Dentonet
E-mail

Echa XI Kursu Warszawskiego, cz. 3

Publikacja:

Echa XI Kursu Warszawskiego, cz. 3

Obliteracje w endodoncji to jeden z tematów podjętych podczas XI Kursu Warszawskiego. Mówiła na ten temat prof. dr hab. n. med. Halina Pawlicka (kierownik Zakładu Endodoncji UMED w Łodzi). Dlaczego poruszyła ten temat? Skąd taka potrzeba?
– Przed corocznymi spotkaniami warszawskimi zawsze mam problem z wybraniem zagadnienia, które byłoby interesujące dla ogółu słuchaczy. Tym razem zdecydowałam się poruszyć zagadnienie obliteracji, które są dla stomatologów swego rodzaju wyzwaniem – mówi w wywiadzie z Piotrem Łukaszewiczem dla Dentowizji prof. dr hab. n. med. Halina Pawlicka.

Obliteracje są związane z opracowywaniem kanałów i mogą stanowić zarówno trudność w dalszym leczeniu, jak i wyzwanie. W takich sytuacjach rodzi się pytanie, czy przerwać leczenie i skierować pacjenta do specjalisty – endodonty, których w środowisku stomatologicznym pojawia się coraz więcej – jest wiele szkoleń, które sprawiają, że część lekarzy ogólnie praktykujących idzie w kierunku praktyki endodontycznej, a przy odpowiednim wyposażeniu gabinetu – mają oni możliwość samodzielnego przeprowadzania tego typu zabiegów (choć nie zawsze w pełni). Czasem stomatolodzy muszą być posłuszni temu, co natura sama spowodowała i przyjąć, że nie zawsze udaje się kanały tak zobliterować i opracować, jakby chcieli.
Czy zatem należy zachęcać lekarzy stomatologów, by podejmowali wyzwania, jakie stawia przed nimi endodoncja?
– To dobre pytanie – sama zastanawiam się, jak podchodzić do problemu – mówi prof. dr hab. n. med. Halina Pawlicka.

Na pewno nie należy się zniechęcać, ale być otwartym na ewentualny krok do przodu:
– Jeśli ktoś pracuje endodontycznie i już czuje się dobrze jako lekarz, który wykonał wiele takich zabiegów – być może powinien podjąć próbę, jeśli przypadek nie jest zbyt skomplikowany. Na pewno do sukcesów w pracy dochodzimy drogą doświadczenia. Oczywiście takie próby powinien podejmować lekarz, który już zajmuje się endodoncją – kocha ją i rozumie oraz ma odpowiedni sprzęt, który mu ułatwi pracę w trudnych warunkach.

Czy jest jakaś naczelna wskazówka, jak sobie radzić?
Obliteracja jest często wynikiem urazów zębów, np. w następstwie leczenia ortodontycznego – dotyczy to młodych ludzi i zębów przednich, których pierwszym objawem jest zabarwienie korony zęba. Zdaniem prof. dr hab. n. med. Haliny Pawlickiej  większość naukowców, którzy się tym problemem zajmują, wskazują na konieczność czekania i kontroli tychże przypadków i nie przystępowanie natychmiast do leczenia. To jest pierwsza myśl przewodnia. Autorzy podają, że wchodzimy z leczeniem wtedy, kiedy są dolegliwości bólowe, bądź pojawiają się zmiany w tkankach okołowierzchołkowych. Ważny jest czas, cierpliwość i czułe ręce oraz odpowiednie narzędzia.  

Zachęcamy także do przeczytania:
"Echa XI Kursu Warszawskiego, cz. 1"  o szkodliwych skutkach dewitalizacji
oraz
Echa XI Kursu Warszawskiego, cz. 2 o trójwymiarowej endodoncji

 

BZ


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kurs certyfikacyjny Invisalign
Weź udział we wrześniowej edycji kursu Invisalign Orto! Lekarz

Specjalistyczna wiedza przekazywana w ciągu dwóch dni, rozszerzenie kompetencji klinicznych i zindywidualizowany program rozwoju – to główne korzyści, na jakie mogą liczyć uczestnicy kursu certyfikacyjnego Invisalign Orto. Najbliższa edycja szkolenia...