Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

„e-Dentico” skręca na prawo?

Publikacja:
„e-Dentico” skręca na prawo?

„e-Dentico” skręca na prawo?

Trzymając się jak najdalej polityki, redakcja „e-Dentico” w najnowszym wydaniu proponuje zmierzenie się zawiłościami prawnymi prowadzenia praktyki stomatologicznej.

Czy w przypadku zabiegów o podwyższonym ryzyku dentysta musi uzyskać pisemną zgodę pacjenta? Co oznacza termin „zabieg o podwyższonym ryzyku”, skoro nie istnieje jego prawna definicja? Dlaczego zgoda nieświadoma jest zgodą wadliwą i wiąże się z odpowiedzialnością odszkodowawczą wobec pacjenta? Jakie warunki koniecznie muszą być spełnione, aby zgoda na zabieg spełniała wszystkie wymogi formalne? Wreszcie, w jaki sposób powinno być realizowane prawo pacjentów do pełnej informacji i kto udziela zgody w imieniu małoletniego pacjenta?

Odpowiedzi na te trudne pytania znajdą Państwo w artykule dr Agaty Wnukiewicz-Kozłowskiej „Zgoda pacjenta małoletniego na leczenie” oraz w pracy dr. Konrada Wrońskiego „Świadoma zgoda pacjenta na zabieg lekarski”.

Z kolei Ada Kobylińska i Kamil Olczak przypominają o tym, że usługi medyczne nie mogą być przedmiotem reklamy, a dr Andrzej Cisło ujawnia (nie po raz pierwszy na łamach „e-Dentico”) niedoskonałości (by nie powiedzieć – absurdy) polskiego systemu prawnego.

Poza tekstami z zakresu prawa jak zwykle duża porcja wiedzy stricte medycznej. W numerze zapoznać się można z protetycznymi metodami leczenia pacjentów z hipodoncją, przeanalizować przypadek leczenia ortodontycznego pacjenta, który doznał rozległego urazu w wyniku bójki oraz przypadek resorpcji zapalnej zewnętrznej i wewnętrznej zęba trzonowego.

Przeczytają Państwo ponadto o jatrogennych i hormonalnych przerostach błony śluzowej jamy ustnej, zaletach i słabościach systemu CAD/CAM, obniżaniu nadwrażliwości zębiny przy zastosowaniu pasty Duraphat 5000 oraz poznają wynika badań nad cementem Dentocem.

Zachęcamy także do lektury relacji lekarzy leczących pacjentów w Kamerunie w ramach programu „Dentysta w Afryce”.

Więcej na: e-dentico.pl

 

inf.wł.

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

mobilne PWZ
Mobilne Prawo Wykonywania Zawodu coraz bliżej Lekarz

Ministerstwo zdrowia opublikowało projekt rozporządzenia określający wzory dokumentów Prawo wykonywania zawodu lekarza (PWZL) i Prawo wykonywania zawodu lekarza dentysty (PWZLD) w wersji mobilnej. Będą one dostępne w aplikacji mObywatel. Ministerstw...

jezyk migowy
Osoby głuche mają prawo do tłumacza języka migowego w gabinecie Lekarz

Naczelna Rada Lekarska w specjalnym stanowisku przypomniała, że osoby głuche mają prawo do nieodpłatnego dostępu do tłumaczy języka migowego w placówkach służby zdrowia, w tym w gabinetach stomatologicznych. Samorząd lekarski odebrał ostatnio zgłosz...

ROZWIŃ WIĘCEJ
leki refundowane
Pacjenci z Ukrainy mają prawo do leków refundowanych Lekarz

Leki refundowane przysługują obywatelom Ukrainy, którzy w Polsce znaleźli schronienie przed agresją militarną Rosji. Refundacja leków wynika z przepisów ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa spe...

szczepienia na grype
Prawo.pl: rząd chce przyspieszyć szczepienia na grypę Lekarz

Ministerstwo zdrowia chce wprowadzić zmiany legislacyjne, których celem jest większe zaangażowanie aptek w proces szczepień na grypę. Skierowanie będzie mógł wystawić farmaceuta - donosi na swych łamach Prawo.pl. Prawo.pl przypomniało, że minister z...