Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Dzieci bez taryfy ulgowej

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +

Dzieci bez taryfy ulgowej

Dbając o zdrowie swoich pociech, rodzice powinni pamiętać o kilku prostych zasadach, które pozwolą zachować ząbki ich pociech w należytym zdrowiu.

Częstym popełnianym przez rodziców błędem jest pozwalanie dziecku zasnąć z butelką. Po każdym posiłku poprzedzającym bezpośrednio sen, należy dać dziecku butelkę z czystą wodą, a także delikatnie przetrzeć dziąsła i podniebienie wilgotną ściereczką lub pieluszką, można do tego użyć roztworu lub naparu z rumianku.
Ten prosty zabieg pozwoli ograniczyć ilość bakterii znajdujących się na śluzówkach. Rezygnacja z posiłku tuż przed nocnym odpoczynkiem zmniejszy ryzyko wystąpienia próchnicy butelkowej.
 

Kiedy dziecko kończy rok powinno już mieć własną szczoteczkę do zębów, dostosowaną do swego wieku, z małą główką i odpowiednio miękkim włosiem. Od pierwszych lekcji szczotkowania należy uczyć malucha trudnej dla niego czynności płukania jamy ustnej. Pozwoli to na zabieganie niekontrolowanemu połykaniu pasty. Sama pasta powinna być oczywiście dostosowana do wieku dziecka, a jej ilość nie powinna przekraczać wielkości ziarenka grochu.
 

Dzieci tak jak dorośli powinny myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, a najlepiej po każdym posiłku. Dobrze, jeśli technikę szczotkowania zademonstruje dziecku sam stomatolog, często wykorzystując do tego specjalne modele zębów.
 

Należy unikać słodyczy, nie przyzwyczajać do nich dzieci, starać się by były jedynie drobnym dodatkiem codziennej diety, a nie jej stałym elementem.

Jako element ochrony zębów przed próchnicą można rozważyć wraz ze stomatologiem wykonanie zabiegu lakowania bruzd bądź lakierowania zębów.

 

 

inf.wł.
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Pięć ważnych pytań o prawidłową higienę jamy ustnej u dzieci Pacjent

Nauka zasad prawidłowej higieny jamy ustnej u dzieci to zadanie rodziców. Najprostszym sposobem nauki jest bycie dobrym wzorem. Co jednak, jeśli dorośli nie dysponują odpowiednią wiedzą, którą mogliby przekazać dzieciom? Odpowiadamy na najczęstsze py...

próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Jak prawidłowo dbać o zęby dziecka? Poradnik dla rodziców Pacjent

„Próchnica na patyku” – tymi słowami ojciec Willy’ego Wonki z filmu „Charlie i fabryka czekolady” określa cukierki i lizaki, które w trosce o zdrowie syna spala w kominku. Dentyści również przestrzegają przed słodyczami, których nadmierne spożywanie ...

zdążyć przed próchnicą 2 - Dentonet.pl
20 marca 2020 r. - Światowy Dzień Zdrowia Jamy Ustnej Lekarz

Zły stan zdrowia jamy ustnej ciężarnej wpływa na przebieg ciąży, poród i zdrowie dziecka. U dzieci matek z próchnicą ryzyko przeniesienia choroby na dziecko jest dziesięciokrotnie większe – przypominają autorzy projektu „Zdążyć przed próchnicą”, real...

ROZWIŃ WIĘCEJ
mycie zębów - Dentonet.pl
Jak zachęcić dzieci do mycia zębów? Kilka porad psychologa Pacjent

Racjonalne argumenty o potrzebie codziennego mycia zębów nie zawsze trafiają do dorosłych, nie wspominając już o dzieciach. Straszenie maluchów chorobami zębów to także ślepa uliczka. Lepiej wykazać się kreatywnością! Z przekonaniem dziecka o potrze...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres