentystów w 2018 roku Lekarz

Zgodnie z obwieszczeniem ministra finansów, stawki karty podatkowej dla lekarzy dentystów w 2018 r. będą nieco wyższe niż w roku bieżącym.Karta podatkowa stanowi najprostszą formę opodatkowania działalności gospodarczej prowadzonej przez lekarza dent...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres