Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Drożdżówki wracają do szkolnych sklepików – rośnie rola profilaktyki próchnicy

1 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Drożdżówki wracają do szkolnych sklepików – rośnie rola profilaktyki próchnicy

Drożdżówki wracają do szkolnych sklepików – rośnie rola profilaktyki próchnicy

Od 1 września br. – zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia – do sklepików szkolnych powróciły wyroby cukiernicze, w tym również drożdżówki. Niestety nie jest to dobra zmiana w zakresie zapobiegania próchnicy u dzieci.

Rozporządzenie ministra zdrowia zmienia regulacje dotyczące asortymentu szkolnych sklepików, które obowiązywały w poprzednim roku szkolnym. Wiele osób uznało je za zbyt restrykcyjne, gdyż zabronione były m.in. sprzedaż drożdżówek i kanapek z białego pieczywa, a także słodzenie herbaty cukrem. Od 1 września br. zasady te jednak się zmieniają. Do sklepików szkolnych wracają niektóre produkty cukiernicze, w tym popularne drożdżówki. Nie mogą być one jednak zbyt słodkie oraz pieczone z mrożonego ciasta. Poza tym, w ofercie sklepików mają nadal znajdować się kanapki z ciemnego pieczywa, sałatki, surówki, mleko i jego przetwory, soki owocowe, przeciery, niesłodzone koktajle owocowe oraz woda mineralna.

Powrót drożdżówek do szkół nie jest dobrą wiadomością, jeśli wziąć pod uwagę profilaktykę próchnicy u dzieci. Z badań przeprowadzonych przez instytut ARC Rynek i Opinia wynika, że blisko połowa polskich uczniów korzysta z usług szkolnych sklepików. Drożdżówki znajdują się na czele listy ulubionych produktów spożywczych kupowanych przez dzieci. Zaraz za nimi znajdują się batony i wafelki.

Tymczasem jedną z najczęstszych przyczyn próchnicy u dzieci są złe nawyki żywieniowe. – Po spożyciu pokarmu zawierającego w sobie duże ilości cukru, w jamie ustnej przez około 40 minut trwają procesy próchnicowe. Jeżeli dziecko zje pokarm skrobiowy, na przykład ciastko, które zawiera jeszcze sacharozę, to te procesy – ze względu na dłuższą retencję pokarmu w jamie ustnej – będą trwały około 2 godzin. Jeżeli więc dziecko dostaje przekąskę, np. słodką bułkę, a do tego jeszcze sok, to w ciągu całego dnia nie będzie momentu, kiedy ślina będzie miała szansę zneutralizować powstające kwasy i zatrzymać proces próchnicowy – powiedziała agencji Newseria Lifestyle prof. Dorota Olczak-Kowalczyk, prodziekan Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Z tego względu niezwykle ważnym elementem edukacyjno-profilaktycznych zadań asystentek oraz higienistek stomatologicznych jest przekazywanie zarówno dzieciom, jak i ich rodzicom wiedzy o wpływie diety na zdrowie zębów i jamy ustnej.

Jakie produkty warto jeść, aby mieć zdrowe zęby – wyjaśnia psychodietetyk Anna Schroeder z Poradni Nutri Centrum w Łodzi.

AF

Fot. pixel1, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

program profilaktyki próchnicy - Dentonet.pl
Poznań - program profilaktyki próchnicy dla dzieci Lekarz

Komisja Rodziny, Polityki Społecznej i Zdrowia w Poznaniu pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przyjęcia do realizacji wieloletniego programu polityki zdrowotnej z zakresu profilaktyki stomatologicznej – informuje oficjalna strona miasta...

program profilaktyki próchnicy - Dentonet.pl
Skierniewice: program profilaktyki próchnicy dla nastolatków Lekarz

Prezydent Skierniewic ogłosił konkurs na realizację miejskiego programu profilkatyki próchnicy dla 17- oraz 18-latków. Jak wynika z ogłoszenia, na realizację programu przeznaczono w 2020 r. 26 tys. zł brutto. Ma on być prowadzony od dnia podpisania ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
program profilkatyki prochnicy - Dentonet.pl
Program profilaktyki próchnicy w Polkowicach z dofinansowaniem Lekarz

Dolnośląski oddział wojewódzki NFZ-u przyznał gminie Polkowice dofinansowanie w wysokości ponad 9 tys. zł na realizację programu profilaktyki próchnicy. Dolnośląski oddział wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia w połowie listopada ogłosił listę zaak...

Ostrów Wielkopolski - Dentonet.pl
Ostrów Wielkopolski: program profilaktyki próchnicy dla 5-latków Lekarz

Ostrów Wielkopolski od 2016 r. realizuje program polityki zdrowotnej obejmujący profilaktykę stomatologiczną dzieci 5-letnich. W 2019 r. programem zostały objęte dzieci z rocznika 2014, będące mieszkańcami miasta oraz ich rodzice lub opiekunowie praw...

Dodaj komentarz (1 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

ZOBACZ KOMENTARZE
Oceń komentarz:     0: : 0 Odpowiedz
Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres