Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Fartuchy tylko jednorazowe?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Fartuchy tylko jednorazowe?

Fartuchy tylko jednorazowe?

Polskie placówki medyczne nie stosują odpowiednich materiałów chroniących pacjenta przed zakażeniem przy zabiegach chirurgicznych.

Specjaliści oceniają, że używane standardowo bawełniane obłożenia, chusty i fartuchy chirurgiczne wielokrotnego użytku stanowią realne zagrożenie dla zdrowia chorych i personelu medycznego.

– Ich zadaniem powinna być ochrona przed przenikaniem wirusów, bakterii oraz płynów ustrojowych do pola operacyjnego. Badania przeprowadzone w ramach programu "Stop Zakażeniom Szpitalnym", realizowane w porozumieniu z Narodowym Instytutem Leków wskazują jednak, że bawełna takiej funkcji nie spełnia – wyjaśnia portalowi rynekzdrowia.pl prof. Małgorzat Bulanda, prezes Polskiego Towarzystwa Zakażeń Szpitalnych..

Prof. Stefan Tyski z Narodowego Instytutu Leków w Warszawie zwraca uwagę, że materiały te są używane wielokrotnie, tymczasem struktura tkaniny bawełnianej już po pierwszym praniu nie zapewnia pełnej barierowości dla drobnoustrojów.

– Jeśli bawełniana bielizna operacyjna jest zamoczona, a przy zabiegu konieczne jest korzystanie z prądu, bardzo łatwo można spowodować poparzenie ciała pacjenta. Przez wilgotne lub mokre serwety bawełniane łatwiej także przenikają drobnoustroje zgromadzone na skórze, co może prowadzić do zakażenia operowanego miejsca – dodaje prof. Tyski.

Dlatego eksperci zalecają stosowanie materiałów jednorazowych, bawełniane wykluczają natomiast w ogóle przy zabiegach wysokiego ryzyka.

– Występowanie zakażeń szpitalnych w polskich szpitalach pozostaje na niepokojąco wysokim poziomie. W rezultacie liczba zgonów w ich wyniku jest każdego roku równa niemal liczbie zgonów w wyniku wypadków komunikacyjnych – podkreśla prof. Bulanda.

źródło: RynekZdrowia.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Covid-19 - Dentonet.pl
Jednorazowe maski i rękawice - tylko w medycynie Asysta

Jednorazowe maseczki czy rękawice z polimerów trudno byłoby zastąpić w szpitalach. Jednak na co dzień do ochrony wystarczą zwykłe maseczki bawełniane – mówi Piotr Szatkowski, materiałoznawca z AGH. Odradza on też powrót do produktów jednorazowych, kt...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
USA: bezpieczeństwo w gabinecie? Kluczowe tylko dla 50% badanych Lekarz

Lanmark 360 – działająca w Stanach Zjednoczonych agencja z branży zdrowotnej, oferująca leczenie stomatologiczne w pełnym zakresie – przeprowadziła badanie dotyczące gotowości pacjentów do powrotu do gabinetu dentystycznego po zniesieniu ograniczeń z...

zasady leczenia stomatologicznego - Dentonet.pl
Stomatologia: "Potrzebne regulacje nie tylko na czas epidemii" Lekarz

Prezydium NRL opublikowało stanowisko w sprawie projektu zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, w którym podwyższono współczynniki punktowe świadczeń stomatologicznych udzielanych w czasie epidemii koronawirusa. Zdaniem samorządu lekarskieg...

ROZWIŃ WIĘCEJ
"Spokojnie. To tylko koronawirus". Webinar z psychologiem Lekarz

- Ludzie, którzy z nami pracują, należą do naszej drużyny. Takie spojrzenie na zespół niesie dwie korzyści. Pierwszą z nich jest uwypuklenie, że nasza – jako właścicieli biznesu – sytuacja dotyczy nas wszystkich. Zaprasza ludzi do wspólnego szukania ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres