Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Dziecko – wdzięczny i trudny pacjent

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Dziecko – wdzięczny i trudny pacjent

Dziecko w gabinecie – stres dla wszystkich

Pierwsze spotkanie dziecka z dentystą jest niezmiernie ważne, ponieważ wrażenia wyniesione z tego kontaktu znajdą swoje odbicie w zachowaniu dziecka podczas następnych wizyt i jego nastawieniu do leczenia nawet w dorosłym życiu.

Dziecko to najwdzięczniejszy i jednocześnie najtrudniejszy pacjent z jakim przychodzi się spotkać stomatologom w codziennej praktyce. Rodzicom zaleca się by pierwsza wizyta miała miejsce między szóstym miesiącem a pierwszym rokiem życia dziecka, kiedy to ukazują się pierwsze zęby mleczne. Tak wczesna wizyta jest konieczna nie tylko ze względu na możliwe przebadanie uzębienia dziecka, ale również pouczenie rodziców w sprawie nawyków higienicznych i stosowania odpowiedniej diety u dziecka. Uświadomienie rodzicom sposobów zakażania bakteriami próchnicotwórczymi oraz informacje dotyczące czynników ułatwiających ich kolonizację w jamie ustnej często przyczynia się do przerwania łańcucha infekcji.

Wizyta dziecka w gabinecie stomatologicznym jest sytuacją stresową dla wszystkich zainteresowanych, poczynając od małego pacjenta, poprzez jego rodziców lub opiekunów, na lekarzu dentyście i personelu gabinetu kończąc.

 

Pierwsza wizyta

Kiedy iść z dzieckiem do dentysty – na to pytanie próbuje odpowiedzieć sobie wielu rodziców. Lekarze wskazują, że z pierwszą wizytą u dentysty nie należy zwlekać i powinna się ona odbyć w momencie pojawienia się pierwszych ząbków u dziecka, najczęściej jest to 6 miesiąc życia, zwykle wtedy pojawiają się pierwsze mleczaki. Zęby mleczna są bardziej podatne na próchnicę, ich struktura i stopień zmineralizowania są słabsze niż zębów stałych.

Najważniejszym zadaniem jakie staje przed rodzicami to dbanie by ich pociechy regularnie odwiedzały gabinet stomatologa, gdy są już odpowiednio duże szczotkowały regularnie zęby. W gestii rodziców pozostaje także kształtowanie odpowiednich nawyków higienicznych i żywieniowych. Dieta powinna w miarę możliwości zawierać jak najmniej prostych węglowodanów, a zwiększoną ilość warzyw i owoców.

By zapobiec powstawaniu próchnicy butelkowej, po każdym karmieniu należy przetrzeć dziecku dziąsła lub podać mu czystej wody do picia. Ten prosty zabieg pomoże wypłukać z jamy ustnej nadmiar węglowodanów. Nie wolno przyzwyczajać dziecka do picia słodkich napojów tuż przed snem i w nocy.

opr. Maciej Zamysłowski


W tekście wykorzystano fragmenty artykułu lek. stom. Anny Marii Olesiejuk pt. "Dlaczego maluch krzyczy a średniak zadaje pytania, czyli pierwsza wizyta w gabinecie stomatologicznym – sukces czy porażka?".
 
 
 
 
dodano: 2009-12-10 15:06:21

POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
Pacjent z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 w gabinecie Asysta

W najnowszych wytycznych ministra zdrowia dotyczących leczenia stomatologicznego w dobie pandemii koronawirusa znalazł się opisany schemat postępowania z pacjentem z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2, w trakcie kwarantanny lub z potwierdzonym zakażen...

ROZWIŃ WIĘCEJ
zaburzenia hemostazy - Dentonet.pl
"Pacjent z zaburzeniami hemostazy jest problematyczny dla dentysty" Lekarz

- Znajomość zasad postępowania z pacjentem z zaburzeniami hemostazy ma ogromne znaczenie szczególnie dla dentystów wykonujących zabiegi inwazyjne - mówi dr n. med. Magdalena Górska-Kosicka z Kliniki Zaburzeń Hemostazy i Chorób Wewnętrznych IHIT w War...

pacjent z SARS-Cov-2 w gabinecie - Dentonet.pl
Pacjent z podejrzeniem SARS-CoV-2 w gabinecie – wytyczne Lekarz

W zaktualizowanych 5 maja wytycznych ministerstwa zdrowia dotyczących leczenia stomatologicznego znalazł się szczegółowo opisany schemat postępowania z pacjentem z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2. Jak czytamy w wytycznych, pacjentom ze stanem ostr...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres