Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Dziąsła pod specjalnym nadzorem

Publikacja:
Dziąsła pod specjalnym nadzorem

Dziąsła pod specjalnym nadzorem

Choć trudno w to uwierzyć, aż 60 proc. mieszkańców UE cierpi na choroby dziąseł. Jednocześnie polscy stomatolodzy alarmują, że tylko kilka procent ludzi korzysta z płukanek antybakteryjnych i używa nitki dentystycznej. Tymczasem to właśnie choroby dziąseł są najczęstszą przyczyną utraty zębów u osób, które ukończyły 23 lata.
 

Zabójcze bakterie
W ludzkiej jamie ustnej żyją miliardy bakterii. Świetnie się rozwijają w obumarłych komórkach błony śluzowej i w nieusuniętych resztkach jedzenia, które pozostają na zębach w postaci nalotu.
Dokładne wyszorowanie takich miejsc jak styk dziąseł z zębami i przestrzenie międzyzębowe jest za pomocą zwykłej szczoteczki i pasty najczęściej mało skuteczne.
A wystarczy kilkadziesiąt godzin, by nalot uległ mineralizacji i przekształcił się w kamień nazębny, w którym bakterie i grzyby wyśmienicie się rozwijają. To one są najczęściej przyczyną próchnicy i tzw. chorób przyzębia, nazywanych często parodontozą.
 

Czym jest parodontoza?
Zaczyna się zwykle dość niewinnie – od zapalenia dziąseł, dlatego coraz częściej używa się terminu „zapalenie przyzębia". Nazwa parodontozą powstała, gdy przypuszczano, że przyczyną choroby jest starzenie się.


Dziś wiadomo, że może dotknąć ludzi dwudziesto-, a nawet nastoletnich. To paskudna choroba – pod wpływem bakterii uszkodzeniu ulegają torebki dziąsłowe znajdujące się między zębem a jego szyjką. Uszkodzeniu może ulec ozębna i okoliczna kość szczękowa. Skutek: teoretycznie zdrowe stałe zęby zaczynają się ruszać. Stopniowo zanikają dziąsła. Zanim jednak dojdzie do tak poważnych uszkodzeń, można szybko zdiagnozować chorobę, a przede wszystkim, zanim wystąpią pierwsze objawy, przeciwdziałać jej.
 

Jak przeciwdziałać?
Podstawą jest staranna higiena jamy ustnej – mycie zębów po każdym posiłku (najlepiej szczoteczką elektryczną, która w ciągu 30 sekund może wykonać nawet 2000 ruchów, gdy prowadzona ręką zwykła szczoteczka – zaledwie 200 lub szczoteczką soniczną) i używanie nici dentystycznej kilka razy dziennie.
Odkładaniu się płytki nazębnej, zapaleniom i bólowi dziąseł oraz krwawieniu zapobiega używanie past do zębów i płynów do płukania ust zawierających preparaty przeciwbakteryjne. Konieczne są również regularne wizyty u dentysty.
Zabójcze dla zębów i dziąseł jest palenie tytoniu, niedobór witamin, nieprawidłowe odżywianie i stres, dlatego dbanie o swój stan psychofizyczny to także chronienie stanu swojego uzębienia.
 

inf.wł.


 

Czy znasz szczoteczkę SONICARE?


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentonet - choroby przyzębia
Chore dziąsła zwiększają ryzyko przewlekłych schorzeń nerek Lekarz

Według badaczy z Uniwersytetu w Birmingham, choroby przyzębia z parodontozą na czele zwiększają ryzyko pojawienia się u pacjentów przewlekłych schorzeń nerek. Dodatkowo, choroby przyzębia przyczyniają się do wyższej śmiertelności wśród pacjentów ze s...

chore płuca - Dentonet.pl
"Journal of Periodontology": zdrowe dziąsła - zdrowe płuca Asysta

Dbanie o zdrowie jamy ustnej, w tym zębów i dziąseł, zmniejsza ryzyko infekcji układu oddechowego, w tym zapalenia płuc lub oskrzeli - wynika z artykułu opublikowanego w "Journal of Periodontology". Naukowcy indyjscy z Collegium Dentystycznego pod K...

Janczyk
Team work w stomatologii pod szczególnym nadzorem [film] Lekarz

- To właśnie asystentka i higienistka stomatologiczna może w trakcie pracy w gabinecie kontrolować lekarza. On często nieświadomie przyjmuje złą postawę ciała, a asystentka może tę postawę skorygować - mówi Radosław Janczyk, jeden z wykładowców konfe...

ROZWIŃ WIĘCEJ
krwawiące dziąsła
Obolałe i krwawiące dziąsła? Tego nie można lekceważyć! Pacjent

Zauważasz u siebie krwawiące dziąsła podczas szczotkowania zębów lub jedzenia twardych pokarmów? To groźny objaw, którego nie wolno lekceważyć – zdrowe dziąsła nigdy bowiem nie krwawią! Powodem takich sytuacji mogą być choroby przyzębia z paradontozą...

Sposoby na ból dziąsła - Dentonet.pl
Naukowcy sprawdzili, jak najlepiej dbać o dziąsła Asysta

W "Journal of the International Academy of Periodontology" ukazał się artykuł podsumowujący pracę naukowców z Uniwersytetu w Buffalo, którzy sprawdzali, jakie metody higieny są najskuteczniejsze w profilaktyce chorób dziąseł. Naukowcy z Uniwersytetu...