Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Dziesięć powodów, dla których ludzie nienawidzą dentystów

Publikacja:
Dziesięć powodów, dla których ludzie nienawidzą dentystów

Dziesięć powodów, dla których ludzie nienawidzą dentystów

Czy odczuwałeś kiedykolwiek nienawiść do swojego dentysty? Jeśli tak – nie martw się, takich osób jak Ty są na świecie miliony.
Jak wykazały badania amerykańskich psychologów, niemal każdy pacjent doświadczył przynajmniej raz w życiu tego niezwykle mocnego i destrukcyjnego uczucia. Co ciekawe, osoby deklarujące nienawiść do dentystów z reguły nie czuły niechęci do konkretnego lekarza. U osób tych raczej działał psychiczny mechanizm obronny, znany pod nazwą przeniesienia. Pacjent nieświadomie przenosił na leczącego go stomatologa różne negatywne i bolesne uczucia: lęk, gniew, wstyd i poczucie winy. Najczęściej źródłem tych silnych emocji (afektów) były traumatyczne przeżycia związane z wcześniejszym leczeniem stomatologicznym.
O tym, iż wielu pacjentów nieświadomie rzutuje na stomatologów swoje myśli, uczucia i wyobrażenia, świadczy lista 10 najczęstszych powodów, dla których ludzie nienawidzą dentystów.

1. Zawstydzanie
Prawie 85% uczestników ankiety przeprowadzonej przez amerykańskich psychologów stwierdziło, iż ich niekłamaną nienawiść wzbudzają dentyści traktujący swoich pacjentów jak małe dzieci, które należy publicznie skarcić lub zawstydzić. Zwłaszcza wypowiadane w obecności osób trzecich zdania typu: „Jak mógł Pan tak potwornie zaniedbać zęby” czy „Proszę się nie wiercić i nie zachowywać jak histeryk” wzbudzają w wielu osobach taką furię, iż mają one ochotę natychmiast wstać z fotela, a następnie wyjść z gabinetu i nigdy nie wrócić. Paternalistyczny, podszyty wyższością stosunek do pacjentów często kończy się tym, że pacjenci odchodzą do innego lekarza.

2. Okłamywanie
Okazuje się, że niewinne formułki wypowiadane przez stomatologów w celu uspokojenia pacjenta są przez wiele osób odbierane jako perfidne kłamstwa, podszyte obłudą oraz sadyzmem. Uczestnicy psychologicznej ankiety za najbardziej znienawidzone kwestie uznali zdania: „Na razie tylko sprawdzę, co jest do leczenia” i „Zaraz przestanie boleć, proszę jeszcze chwileczkę wytrzymać”.

3. Niezdecydowanie
Zaskakujące, ale wielu pacjentów nienawidzi niezdecydowanych, niepewnych swojej racji dentystów. Jak trafnie stwierdził jeden z uczestników ankiety: „Spanikowany dentysta automatycznie potęguje moją panikę. Mam wówczas wrażenie, że cały zabieg skończy się tragedią, a ja będę cierpiał przez następne dwa tygodnie”.

4. Wynajdywanie coraz to nowych ubytków
Również ta dziwna cecha dentystów wbudza w pacjentach negatywne emocje – od silnej irytacji po głęboką niechęć. „Kiedy tylko leczenie zbliża się do końca, dowiaduję się, że stomatolog właśnie zdiagnozował kolejny ubytek” – stwierdza z przekąsem inny uczestnik sondażu i dodaje. – Czuję wówczas do dentysty prawdziwą nienawiść. Za to, że odebrał mi radość z zakończenia leczenia i ponownie wtrącił w otchłań lęku i bólu”.

5. Sprawianie bólu
„Oni to lubią – twierdzi z przekonaniem następny ankietowany – lubią, kiedy wijemy się na fotelu i cierpimy męczarnie. Nienawidzę ich za to, bo nienawidzę bólu”. Jednak, co ciekawe, taka postawa wcale nie jest  powszechna. Coraz więcej pacjentów docenia wysiłki dentystów, polegające na wdrożeniu bezbolesnego leczenia.

6. Wysokie ceny
„Pan doktor wyleczył mi zęby i wyczyścił konto. Za to pierwsze go kocham, za drugie – nienawidzę”. W USA ceny niektórych usług stomatologicznych są astronomiczne, więc takie uwagi nie powinny nas dziwić. Niechęć do dentysty spowodowaną zawyżonymi cenami zadeklarowało aż 46% uczestników sondażu.

7. Kontynuowanie leczenia wbrew woli pacjenta
Znienawidzeni są również ci stomatolodzy, którzy nie reagują na prośby o chwilową przerwę w zabiegu i kontynuują leczenie wbrew woli pacjentów. Potępienie dla takiej postawy wyraziło około 30% ankietowanych.

8. Niekomunikatywność
„Nie cierpię osób, które nie potrafią odpowiedzieć wprost na proste pytanie, tylko lawirują i posługują się ogólnikami. Dlatego nienawidzę wszystkich dentystów, bo to typowy dla nich sposób rozmawiania” – ten pogląd jednego z uczestników ankiety podzieliło 25% badanych. Tak oto po raz kolejny miękkie kompetencje dentysty okazały się niezmiernie ważne dla respondentów sondażu.

9. Czekanie na zabieg
„Wiem, że gabinet dentystyczny to nie fabryka i od czasu do czasu jakiś zabieg może się opóźnić. Nie rozumiem jednak, czemu to się dzieje stale i dlaczego muszę tyle czasu spędzać w poczekalni. Nienawidzę czekania i niezorganizowanych lekarzy”. Z tym wyznaniem zgodziło się prawie 20% ankietowanych. Najwyraźniej były to osoby, które miały problem z czekaniem.

10. Za całokształt
„Nienawidzę dentystów za wszystko. Za zapach środków dezynfekujących, jakimi przesiąknięte są ich fartuchy, za przerażające narzędzia i igły, za to, że naruszają moją prywatność. Nienawidzę ich za ból, jaki wiąże się z leczeniem, za waciki, którymi można się udławić, za horrendalnie wysokie rachunki i za horrendalnie wysokie mniemanie o sobie”. Nienawiść do stomatologów za to, że są stomatologami, wyraziło około 15% respondentów. Wszystkie te osoby jednocześnie wyznały, iż cierpią na zaawansowaną dentofobię.

A Ty – który powód uznałbyś za najważniejszy? Przejdź do ankiety i sprawdź, za co nie lubią dentystów polscy pacjenci :-))
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

funty
UK: podwyżka dla dentystów w gabinetach NHS Lekarz

Przedstawiona w marcu br. propozycja, by polscy lekarze specjaliści otrzymali w lipcu „podwyżkę” w kwocie 19 złotych brutto, nie spotkała się z życzliwym przyjęciem środowiska medycznego, o czym pisaliśmy także w Dentonecie. Lepiej oceniono wniosek z...

Asysdent 2020 568 1
5 powodów, by przyjechać na konferencję ASYSDENT! Asysta

Trwa sprzedaż biletów na Ogólnopolską Konferencję Asystentek i Higienistek Stomatologicznych ASYSDENT 2021, która odbędzie się w Centrum Kliniczno-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Łodzi przy ul. Pomorskiej już 4 września. Poznaj 5 głównych powo...

PTSS 2
PTSS oczami studenta. "To ludzie, którzy chcą robić coś więcej" Lekarz

Alicja Baranowska, studentka stomatologii z Wrocławia, w rozmowie z Dentonetem przybliżyła nam działalność Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii. - PTSS to ludzie, którzy chcą robić coś więcej - podkreśla. Zapytaliśmy też o opinię przyszłych l...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ASYSDENT
10 powodów, by przyjechać na ASYSDENT 2020 [video] Asysta

To będzie siódma już edycja Asysdentu - największej w Polsce konferencji dla higienistek i asystentek stomatologicznych. Konferencja odbędzie się 3 października 2020 r. oczywiście w Łodzi! W poprzedniej edycji w konferencji wzięło udział ponad tysią...

zyczenia
Świąteczne życzenia od dentystów dla dentystów Lekarz

Prof. dr hab. Jan Pietruski, prof. dr hab. Małgorzata Pietruska, dr n. med. Paweł Niewada, dr hab. Kinga Grzech-Leśniak - to tylko kilkoro z grona stomatologów, lekarzy-praktyków i wykładowców, którzy złożyli świąteczne życzenia czytelnikom Dentonetu...

Wirtualny Asysdent - Dentonet.pl
6 powodów, by kupić bilet na WIRTUALNY ASYSDENT 2020 Asysta

ASYSDENT przez lata stał się prawdziwym świętem asystentek i higienistek stomatologicznych. Bardzo chcielibyśmy zobaczyć się z Tobą osobiście w Łodzi 3 października, ale ze względów bezpieczeństwa zamknęliśmy już sprzedaż biletów stacjonarnych. Mamy ...

bofu shaw TtKpBUzta M unsplash
Co z pomocą dla dentystów współpracujących z NFZ-em? Lekarz

Posłanka Barbara Dolniak wystosowała kolejną interpelację w sprawie sytuacji branży stomatologicznej w czasie pandemii koronawirusa. Tym razem posłanka pyta o sytuację gabinetów stomatologicznych posiadających kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia....

edukacja lekarzy - Dentonet.pl
NRL o doskonaleniu zawodowym dentystów Lekarz

Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej zapoznało się z projektem rozporządzenia w sprawie sposobu dopełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego lekarzy i lekarzy dentystów. Samorząd proponuje m.in. rozszerzenie możliwości realizowania obowiązku doskonal...

quang tri nguyen jmGrEfias c unsplash
Szkocja: leczenie bez procedur, podczas których tworzy się aerozol Lekarz

BBC donosi, że do praktykujących na terenie Szkocji lekarzy stomatologów skierowano zalecenie, by w związku z rosnącą liczbą przypadków zakażenia wirusem COVID-19 powstrzymali się od przeprowadzania rutynowych procedur, które wiążą się z powstaniem n...