Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Publikacja:
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego ułatwia obywatelom 27 państw członkowskich Unii Europejskiej, Islandii, Lichtensteinu, Norwegii i Szwajcarii uzyskanie dostępu do usług związanych z ochroną zdrowia w trakcie czasowego pobytu za granicą. Dlatego też każdy, kto wybiera się na urlop, w podróż służbową, na krótką wycieczkę bądź też zamierza odbyć studia za granicą, powinien pamiętać o wyrobieniu karty. Dzięki niej jej właściciel może uchronić się przed problemami, zaoszczędzić czas i wydać mniej pieniędzy w przypadku zachorowania lub odniesienia obrażeń w czasie pobytu poza swoim krajem.
 

Jakie korzyści płyną z posiadania karty?

Karta zapewnia jej posiadaczowi taki sam dostęp do instytucji ochrony zdrowia działających w sektorze publicznym (np. lekarza, apteki, szpitala lub ośrodka zdrowia), jaki mają obywatele kraju, w którym przebywa dana osoba.

Jeśli posiadacz karty musi uzyskać pomoc medyczną w kraju, w którym ochrona zdrowia jest płatna, otrzyma zwrot uiszczonej opłaty niezwłocznie bądź po powrocie do kraju zamieszkania. Osoba posiadająca kartę może zapewnić sobie dostęp do ochrony zdrowia, nie przerywając pobytu za granicą.

Jednakże należy zauważyć, iż karta nie zapewni pokrycia kosztów ochrony zdrowotnej jej właściciela podczas pobytu za granicą, jeśli celem jego podróży jest leczenie choroby lub rany nabytej przed rozpoczęciem podróży. Karta nie zapewnia również pokrycia kosztów leczenia w ośrodkach prywatnych.

Niektóre witryny internetowe oferują Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego za pieniądze. Należy jednak pamiętać, że kartę można uzyskać bezpłatnie za pośrednictwem lokalnych instytucji kompetentnych w sferze ochrony zdrowia.

Brytyjska Narodowa Służba Zdrowia opracowała przewodnik (w języku angielskim) dotyczący dostępu do służby zdrowia oraz sposobu ubiegania się o odszkodowania w czasie pobytu w krajach Unii Europejskiej oraz Islandii, Norwegii i Lichtensteinie.
 

źródło: Portal Komisji Europejskiej
 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

filip nowak   prezes nfz i stanislaw wojtera   prezes ppl   punkt nfz na lotnisku chopina
Karta EKUZ od ręki na lotnisku Pacjent

Narodowy Fundusz Zdrowia otworzył punkt obsługi klientów na Lotnisku Chopina w Warszawie. Na miejscu można bezpłatnie otrzymać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Wyjazdy na zimowy urlop to okres wzmożonego ruchu podróżnych na Lotnisk...

dolary
USA: dentysta zastrzelił żonę i zyskał miliony z ubezpieczenia Lekarz

Śledczy ze Stanów Zjednoczonych twierdzą, że Bianca Rudolph została pozbawiona życia przez własnego męża, obecnie 67-letniego Lawrence'a Rudolpha. Mężczyzna, szanowany lekarz stomatolog praktykujący w Greensburgu w stanie Pensylwania, nie przyznaje s...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ubezpieczenie dentystyczne
USA: 68,5 mln dorosłych bez ubezpieczenia dentystycznego Lekarz

Raport „State of Oral Health Equity in America 2023”, opracowany przez CareQuest Institute for Oral Health potwierdza, że więcej niż co czwarty dorosły obywatel Stanów Zjednoczonych jest obecnie pozbawiony ubezpieczenia stomatologicznego. Wszystko ws...

ukraine g9d3ffdcf5 1920
NIL: słownik i karta wywiadu po ukraińsku Lekarz

Naczelna Izba Lekarska udostępniła słownik i kartę wywiadu lekarskiego w języku ukraińskim – będą one przydatne wszystkim pracownikom ochrony zdrowia, którzy spotkają się z pacjentami z Ukrainy. Jak czytamy na stronie NIL, samorząd chce pomóc lekarz...