Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Do dentysty tylko po południu?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Do dentysty tylko po południu?

Do dentysty tylko po południu?

Dzieci najlepiej rodzić wieczorem. Do dentysty chodzić późnym popołudniem, ale o tej porze nigdy nie załatwiać ważnych spraw. Naukowcy dokładnie wiedzą, co i kiedy wychodzi nam na dobre.
 

Krystyna Krajewska nigdy nie bała się dentysty. Siadała na fotel, a znieczuleniem nie zawracała sobie głowy. – Ale około trzydziestego roku życia, gdy po ciąży miałam do wyleczenia pięć zębów, każda wizyta zaczęła przyprawiać mnie o dreszcze – wspomina kobieta. – Przetrwałam dwie pierwsze, lecz na trzeciej poprosiłam o zastrzyk. Stomatolog, który zna mnie od lat, zrobił wielkie oczy, a pod koniec wizyty powiedział: „Spróbujemy inaczej”. Kolejny termin wyznaczył nie, jak poprzednio, na godziny poranne, ale przed szesnastą.
 

– I wszystko wróciło do normy – mówi Krystyna Krajewska. – Borowanie do przyjemnych nie należy, ale nie mogę powiedzieć, że bolało tak, jak wcześniej.
 

Sjesta tak, manewry nie
 

To, co na pozór wydaje się dziwne, można łatwo wyjaśnić. Dentysta posłużył się jednym z prawideł chronobiologii (z greckiego chronos – czas). Specjaliści tej dziedziny wiedzą, że ludzie, tak jak inne organizmy żywe, pracują według wskazówek wewnętrznego zegara biologicznego.
 

Komórki organizmu o określonych porach dnia i nocy regenerują się, mnożą, naprawiają uszkodzenia. W ciągu doby zmieniają się rytm snu i aktywności, temperatura ciała, częstość oddechów i uderzeń serca. O różnych godzinach różne są stężenia we krwi hormonów, glukozy i innych substancji.
 

– Najbardziej odporni na ból jesteśmy po południu, około szesnastej – mówi profesor Bronisław Cymborowski z Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego. – Właśnie wtedy najlepiej poddawać się takim drobnym zabiegom, jak borowanie. Choć ból najsilniej daje się we znaki w nocy, przed południem też jesteśmy na niego dość wrażliwi.
 

Czas doskonały na wizytę u lekarza nie jest już niestety dobry na kurs prawa jazdy. Między czternastą a szesnastą mózg staje się senny i chciałby odpocząć. W konsekwencji tracimy na bystrości i reagujemy ślamazarniej.
 

Chociaż rano manewry na placu wychodziły konkursowo, teraz noga może się podwinąć. To dlatego popołudnie w krajach śródziemnomorskich jest porą sjesty i ucinania sobie krótkich drzemek….

 

 

Na podstawie: "Kochaj wieczorem, myśl rano" Małgorzaty Woźniak – Onet.pl

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

rak szyi i głowy - Dentonet.pl
Nowotwory nie tylko w jamie ustnej - jaka jest rola dentysty? Lekarz

Lekarz dentysta ma doskonałe warunki do dokładnego obejrzenia pacjenta pod kątem zmian nowotworowych. Przy czym nie należy ograniczać się jedynie do kontroli jamy ustnej pacjenta, o czym w kontekście lekarzy dentystów mówi się najczęściej. - Większo...

Covid-19 - Dentonet.pl
Jednorazowe maski i rękawice - tylko w medycynie Asysta

Jednorazowe maseczki czy rękawice z polimerów trudno byłoby zastąpić w szpitalach. Jednak na co dzień do ochrony wystarczą zwykłe maseczki bawełniane – mówi Piotr Szatkowski, materiałoznawca z AGH. Odradza on też powrót do produktów jednorazowych, kt...

leczenie stomatologiczne - Dentonet.pl
USA: bezpieczeństwo w gabinecie? Kluczowe tylko dla 50% badanych Lekarz

Lanmark 360 – działająca w Stanach Zjednoczonych agencja z branży zdrowotnej, oferująca leczenie stomatologiczne w pełnym zakresie – przeprowadziła badanie dotyczące gotowości pacjentów do powrotu do gabinetu dentystycznego po zniesieniu ograniczeń z...

ROZWIŃ WIĘCEJ
elektroniczne wnioski do ZUS - Dentonet.pl
Wnioski o wsparcie z ZUS-u można składać tylko elektronicznie Lekarz

Od 24 czerwca 2020 r. wnioski o wsparcie ZUS-u w ramach tzw. tarcz antykryzysowych składać można wyłącznie elektronicznie przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wnioski złożone w inny sposób (papierowo, mailowo, przez ePUAP) nie będą rozpat...

"Spokojnie. To tylko koronawirus". Webinar z psychologiem Lekarz

- Ludzie, którzy z nami pracują, należą do naszej drużyny. Takie spojrzenie na zespół niesie dwie korzyści. Pierwszą z nich jest uwypuklenie, że nasza – jako właścicieli biznesu – sytuacja dotyczy nas wszystkich. Zaprasza ludzi do wspólnego szukania ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres