Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

elmex® Sensitive Professional – sposób na nadwrażliwość

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
elmex® Sensitive Professional – sposób na nadwrażliwość

elmex® Sensitive Professional – sposób na nadwrażliwość

Nadwrażliwość zębów jest jedną z częściej zgłaszanych przez pacjentów dolegliwości. Objawia się ostrym, zwykle krótkotrwałym bólem, występującym po zadziałaniu bodźca. Przyczyny jej powstania i nasilenia mogą być różne – od utraty tkanek zęba spowodowanej nieprawidłową techniką szczotkowania, przez recesje dziąsłowe, leczenie periodontologiczne skutkujące odsłonięciem powierzchni zębiny, czy nadwrażliwość po wybielaniu.

Powszechnie przyjętą teorią wyjaśniającą zjawisko nadwrażliwości zębiny jest teoria hydrodynamiczna Bränströma. Według niej, w sytuacji otwarcia i odsłonięcia kanalików zębinowych, bodziec zewnętrzny powoduje przepływ płynu wypełniającego kanaliki, co skutkuje ciągłym drażnieniem zawartych w nich włókien nerwowych pochodzących z miazgi zęba (wypustek odontoblastów). Skutkuje to dolegliwościami bólowymi.

Przed leczeniem, jak w każdym wypadku bólu, konieczne jest zebranie dokładnego wywiadu chorobowego, obejmującego pytania dotyczące nie tylko nasilenia bólu, ale także początku dolegliwości, powiązania ich z konkretnym wydarzeniem (np. zmianą szczoteczki do zębów, leczeniem ortodontycznym czy wybielaniem), czasu trwania ataków bólu, bodźca je wywołującego czy lokalizacji. W badaniu klinicznym należy uwzględnić stan tkanek twardych i miękkich jamy ustnej, a wspomagając się zgłębnikiem i przesuwając go po powierzchniach policzkowych lub wargowych zębów można zidentyfikować obszary odsłonięcia zębiny. Podobnie, używając powietrza z dmuchawki. Po wyeliminowaniu innych przyczyn bólu, takich jak odwracalne i nieodwracalne zapalenie miazgi, pęknięcie zęba czy nadwrażliwość pozabiegowa, należy przystąpić do zabiegów pozwalających na wyeliminowanie przykrych dolegliwości i przywracających pacjentowi komfort życia.

Dwa sposoby leczenia

Mechanizm leczniczy środków stosowanych miejscowo może przybierać dwie postaci. W pierwszej z nich dochodzi do redukcji przepływu płynów przez zębinę poprzez zamknięcie lub zmniejszenie światła kanalików. W drugiej, celem działania środka redukującego nadwrażliwość jest zmniejszenie aktywności nerwów miazgowych, poprzez ich depolaryzację.

Wysoka częstość występowania nadwrażliwości zębiny, szacowana u dorosłych na nawet 30% populacji sprawia, że rośnie zapotrzebowanie na metody, które przyniosą szybką ulgę i jednocześnie zapewnią długotrwały efekt, nie wymagając stosowania skomplikowanych procedur.

elmex® SENSITIVE PROFESSIONAL™ łączy w sobie prostotę używania, dzięki formie pasty do zębów, z natychmiastową i jednocześnie długotrwałą skutecznością. W warunkach fizjologicznych naturalnie zawarte w ślinie jony wapniowe i fosforanowe pełnią funkcję pokrywającą powierzchnię zębiny i zapobiegającą drażnieniu wypustek odontoblastów. W przypadku nadwrażliwości – mechanizmy naturalne są niewystarczające. Składniki aktywne występujące w paście elmex® SENSITIVE PROFESSIONAL™ – arginina i węglan wapnia – naśladują naturalne procesy zachodzące w ślinie, zapobiegając nadwrażliwości, natychmiastowo i długotrwale usuwając dolegliwości bólowe. Dzięki odpowiedniej budowie chemicznej cząsteczka argininy pozostaje dwubiegunowo spolaryzowana, a dodany do niej węglan wapnia ma potencjał dodatni. Powierzchnia zęba pozostaje naładowana ujemnie, co pozwala na wiązanie składników aktywnych zawartych w paście elmex® SENSITIVE PROFESSIONAL™ i tworzenie warstwy zamykającej i uszczelniającej otwarte kanaliki zębinowe. Warstwa ta pozostaje odporna na czynniki zewnętrzne, zatrzymuje ruch płynu w kanalikach zębinowych, blokuje przewodzenie bodźców zewnętrznych i skutecznie ogranicza ból związany z nadwrażliwością przez wyeliminowanie jego bezpośredniej przyczyny, czyli odizolowanie wypustek miazgi i płynu kanalikowego od środowiska zewnętrznego.

Podczas stosowania pasty do zębów elmex® SENSITIVE PROFESSIONAL™ natychmiastowe uśmierzenie bólu przy pierwszym zastosowaniu osiągnąć można po jedynie jednominutowej aplikacji pasty na bolący ząb. Uzyskanie długotrwałej redukcji nadwrażliwości dzięki systematycznemu stosowaniu do codziennej higieny jamy ustnej, przy braku konieczności zastosowania skomplikowanych procedur udowadnia, że arginina i węglan wapnia pozwalają zapomnieć o bólu na długi czas. Dzięki temu, że arginina pozostaje kompatybilna z fluorem możliwe było połączenie zalet środka na nadwrażliwość z codziennie stosowaną pastą do mycia zębów. Jony fluorku (1450 ppm) wbudowują się w powierzchowne warstwy szkliwa, wzmacniając je i zapobiegając rozwojowi choroby próchnicowej.

Artykuł sponsorowany

 

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentysta - Dentonet.pl
Ilu jest w Polsce dentystów? GUS będzie liczył w inny sposób Lekarz

Jakiś czas temu pisaliśmy o rozbieżnościach dotyczących liczby lekarzy dentystów publikowanych m.in. przez Eurostat oraz Naczelną Izbę Lekarską. Niedawno do samorządu wpłynęło pismo od prezesa Głównego Urzędu Statystycznego, w którym wskazano, że GUS...

ROZWIŃ WIĘCEJ
polskie testy na koronawirusa - Dentonet.pl
Nowy sposób masowej diagnostyki SARS-CoV-2 Lekarz

Naukowcy z Instytutu Nenckiego PAN opracowali procedury przeprowadzania testów grupowych przy użyciu dostępnych na rynku testów PCR. Dzięki temu jeden test na koronawirusa pozwoli sprawdzić nawet kilkanaście osób, oszczędzając czas i pieniądze. Bada...

DSD - najbardziej etyczny sposób "sprzedaży" w stomatologii? Lekarz

Czy Digital Smile Design jest najbardziej etyczną formą "sprzedaży" w gabinecie stomatologicznym? Na to pytanie podczas swojego wykładu w ramach I Konferencji Dentonet Online odpowie dr Bartosz Cerkaski. Zapraszamy! ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres