Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Do ortodonty? Za dwa lata

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Do ortodonty? Za dwa lata

Do ortodonty? Za dwa lata

Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ potwierdza, że kolejki do ortodonty, choćby w celu dopasowania aparatu korygującego zgryz dziecka, przekraczają dwa lata. Na dodatek część lekarzy straciła kontrakty, bo nie spełnia wymogów ministerialnych.

Przyczyna jest prosta – brakuje specjalistów i to nie tylko w regionie ale i w całej Polsce.

Jak informuje Beata Szczepanek, rzeczniczka Świętokrzyskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ , w 2012 r. w świętokrzyskim jest jeszcze mniej gabinetów ortodontycznych z kontraktem NFZ niż w roku ubiegłym, ponieważ mniej lekarzy starało się o taką umowę z Funduszem. W Kielcach ortodoncją w ramach NFZ zajmują się tylko trzy placówki.

– Dzieje się tak m. in. dlatego, że część lekarzy nie spełnia wymogów Ministerstwa Zdrowia – wyjaśnia rzeczniczka świętokrzyskiego NFZ.

Główną barierą jest brak drugiego stopnia specjalizacji.

Beata Szczepanek tłumaczy nam, że w zeszłym roku była możliwość podpisania kontraktów z częścią ortodontów, którzy nie spełniali warunków ministerialnych. Płatnik zdecydował się na to, ponieważ popyt na tego typu usługi jest ogromny.

– Takie umowy jednak mogą być zawierane tylko na jeden rok, bez możliwości przedłużenia, chyba, że w ciągu roku któryś z lekarzy uzyskałby drugi stopień specjalizacji – wyjaśnia Szczepanek. Tak się jednak nie stało i część gabinetów straciła kontrakty.

Wiąże się to z dodatkową uciążliwością dla pacjentów. Są wśród nich tacy, którzy np. po dwóch latach czekania na aparat korygujący zgryz dzieci muszą wrócić na koniec kolejki, bo dotychczasowy gabinet nie ma już kontraktu z płatnikiem. Czekają ich kolejne dwa lata w kolejce do kolejnego specjalisty.

Według Beaty Szczepanek lekarze, którzy mieli kontrakty warunkowo, byli zobowiązani informować pacjentów, że gabinet jest czynny w ramach umowy z NFZ tylko przez rok.

Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ podkreśla, że jest gotowy do podpisania kontraktów praktycznie z każdą liczbą ortodontów, którzy spełnią wymogi ministerialne.

– Jeśli się tylko do nas zgłoszą, rozpiszemy szybko konkurs na tego rodzaju świadczenia – zapewnia Szczepanek.

źródło: RynekZdrowia.pl


POWIĄZANE ARTYKUŁY

kolejki do lekarzy - Dentonet.pl
Fundacja Watch Health Care: 10 miesięcy w kolejce do ortodonty Lekarz

7,3 miesiąca w oczekiwaniu na wizytę do stomatologa, prawie 10 miesięcy czekania do ortodonty – takie dane płyną z analizy stanu polskiej służby zdrowia w okresie lipiec/sierpień 2019 r. przygotowanej przez Fundację Watch Health Care i firmę Mahta. J...

ortodoncja - Dentonet.pl
W Suwałkach bez ortodonty na Narodowy Fundusz Zdrowia Lekarz

Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz zaapelował do tamtejszych ortodontów, by rozważyli możliwość zawarcia z NFZ-em umowy w zakresie świadczenia usług ortodoncji dla dzieci i młodzieży na terenie miasta. Z pisemnej informacji przesłanej przez Podlaski...

kolejki do lekarzy - Dentonet.pl
Barometr fundacji WHC: 10 miesięcy w kolejce do ortodonty Lekarz

Aby dostać się do specjalisty, Polacy muszą poczekać w kolejce średnio około 4 miesięcy, a na pojedyncze świadczenie gwarantowane – 3,8 miesiąca. To 2 tygodnie więcej niż w ubiegłym roku. Najgorzej wygląda sytuacja w przypadku dostępu do endokrynolog...

ROZWIŃ WIĘCEJ
kolejki do lekarzy - Dentonet.pl
Jedenaście miesięcy w kolejce do ortodonty - Barometr WHC Pacjent

Aby dostać się do specjalisty Polacy muszą poczekać w kolejce średnio około 3,4 miesiąca, a na pojedyncze świadczenie gwarantowane – 3,7 miesiąca. To 2 tygodnie więcej niż w ubiegłym roku. Najgorzej wygląda sytuacja w przypadku dostępu do endokrynolo...

ortodonta - Dentonet.pl
Starachowice: 9 lat czekania dziecka w kolejce do ortodonty Lekarz

Jak informuje „Gazeta Wyborcza” łącznie aż 9 lat poczeka w kolejce do ortodonty pewien 6-latek ze Starachowic.Rodzice 6-latka zapisali chłopca do ortodonty, gdy ten miał dwa lata. Dziecko miało niedorozwój szkliwa, zęby mleczne wyrzynały się w sposób...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres