Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Dziąsła pod specjalnym nadzorem

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Dziąsła pod specjalnym nadzorem

Dziąsła pod specjalnym nadzorem

Choć trudno w to uwierzyć, aż 60 proc. mieszkańców UE cierpi na choroby dziąseł. Jednocześnie polscy stomatolodzy alarmują, że tylko kilka procent ludzi korzysta z płukanek antybakteryjnych i używa nitki dentystycznej. Tymczasem to właśnie choroby dziąseł są najczęstszą przyczyną utraty zębów u osób, które ukończyły 23 lata.
 

Zabójcze bakterie
W ludzkiej jamie ustnej żyją miliardy bakterii. Świetnie się rozwijają w obumarłych komórkach błony śluzowej i w nieusuniętych resztkach jedzenia, które pozostają na zębach w postaci nalotu.
Dokładne wyszorowanie takich miejsc jak styk dziąseł z zębami i przestrzenie międzyzębowe jest za pomocą zwykłej szczoteczki i pasty najczęściej mało skuteczne.
A wystarczy kilkadziesiąt godzin, by nalot uległ mineralizacji i przekształcił się w kamień nazębny, w którym bakterie i grzyby wyśmienicie się rozwijają. To one są najczęściej przyczyną próchnicy i tzw. chorób przyzębia, nazywanych często parodontozą.
 

Czym jest parodontoza?
Zaczyna się zwykle dość niewinnie – od zapalenia dziąseł, dlatego coraz częściej używa się terminu „zapalenie przyzębia". Nazwa parodontozą powstała, gdy przypuszczano, że przyczyną choroby jest starzenie się.


Dziś wiadomo, że może dotknąć ludzi dwudziesto-, a nawet nastoletnich. To paskudna choroba – pod wpływem bakterii uszkodzeniu ulegają torebki dziąsłowe znajdujące się między zębem a jego szyjką. Uszkodzeniu może ulec ozębna i okoliczna kość szczękowa. Skutek: teoretycznie zdrowe stałe zęby zaczynają się ruszać. Stopniowo zanikają dziąsła. Zanim jednak dojdzie do tak poważnych uszkodzeń, można szybko zdiagnozować chorobę, a przede wszystkim, zanim wystąpią pierwsze objawy, przeciwdziałać jej.
 

Jak przeciwdziałać?
Podstawą jest staranna higiena jamy ustnej – mycie zębów po każdym posiłku (najlepiej szczoteczką elektryczną, która w ciągu 30 sekund może wykonać nawet 2000 ruchów, gdy prowadzona ręką zwykła szczoteczka – zaledwie 200 lub szczoteczką soniczną) i używanie nici dentystycznej kilka razy dziennie.
Odkładaniu się płytki nazębnej, zapaleniom i bólowi dziąseł oraz krwawieniu zapobiega używanie past do zębów i płynów do płukania ust zawierających preparaty przeciwbakteryjne. Konieczne są również regularne wizyty u dentysty.
Zabójcze dla zębów i dziąseł jest palenie tytoniu, niedobór witamin, nieprawidłowe odżywianie i stres, dlatego dbanie o swój stan psychofizyczny to także chronienie stanu swojego uzębienia.
 

inf.wł.


 

Czy znasz szczoteczkę SONICARE?


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Dlaczego higiena jamy ustnej u najmłodszych jest tak ważna? Pacjent

Choć rodzice są coraz bardziej świadomi problemu próchnicy wśród najmłodszych, społeczeństwo wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej już u noworodków i niemowląt. Problem dotyczy również zębów mlecznych, które zdanie...

Dlaczego nagły ból zęba tak często pojawia się w wakacje? Pacjent

- Największą urlopową bolączką jest rzadszy i krótszy czas mycia zębów - mówi wprost dr Barbara Obłoj z Centrum Ortodoncji i Implantologii ODENT. Nagły przeszywający ból, uczucie rozpierania, gdy nadgryzamy jedzenie, krwawienie dziąseł, pojawiające s...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Choroby dziąseł - jak im zapobiegać? Wskazówki dla pacjentów Pacjent

Choroby dziąseł nie są jedynie problemem miejscowym. Badania udowodniły, że zapalenia przyzębia i parodontoza mogą sprzyjać występowaniu schorzeń układu krążenia i układu oddechowego, zaogniać przebieg cukrzycy, a w przypadku kobiet ciężarnych niekie...

Choroby przyzębia u ponad 80% ... psów. Powodem - zbyt twarde zabawki Lekarz

Co czwarty pies ma ukruszone lub złamane zęby, przede wszystkim z powodu gryzienia zbyt twardych zabawek czy kości. Ponad 80% psów cierpi na choroby przyzębia. Powód? Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Pensylwanii wskazują, że wiele dostępnyc...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres