Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Edukacja nie tylko medyczna. Dlaczego jest obowiązkowa?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Edukacja nie tylko medyczna. Dlaczego jest obowiązkowa?

Edukacja nie tylko medyczna. Dlaczego jest obowiązkowa?

Przeglądy uzębienia, profesjonalna higienizacja, lakowanie i lakierowanie, wybielanie zębów, promocja zdrowia, instruktaż higieny jamy ustnej – to codzienność pracy higienistek stomatologicznych. Zakres obowiązków pokrywa się oczywiście z programem nauczania w szkołach. Ale czy program ten jest wystarczający?

Czego jeszcze powinny uczyć się (nie tylko w szkole, ale także później podczas pracy zawodowej) higienistki i asystentki stomatologiczne? Dziś wydaje się, że nie mniej ważna od fachowej wiedzy na tematy wcześniej wymienione, będzie też wiedza z zakresu psychologii, przedsiębiorczości, promocji (reklamy?) oraz ergonomii.

Jakie umiejętności pozamedyczne przydadzą się w pracy? W jakich kierunkach warto się kształcić?

Jednym z zadań higienistek i asystentek stomatologicznych jest przeprowadzanie instruktażu higieny jamy ustnej oraz promocja zdrowia. Spotykamy się z pacjentami, rozmawiamy. Czy umiemy motywować? Z pewnością znamy doskonale powody, dla których należy zęby szczotkować, nitkować, używać płukanek. Wiemy jak to robić i to przekazujemy naszym pacjentom. Ale czy trafnie przekładamy to na korzyści pacjenta? Czy on nas rozumie? Czy potrafimy go zmotywować do tego stopnia, że zmieni swoje dotychczasowe nawyki. A jak przekonać pacjentów do regularnych wizyt? Jak do nich trafić odgadując ich osobiste potrzeby psychologiczne? Kto może nauczyć nas motywowania innych ludzi? Psycholodzy, trenerzy rozwoju. Ta grupa szkoleniowców może pomóc także w innych aspektach pracy. Współpracujemy w zespołach stomatologicznych, na pewno miewamy trudne momenty w tej współpracy. Nie z każdym potrafimy/chcemy/możemy się dogadać. A współpraca z lekarzem? Powinnam się dostosować czy narzucić też coś własnego? O tym naprawdę warto rozmawiać i szkolić się w tym zakresie.

Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Mariuszem Obodą, trenerem rozwoju, który temat ten poruszał podczas ubiegłorocznej edycji konferencji dla higienistek i asystentek Asysdent.

Praca w gabinecie – jednym czy kilku? Umowa o pracę, a może własna działalność? Ustalmy, co się bardziej opłaca, ale nie oceniając tutaj jedynie aspektu finansowego. Gdzie jest większa szansa na rozwój? Co mi da większą stabilizację i komfort pracy. A jeśli szukam pracy – to jak przygotować profesjonalne CV? Jak rozmawiać z szefem/lekarzem? Wszystko to można określić jednym hasłem – przedsiębiorczość w pracy higienistki i asystentki. Takich kursów i szkoleń też nie brakuje.

Rozmowa o pracy w gabinecie stomatologicznym? To temat trudny zarówno dla osoby starającej się o pracę, jak również dla zatrudniającego asystentkę czy recepcjonistkę lekarza. Rad udziela Wojciech Krówczyński, ekspert z firmy Grawena Edu – Organizacja i Zarządzanie Praktyką Medyczną.

Jak można budować własną pozycję w klinice (lub klinikach), w których jesteśmy zatrudnione? Może warto zaangażować się w działania pozamedyczne, takie jak promocja gabinetu czy reklama w internecie.

Kto z nas nie ma konta na Facebooku? Prowadzenie fanpage’a kliniki nie różni się znacząco od prowadzenia własnego konta i dzielenia się informacjami o własnym życiu. Piszemy, dołączamy zdjęcia i filmy. Może warto zaoferować swojemu szefowi taką usługę? A może warto pójść dalej i poszerzyć swoją wiedzę z zakresu reklamy i marketingu, głównie tego internetowego? Takich szkoleń też nie brakuje. Warto podwójnie. Pierwszy powód został już opisany. Drugi to promocja własnej osoby w internecie. Robiąc to dobrze można pozyskiwać pacjentów na własne usługi higienizacyjne.

Ostatni temat, w którym polecamy się szkolić, to ergonomia. W dużym, i w gruncie rzeczy niepoprawnym, uproszczeniu – dbamy o własne zdrowie. Warto poznać bliżej tę naukę, która szczegółowo omawia właściwą pozycję ciała przy wielogodzinnym dniu pracy w gabinecie stomatologicznym. Każda higienistka wie jak wyczerpujący dla kręgosłupa jest cały dzień pracy przy fotelu z pacjentem. Ergonomia daje też odpowiedź na wiele pytań o współpracę lekarza i asystentki. Jak podawać narzędzia? Gdzie się ustawić? Wszystko po to, by praca przebiegała szybko, sprawnie, bezpiecznie. Dobra pozycja ciała ma gwarantować nie tylko skuteczny zabieg, komfort dla pacjenta, ale też zdrowie operatorów.

Mimo oczywistych efektów, nie tylko zdrowotnych, zasady ergonomii w stomatologii wciąż są nieczęsto praktykowane przez lekarzy. Sama ergonomia jako nauka bywa natomiast niedoceniana. O przyczynach i skutkach takiej sytuacji rozmawiamy z dr. Tomaszem Dzieniakowskim.

Jeżeli ten ostatni temat zainteresował Was w szczególny sposób – to bardzo dobrze. Szeroko pojęta ergonomia, ale też dbałość o własne zdrowie, będą tematami zbliżającej się piątej edycji Ogólnopolskiej Konferencji Higienistek i Asystentek Stomatologicznych Asysdent. Tytuł konferencji „W zdrowym ciele zdrowy duch”. Szczegóły na stronie www.asysdent.pl.

Dr n. med. Tomasz Dzieniakowski, z którym rozmawiamy w materiale filmowym powyżej, będzie jednym z wykładowców. Warto wziąć udział w tym spotkaniu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dr Bartłomiej Górski - Dentonet.pl
Recesje dziąsłowe z perspektywy higienistki stomatologicznej Asysta

– Świadomość i wiedza higienistek w zakresie recesji dziąsłowych pozwalają im na samodzielne kontrolowanie stanu takiego pacjenta, utrzymywanie kontroli płytki nazębnej, a w przypadku potrzebnej konsultacji lekarza stomatologa lub periodontologa – na...

higienistka - Dentonet.pl
Dobrze być higienistką stomatologiczną... ale tylko w USA Asysta

Według raportu US News & World Report, higienistka stomatologiczna jest drugim najlepszym zawodem w Stanach Zjednoczonych. Autorzy raportu wzięli pod uwagę zarobki, szacowaną liczbę nowych miejsc pracy w najbliższych latach, poziom stresu oraz mo...

Ile zarabiają asystentki i higienistki stomatologiczne w Polsce? Asysta

Według najnowszego badania firmy Sedlak&Sedlak z lutego 2019 r., mediana wynagrodzeń asystentek stomatologicznych w Polsce wynosi 2680 zł brutto, zaś higienistek stomatologicznych – 2830 zł brutto.Jak wynika z badania, mediana miesięcznego wynagr...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Szósta ogólnopolska konferencja Asysdent 2019 na żywo! Asysta

W sobotę (27 kwietnia) w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi odbywa się VI Ogólnopolska Konferencja Asystentek i Higienistek Stomatologicznych Asysdent 2019. Zapraszamy do śledzenia relacji z tego wydarzenia. 9:15VI Ogólnop...

"To dzięki asystentkom dziecko może przełamać lęk przed dentystą" Asysta

– Jest mi bardzo miło, że podczas najbliższego Asysdentu będę Wam mógł przedstawić temat współpracy lekarza, higienistki oraz rodzica podczas wizyty małego pacjenta w gabinecie – mówi Michał Kaczmarek, znany również jako bloger Tata Stomatolog, wykła...

wirus HCV - Dentonet.pl
Wirus HCV – zagrożenie w pracy asystentek i higienistek Asysta

Jednym z głównych zagrożeń w pracy asysty stomatologicznej jest możliwość kontaktu z osobami borykającymi się z chorobami zakaźnymi, w tym z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Praca z takimi pacjentami wymaga od zespołu stomatologicznego zachowania...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres