Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Fałszywe prośby o wsparcie, fałszywe faktury

Brak komentarzy | Publikacja:
Fałszywe prośby o wsparcie, fałszywe faktury

Fałszywe prośby o wsparcie, fałszywe faktury

W związku z faktem, iż w ostatnich tygodniach wielu stomatologów padło ofiarą cyberataku polegającego na próbie wyłudzenia pieniędzy rzekomo przeznaczonych na dofinansowanie miesięcznika „Puls” Naczelna Izba Lekarska wyjaśnia, że Prezes NRL Maciej Hamankiewicz nie przesyłał do lekarzy i lekarzy dentystów żadnych pism, w których zwraca się z prośbą o dofinansowanie w kwocie 50 zł miesięcznika „Puls im. Prof. Jana Nielubowicza” ani innych wydawnictw izbowych.

Jednocześnie NRL zaleca lekarzom i lekarzom dentystom, aby nie reagowali na tego typu prośby, a także, aby niezwłoczne zgłaszali do Naczelnej Izby Lekarskiej wszystkie przypadki otrzymywania tego typu korespondencji.

Ponadto NRL informuje, że w stosunku do osób, które podszywając się pod Prezesa NRL rozsyłają do lekarzy i lekarzy dentystów ww. korespondencję, podjęte zostaną odpowiednie kroki prawne.

Na czym polega phishing i jak go rozpoznać
Działania polegające na podszywanie się pod wiarygodnego nadawcę w celu wyłudzenia korzyści materialnych bądź wrażliwych danych noszą nazwę phishingu i najczęściej przybierają postać maila z prośbą o dofinansowanie lub uregulowanie zaległej płatności. Maile te – sygnowane nazwą znanej i godnej zaufania instytucji (banku, ZUS, firmy windykacyjnej, firmy telekomunikacyjnej, organizacji branżowej itp.) – najczęściej mają na celu przechwycenie naszych prywatnych danych, takich jak hasła do kont bankowych, witryn internetowych czy numery kart kredytowych. Niekiedy jednak – tak jak w przypadku próśb o dofinansowanie „Pulsu” lub faktur korygujących, które zostały rzekomo wystawione przez bank lub ZUS – celem oszustów jest po prostu kradzież naszych pieniędzy.

Zanim zapłacisz – zweryfikuj
Istnieje kilka szczegółów, na które powinniśmy zwrócić uwagę przy weryfikowaniu autentyczności wiadomości e-mailowej zawierającej e-fakturę. Przede wszystkim bezpieczna wiadomość powinna zawierać bezbłędny adres nadawcy. Jeśli więc w adresie pojawiają się literówki lub dziwne ciągi znaków – ten fakt automatycznie powinien wzbudzić naszą czujność.

– należy też zweryfikować dane teleadresowe firmy wystawiającej fakturę – można to zrobić na internetowej stronie konkretnego podmiotu lub skorzystać z bazy danych w CEIGD (Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej).

– w żadnym wypadku nie powinniśmy klikać na linki zamieszczone w wiadomościach zawierających rzekomą e-fakturę, ponieważ mogą nas kierować do podstawionej strony, która zbiera wpisane tam informacje (loginy, hasła, kody jednorazowe i inne prywatne dane).

– absolutnie nie wolno otwierać załączników, zawierających rzekomą fakturę. Nadawcy e-faktur swoje dokumenty przesyłają wyłącznie w formacie PDF, nigdy zaś w plikach ZIP czy EXE, jak to się często zdarza w wypadku prób oszustwa.

– jeśli e-dokument (na przykład faktura elektroniczna) w PDF-ie jest podpisany elektronicznie, można samodzielnie zweryfikować jego autora oraz autentyczność pochodzenia za pomocą darmowych narzędzi do weryfikacji podpisów elektronicznych, jak na przykład WebNotarius (www.webnotarius.pl).

Trzeba też pamiętać, że prawdziwa korespondencja od wystawcy autentycznej faktury nie zawiera zwykle wezwań do szybkiej zapłaty ani też pobrania faktury z internetu za podaniem loginów i haseł.

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

konsolidacja gabinetów - Dentonet.pl
UK: wsparcie dla młodych dentystów w wejściu do zawodu Lekarz

Istniejące od 1841 r. Towarzystwo Ubezpieczeniowe Wesleyan (Wesleyan Assurance Society) z siedzibą w Birmingham wspiera wybrane grupy zawodowe w osiągnięciu przez nie celów finansowych. W orbicie zainteresowań Wesleyana znaleźli się między innymi mło...

dentysta - Dentonet.pl
Islandia: krótsza praca gabinetów i wsparcie rządu Lekarz

O sytuacji islandzkich lekarzy dentystów w związku z pandemią COVID-19 w wywiadzie opublikowanym na łamach „Dental Tribune International” poinformowała Katrín Guðmundsdóttir, dyrektor zarządzająca w Islandzkim Towarzystwie Stomatologicznym (Tannlækna...

fałszywe dentystki - Dentonet.pl
Sochaczew: fałszywe dentystki z ponad 40 zarzutami Asysta

Ponad 40 zarzutów – w tym o oszustwo w celu osiągnięcia korzyści majątkowej – znalazło się w akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Rejonowego w Sochaczewie przeciw dwóm higienistkom stomatologicznym, które leczyły pacjentów bez uprawnień. Przypomnijm...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Covid-19 - Dentonet.pl
Naczelna Rada Lekarska apeluje o wsparcie do... episkopatu Lekarz

Publiczne wypowiedzi negujące fakt występowania pandemii oraz potrzebę stosowania środków i procedur ochrony narażają na niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia nie tylko te osoby, które zaufają takiemu irracjonalnemu przekazowi i przestaną stosow...

elektroniczne wnioski do ZUS - Dentonet.pl
Wnioski o wsparcie z ZUS-u można składać tylko elektronicznie Lekarz

Od 24 czerwca 2020 r. wnioski o wsparcie ZUS-u w ramach tzw. tarcz antykryzysowych składać można wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wnioski złożone w inny sposób (papierowo, mailowo, przez ePUAP) nie będą rozpat...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji