Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

„Edukacja personelu kluczem profilaktyki chorób zakaźnych”

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
„Edukacja personelu kluczem profilaktyki chorób zakaźnych”

„Edukacja personelu kluczem profilaktyki chorób zakaźnych”

– Edukacja personelu medycznego, który będzie dalej przekazywał swą wiedzę pacjentom, jest jednym z kluczowych elementów profilaktyki chorób zakaźnych, nie tylko pochodzenia wirusowego – mówi dr. hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski, wykładowca Konferencji ASYSDENT 2020

Tomasz Dzieciątkowski - Dentonet.pl

W jednej ze swoich ostatnich wypowiedzi przewiduje Pan, że pandemia COVID-19 będzie utrzymywała się do połowy przyszłego roku. Na czym opiera Pan to przypuszczenie?

Dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski: Są to prognozy CDC (Centers for Disease Control and Prevention – agencja rządu federalnego USA będąca częścią Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej – przyp. red.), które zakładają że w przypadku wprowadzenia szczepionki pandemia może skończyć się w połowie przyszłego roku. W innym przypadku może trwać jeszcze 2–3 lata.

Obserwując zachowania niemałej części naszego społeczeństwa, można odnieść wrażenie, że wiele osób niejako „oswoiło” koronawirusa, przestało obawiać się zakażenia, a przy tym korzysta z nie dość restrykcyjnej postawy odpowiednich służb. Jak w takiej sytuacji skutecznie wygaszać ogniska zakażenia SARS-CoV-2?

– Niestety, przy braku szczepień czy celowanego leczenia przeciwko SARS-CoV-2, pozostają nam tylko metody niefarmakologiczne: dystans społeczny, noszenie maseczek, a w przypadku osób zakażonych kwarantanna.

W tym roku większość Polaków prawdopodobnie nie będzie miała możliwości zaszczepienia się przeciwko grypie. Czy środki takie jak zachowanie dystansu społecznego, używanie maseczki i dezynfekcja rąk mogą skutecznie chronić przed zakażeniem?

– Tak, ocenia się, że prawidłowo noszone maseczki oraz dystansowanie mogą zmniejszać transmisję wirusa nawet do 70–80%.

Swoją wiedzą na temat zakażeń wirusowych w gabinecie stomatologicznym podzieli się Pan wkrótce z uczestniczkami konferencji ASYSDENT. Na ile edukacja i rzetelna wiedza może wpłynąć na ograniczanie rozprzestrzeniania się chorób wirusowych?

– W mojej opinii edukacja personelu medycznego, który będzie dalej przekazywał swą wiedzę pacjentom, jest jednym z kluczowych elementów profilaktyki chorób zakaźnych, nie tylko pochodzenia wirusowego.

Dziękuję za rozmowę!

Rozmawiał Tomasz Hankiewicz

Dr hab. n. med. Tomasz Dzieciątkowski jest adiunktem w Katedrze i Zakładzie Mikrobiologii Lekarskiej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz asystentem w Zakładzie Mikrobiologii UCK w Warszawie. Podczas Konferencji ASYSDENT 2020 (sobota 3 października, Łódź) przedstawi wykład „Zakażenia wirusowe w gabinecie stomatologicznym i metody ich zapobiegania”.

Ze względów bezpieczeństwa sprzedaż biletów na wydarzenie stacjonarne została zamknięta, ale z uwagi na ogromne zainteresowanie asystentek i higienistek z całej Polski, po raz pierwszy w historii ASYSDENT odbędzie się również wirtualnie, w formie przekazu live z Auli Tysiąc Centrum Kliniczno-Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego, prowadzonego przy użyciu kilku kamer, w doskonałej jakości obrazu i dźwięku, dzięki czemu uczestniczki będą mogły poczuć wyjątkową atmosferę towarzyszącą konferencji.

Bilety na WIRTUALNY ASYSDENT są jeszcze w sprzedaży na stronie https://wirtualny.asysdent.pl/. Zapraszamy razem z prof. nadzw. dr hab. n. med. Natalią Lewkowicz, której wykład podczas ASYSDENTU obejmie tematy asystowania w zabiegach chirurgii periodontologicznej.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

choroby zawodowe dentystów - Dentonet.pl
Konieczny szerszy katalog chorób zawodowych dentystów Lekarz

Lekarze dentyści uważają za zasadne rozszerzenie katalogu chorób zawodowych m.in. o schorzenia kręgosłupa, kończyn górnych i dolnych oraz choroby oczu – wynika z ankiety przeprowadzonej przez komisję stomatologiczną NRL. Przypomnijmy – od 24 czerwca...

Współpraca dentysty z technikiem kluczem do sukcesu leczenia [webinar] Lekarz

Już w najbliższy wtorek (23 czerwca) zapraszamy na webinar "Tworzymy uśmiechy - stwórzmy też dialog – rozmowa lekarza protetyka z technikiem dentystycznym. Jak efektywnie współpracować na linii dentysta – technik dentystyczny" organizowany przez firm...

"W czasie pandemii edukacja przeszła do Internetu" [wywiad] Lekarz

Z dr. n. med. Tomaszem Marią Kerczem, pomysłodawcą i organizatorem Konferencji Dentonet Online rozmawia Tomasz Hankiewicz. Przed nami Konferencja Dentonet Online. Skąd pomysł na wydarzenie edukacyjne w takiej formie? Dr n. med. Tomasz Maria Kercz: ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
koronawirus - Dentonet.pl
Kwarantanna dla lekarza i pozostałego personelu gabinetu? Lekarz

Czy personel gabinetu stomatologicznego oraz pacjenci, którzy zostali przyjęci po pacjencie w tym samym dniu, u którego wykryto wirusa SARC-CoV-2, zostaną skierowani na kwarantannę? Takie pytanie przedstawiła Komisja Stomatologiczna Okręgowej Rady Le...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres