Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

DOZYMETRIA XXI WIEKU

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
DOZYMETRIA XXI WIEKU

DOZYMETRIA XXI WIEKU

Instytut Fizyki Jądrowej PAN (IFJ PAN) w Krakowie posiada prawie 60-letnie doświadczenie w badaniu zjawiska termoluminescencji, wytwarzaniu detektorów termoluminescencyjnych (TL) oraz wykorzystywaniu ich w dozymetrii i ochronie przed promieniowaniem. Na terenie IFJ PAN działa serwis dozymetryczny, akredytowane Laboratorium Dozymetrii Indywidualnej i Środowiskowej (LADIS). W 2002 roku Laboratorium uzyskało akredytację Polskiego Centrum Akredytacji (AP-049) i oferuje akredytowane usługi pomiaru dawek od promieniowania gamma, RTG i neutronów metodą dawkomierzy termoluminescencyjnych w zakresie:

– kontroli dawek indywidualnych na całe ciało i ręce (kategoria A i B narażenia pracowników);

– kontroli dawek środowiskowych.

Celem dozymetrii indywidualnej i środowiskowej jest wyznaczenie w drodze pomiarowej i obliczeniowej podstawowych wielkości stosowanych w ochronie przed promieniowaniem. Pomiary dawek pozwalają osobom objętym kontrolą dozymetryczną na stwierdzenie czy pracownik przekroczył dawkę graniczną. Poprzez pojęcie wartości dawki granicznej rozumiemy wartość dawki promieniowania jonizującego, wyrażonej jako dawka skuteczna lub równoważna, dla określonych grup osób, pochodząca od kontrolowanej działalności zawodowej, której nie można przekroczyć poza przypadkami przewidzianymi w ustawie [Prawo Atomowe, 2000].

Od 2006 roku Laboratorium Dozymetrii Indywidualnej i Środowiskowej wykonuje również testy specjalistyczne aparatów rentgenowskich. Są to testy, które należy przeprowadzać minimum raz na 12 miesięcy i mogą je wykonywać jedynie akredytowane podmioty. Celem tych testów jest sprawdzenie istotnych parametrów fizycznych, które mają wpływ na poprawne działanie aparatów, a przez to pośrednio na ochronę radiologiczną personelu oraz pacjentów. Posiadana przez Laboratorium akredytacja (AB-1317) obejmuje systemy radiografii ogólnej, fluoroskopii, mammografii, tomografii komputerowej oraz coraz bardziej popularne systemy dentystyczne.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

leczenie stomatologiczne dzieci - Dentonet.pl
Choroby jamy ustnej u dzieci a ryzyko miażdżycy w wieku dorosłym Lekarz

Po 27 latach badań fińscy naukowcy stwierdzili, że próchnica oraz choroby przyzębia, do których dochodzi w dzieciństwie, znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia miażdżycy w wieku dorosłym. Wyniki badania opublikowano niedawno w „JAMA Network Open”.Jak...

program profilaktyki próchnicy w Lubaniu - Dentonet.pl
Lubań chce zapobiegać próchnicy wśród dzieci w wieku 8-9 lat Lekarz

Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) pozytywnie oceniła program profilaktyki próchnicy zaplanowany przez miasto Lubań, choć w projekcie potrzebne są drobne poprawki. Ma on potrwać w latach 2018-2020 i kosztować ponad 59 tys. zł...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres