Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Edukacja przez zabawę, czyli jak oswoić dziecko z myciem zębów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Edukacja przez zabawę, czyli jak oswoić dziecko z myciem zębów

Edukacja przez zabawę, czyli jak oswoić dziecko z myciem zębów

Korzystając z okazji, jaką jest Dzień Dziecka, zamieszczamy kilka pomysłów na na to, jak oswoić dziecko z pastą i szczoteczką, a jednocześnie przekształcić naukę we wspaniałą rodzinną zabawę. 

1. Gra planszowa "Kto szybciej straci zęby"
Przybory: karton różowego papieru, kostka do gry, mazaki (czerwony i czarny), cukier w kostkach lub białe pianki
Wycinamy z kartonu elipsę imitującą jamę ustną i na rysujemy na niej kółka – zęby (10 na górze, 10 na dole). Na zmianę z dzieckiem rzucamy kostką i ustawiamy na "zębach" kostki cukru. Kto pierwszy zakryje planszę, ten traci "zęba" i musi zamalować jeden z ząbków swoim kolorem mazaka. Przegrywa osoba, która straci więcej zębów. Przy okazji wyjaśniamy dziecku, dlaczego słodycze psują zęby i jak można temu zapobiedz.

 

 

2. Lekcja rysunków
Przybory: karton, farby, zużyta szczoteczka do zębów (świetnie nadaje sie do malowania).
Rysujemy na kartonie kontur zęba i prosimy dziecko o stworzenie portretu strasznej i podstępnej "Pani Próchnicy", która niszczy zęby i robi w nich dziury. Kiedy dziecko rysuje, opowiadamy o bakteriach atakujących brudne ząby.

3. Szorujemy, nitkujemy (zabawa dla dzieci do lat 4)
Przybory: dwa obcięte denka z plastikowych butelek, czarny mazak, zużyta szczoteczka do zębów, lignina lub wata, pocięty na kwadraty tekturowy pojemnik na jajka, nitka dentystyczna
Denka butelek wykładamy od środka białą ligniną lub watą – tak aby przekształciły się w dwa białe ząbki. Jeżeli mamy wiecej czasu – malujemy denka białą farbą. Następnie "brudzimy" zęby mazakiem, wręczamy dziecku szczoteczkę i prosimy o dokładne wyszorowanie ząbków – z przodu, tyłu i oraz z boków. Aby zabawa była ciekawsza, możemy wprowadzić ograniczenie czasowe lub równocześnie szorować własnego "ząbka", a następnie porównać efekty mycia.

 

 


Nitkowanie: ustawiamy w półkolu pojemniki na jajka i wciskamy między nie natkę pietruszki, obierki z jabłek lub porwany na strzępy liść sałaty. Prosimy dziecko, aby oczyściło "ząbki" szczoteczką. Kiedy okaże się, że jest to bardzo trudne, wręczamy nić dentystyczną i z jej pomocą usuwamy resztki.

 

 

4. Fabryka pasty do zębów
Przybory: zużyta szczoteczka do zębów, tubka kremu do golenia, ewentualnie: 3 łyżki oleju kokosowego wymieszane z 4 łyżkami sody oczyszczonej, kolorowe farby, olejki zapachowe, ewentualnie aromaty do ciasta.
Dodajemy do kremu do golenia odrobinę wody i wytwarzamy obfitą pianę. Mieszaninę wkładamy do kilku pojemników i dodajemy farby lub olejki zapachowe, a następnie zapraszamy wszystkie lalki i misie na dokładne mycie ząbków.

 

 

5. Eksperyment z jajkiem (dla starszych dzieci)
Przybory: Kilka ugotowanych na twardo jajek (powinny mieć całą, niepopękaną skorupkę), szklanka coli, szklanka octu, szklanka mocnej kawy, pojemnik z czystą wodą.
Jedno jajko wkładamy na 12 godzin do szklanki z czystą wodą, drugie – do szklanki z octem. Po wyjęciu jajek prosimy dziecko, aby oceniło twardość skorupek. Wyjaśniamy, że kwas zawarty w occie rozpuścił wapń zawarty w skorupce i że w taki sam sposób bakterie i kwasy niszczą szkliwo naszych zębów.
Kolejne 2 jajka wkładamy do szklanki z pepsi lub colą oraz do szklanki z mocną kawą i zostawiamy na 5-10 godzin. Po wyjęciu oceniamy kolor skorupek i porównujemy z jajkiem zanurzonym w czystej wodzie. Prosimy dziecko o wyjaśnienie, skąd wzięły się te brzydkie przebarwienia i w jaki sposób możemy je usunąć.

Zobacz także: Stomatologiczne zabawki na Dzień Dziecka

B.Sz.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stomatologia - Dentonet.pl
Co trzeci dentysta atakowany słownie przez pacjentów Lekarz

Pandemia koronawirusa to dla wszystkich nowe doświadczenie, z którym wiele osób nie radzi sobie zbyt dobrze. Blokada, obawa o miejsce pracy lub jego utrata, strach o zdrowie własne i najbliższych oraz nałożone ograniczenia – wszystko to może wyzwalać...

UK: miliony wizyt u dentysty odwołanych przez COVID-19 Lekarz

W połowie czerwca praktyki stomatologiczne w Wielkiej Brytanii mogły wznowić standardowe leczenie pacjentów, dzięki złagodzeniu blokady wprowadzonej wczesną wiosną przez rząd Borisa Johnsona. Według Stowarzyszenia Grup Stomatologicznych (Association ...

profilaktyka zakażeń - Dentonet.pl
"Edukacja personelu kluczem profilaktyki chorób zakaźnych" Asysta

– Edukacja personelu medycznego, który będzie dalej przekazywał swą wiedzę pacjentom, jest jednym z kluczowych elementów profilaktyki chorób zakaźnych, nie tylko pochodzenia wirusowego – mówi dr. hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wykładowca Konfere...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Śmiech przez łzy z powodu bólu zęba, czyli dowcip stomatologiczny Lekarz

Humor stomatologiczny od zarania opierał się na tej samej przesłance: na strachu przed pójściem do dentysty i zrobieniu wszystkiego, by spotkania z nim uniknąć. Oto dwa przykłady na potwierdzenie tej tezy. Najpierw będzie bawił satyryk Bogdan Brzezi...

karta EKUZ - Dentonet.pl
Wniosek o EKUZ złóż przez IKP Pacjent

Od soboty (11 lipca) każdy, kto posiada Internetowe Konto Pacjenta może za jego pośrednictwem złożyć wniosek online o wydanie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Wypełniając wniosek przez IKP pacjent otrzymuje informacje o przewidywanym ok...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres