Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Do dentysty z elektronicznym dowodem osobistym?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Do dentysty z elektronicznym dowodem osobistym?

Do dentysty z elektronicznym dowodem osobistym?

W dobie dynamicznego rozwoju systemów teleinformatycznych w Polsce, nadal ani lekarze, lekarze dentyści ani pacjenci, nie mają dostępu do nowoczesnych rozwiązań jak np. e-recepty, e-skierowania czy nawet bazy elektronicznej dokumentacji medycznej.

A chyba już najwyższy czas, aby stomatolog widział przebieg leczenia jamy ustnej pacjenta na monitorze komputera i miał dostęp do zdjęć rtg na kliknięcie.

Ministerstwo Zdrowia autorem projektu

Projekt w tej sprawie przygotowało ministerstwo zdrowia. Według jego zapisów Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych, czyli tzw. platforma e-zdrowie, dawałaby szerokie możliwości wykorzystania zarówno przez lekarzy, jak i pacjentów jak np. Elektroniczne Konto Pacjenta.

Jednak projekt utknął w Sejmowej Komisji Zdrowia. Nie powołano podkomisji, która miała przyjrzeć się dokładnie proponowanym przepisom. Posłowie argumentowali, że potrzebują czasu na przestudiowanie kilkuset stron projektu.

Zresztą to posiedzenie Komisji Zdrowia, obfitowało raczej w krytykę i mnożenie wątpliwości, co do kształtu projektu. Przedstawiciele Polskiego Towarzystwa Informatycznego i Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji zwrócili uwagę, że usunięto z projektu zapisy, które przewidywały wprowadzenie elektronicznych dokumentów: Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (KUZ), Karty Specjalisty Medycznego (KSM) i Karty Specjalisty Administracyjnego (KSA).

KUZ miała zawierać dane na temat prawa do świadczeń zdrowotnych ze środków publicznych, a KSM dać możliwość podpisu elektronicznego e-recepty i dokumentować prawo wykonywania zawodu lekarzy, dentystów, ratowników medycznych, farmaceutów czy laborantów.

Ministerstwo zdrowia przekonuje, że rząd przedstawił projekt ustawy bez karty specjalisty medycznego, ponieważ możliwość złożenia podpisu elektronicznego ma umozliwić w najbliższych latach elektroniczny dowód osobisty.

System powszechnej identyfikacji obywateli

I tu chyba tkwi klucz do sprawy. Aby elektroniczny dowód osobisty mógł w Polsce funkcjonować, konieczny jest sprawny system powszechnej elektronicznej identyfikacji obywateli. Czyli najprościej, aby rejestr danych PESEL i rejestr dowodów osobistych były kompatybilne. A w tej sprawie pomimo jak najlepszych intencji i wysiłku urzędników, na razie jest tylko "chęć podjęcia prac nad wdrażaniem”.

A dodatkowo, jeśli uzmysłowimy sobie system wdrażania czegokolwiek, przedzieranie się przez przetargi na realizację projektów, potem przez odwołania i ogłoszenia nowych przetargów, to elektroniczny dowód, a z nim elektroniczna karta pacjenta i bezpieczny dostęp do dokumentacji medycznej oddala się niebezpiecznie w przyszłość.


ab


źródło:wp.pl
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

szkliwiak szczęki - Dentonet.pl
27 lat nie był u dentysty, stracił 90% szczęki Lekarz

50-letni Darren Wilkinson, zamieszkujący Wielką Brytanię, przez 27 lat nie był u dentysty. Kiedy już do niego trafił, okazało się, że ma w szczęce guza wielkości pięści. Stracił większość zębów i 90% szczęki. Nie może prawidłowo jeść, pić i mówić. 5...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
COVID-19 w USA: pacjenci systematycznie wracają do dentysty Lekarz

Mimo dalszego rozprzestrzeniania się SARS-CoV-2 w USA, liczba pacjentów zgłaszających się do gabinetów dentystycznych systematycznie rośnie. Dzieje się tak, choć dzienna liczba potwierdzonych nowych przypadków COVID-19 utrzymuje się na bardzo wysokim...

Dentonet - Najważniejsze zasady profilaktyki fluorkowej
“Pediatrzy muszą wysyłać dzieci do dentysty”

Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, prof. dr hab. n. med. Teresa Jackowska, zwraca uwagę na potrzebę współpracy lekarzy pediatrów ze stomatologami. – Pediatra to dla dziecka lekarz pierwszego kontaktu. Diagnozując chociażby choroby układ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
próchnica wśród dzieci w Niemczech - Dentonet.pl
Wizyty dziecka u dentysty obowiązkowe?

- Może warto zastanowić się nad wprowadzeniem obowiązkowej wizyty dziecka u stomatologa przynajmniej raz w roku. Mogłoby to działać na podobnej zasadzie, jak dziś obowiązkowe są szczepienia dla dzieci – mówi w rozmowie z Dentonetem prof. dr hab...

leczenie stomatologiczne w USA - Dentonet.pl
COVID: 52% pacjentów w USA obawia się powrotu do dentysty Lekarz

Ankieta przeprowadzona w Stanach Zjednoczonych przez Kaiser Family Foundation (KFF) wykazała, że z powodu COVID-19 więcej niż połowa dorosłych Amerykanów wciąż unika wizyt u dentysty i lekarzy innych specjalności. Dzieje się tak w czasie, gdy coraz w...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres