Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

E-skierowania? Są wątpliwości dotyczące ich wprowadzenia

Publikacja:
E-skierowania? Są wątpliwości dotyczące ich wprowadzenia

E-skierowania? Są wątpliwości dotyczące ich wprowadzenia

Ministerstwo Zdrowia informuje, że wciąż zdarzają się przypadki, że skierowania w formie elektronicznej nie są respektowane przez świadczeniodawców. Po otrzymanych zgłoszeniach dotyczących odmowy przyjęcia takich skierowań, resort przygotował komunikat, w którym objaśnia zasady i funkcjonowanie e-skierowań.

Problem pojawia się, gdy nazwa komórki organizacyjnej wskazana w e-skierowaniu nie zgadza się z nazwą określoną w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2012 r. w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych oraz szczegółowego sposobu ich nadawania.

– W przypadku, gdy e-skierowanie wystawione jest do komórki organizacyjnej (np. poradni) oznaczonej odpowiednim kodem resortowym (część VIII systemu resortowych kodów identyfikacyjnych – 4-znakowy kod), a nazwa tej komórki nie zgadza się z nazwą zawartą w ww. rozporządzeniu w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych oraz szczegółowego sposobu ich nadawania, należy takie skierowanie przyjąć na podstawie prawidłowego kodu resortowego wskazanego w e-skierowaniu – czytamy w komunikacie.

Nadawanie nazw własnych komórek organizacyjnych pozostaje w gestii samych podmiotów leczniczych. Jednakże każda komórka oznaczona jest kodem części VIII, który wskazuje jaką specjalność prowadzi ta komórka. Nazwy komórek organizacyjnych oraz kody części VIII znajdują się w księgach rejestrowych podmiotów leczniczych bez których nikt nie może prowadzić działalności leczniczej. Wskazanym jest więc stosowanie nazewnictwa dotyczącego poszczególnych komórek organizacyjnych w procesie tworzenia lub zmian struktury organizacyjnej podmiotów leczniczych zgodnego z nazwami kodów zawartych w ww. rozporządzeniu w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych oraz szczegółowego sposobu ich nadawania. Jednakże mając na uwadze sytuacje, w których komórka organizacyjna o określonej nazwie nie ma pełnego pokrycia w żadnym z kodów resortowych, dopuszcza się stosowanie nazwy własnej, pozwalającej na zidentyfikowanie zakresu działania tejże komórki.

Reasumując, placówka przyjmująca do realizacji e-skierowanie powinna w przypadku zaistnienia omawianej sytuacji zwracać uwagę przede wszystkim na kod resortowy – część VIII systemu resortowych kodów identyfikacyjnych.

Resort wyjaśnia, że nazwa komórki organizacyjnej, odbiegająca od nazwy określonej na poziomie rozporządzenia w sprawie systemu resortowych kodów identyfikacyjnych oraz szczegółowego sposobu ich nadawania, nie stanowi podstawy do odmowy przyjęcia e-skierowania. – Jednocześnie należy wskazać, że w ramach sukcesywnego wdrażania rozwiązań związanych z elektroniczną dokumentacją medyczną takie zagadnienia będą wyjaśniane i w miarę potrzeby poprawiane, tak aby były zgodne z obowiązującymi przepisami – czytamy.

Przykłady:

  • część VIII systemu – kod 1580 Poradnia ortopedyczna (nazwa własna) – część VIII systemu – kod 1580 Poradnia chirurgii urazowo – ortopedycznej (nazwa wynikająca z rozporządzenia)
  • część VIII systemu – kod 1610 Poradnia laryngologiczna (nazwa własna) – część VIII systemu – kod 1610 Poradnia otorynolaryngologiczna (nazwa wynikająca z rozporządzenia)

Do 8 stycznia 2021 r. każda placówka (również ta, która jeszcze nie obsługuje skierowań w postaci elektronicznej) jest zobowiązana do przyjęcia e-skierowania jeżeli pacjent przedstawi wydruk informacyjny e-skierowania podpisany przez lekarza wystawiającego skierowanie (podstawa prawna: art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z wdrażaniem rozwiązań w obszarze e zdrowia (Dz. U.  poz. 1590).

źródło: Ministerstwo Zdrowia


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kasa fiskalna - Dentonet.pl
Termin wprowadzenia kas on-line w gabinetach bez zmian Lekarz

Ministerstwo finansów nie zgodziło się na odroczenie o co najmniej 6 miesięcy obowiązku instalowania m.in. w gabinetach stomatologicznych kas fiskalnych on-line, choć NRL prowadziła w tej sprawie intensywny dialog. Przypomnijmy – 1 lipca 2021 r. kas...

alkohol
UK: niepokojące nawyki dotyczące picia alkoholu wśród młodych Lekarz

Według badań opublikowanych na początku października przez brytyjską niezależną organizację Drinkaware, osoby pijące alkohol w wieku 18–24 lata są bardziej skłonne do upijania się, są też bardziej podatne na popadanie w uzależnienie w porównaniu z re...

P1
Mnóstwo wątpliwości dot. obowiązku raportowania na Platformę P1 Lekarz

Pierwszy lipca to pierwszy dzień, w którym podmioty medyczne mają obowiązek raportować drogą elektroniczną wszelkie zdarzenia medyczne na  Platformie P1. Co najważniejsze jednak, regulująca to ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia (art. 56)...

ROZWIŃ WIĘCEJ
sztuczna inteligencja
SUM: wytyczne dotyczące stosowania AI dla studentów i wykładowców Lekarz

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach wydał rekomendacje dotyczące stosowania narzędzi opartych na sztucznej inteligencji dla swoich wykładowców, studentów i doktorantów. – Naukowiec korzystający ze sztucznej inteligencji powinien zaznaczyć to w s...