Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca
Materiały i technologie
Lifestyle
Aktualności
Finanse i podatki
Edukacja

Dni Walki z Rakiem 2017 – najważniejsza jest profilaktyka!

Publikacja:
Dni Walki z Rakiem 2017 – najważniejsza jest profilaktyka!

Dni Walki z Rakiem 2017 – najważniejsza jest profilaktyka!

W dniach 4-24 czerwca na całym świecie obchodzone są Dni Walki z Rakiem. Ministerstwo zdrowia przypomina wszystkim pacjentom oraz pracownikom służby zdrowia, że nowotworom można zapobiegać głównie poprzez zdrowy tryb życia i profilaktykę.

Wykonywanie badań profilaktycznych to najskuteczniejszy sposób na wczesne wykrycie raka. Dzięki temu pacjenci mają szanse na całkowite wyleczenie. Skuteczne leczenie zależy przede wszystkim od tego, jak wcześnie uda się wykryć nowotwór złośliwy i rozpocząć terapię. Dzisiaj głównym powodem dużej liczby chorych, którzy umierają na raka, jest zbyt późne wykrycie choroby.

W 2014 r. – zgodnie z danymi Krajowego Rejestru Nowotworów – odnotowano w Polsce 159,2 tys. nowych przypadków zachorowań na nowotwory oraz ponad 95,6 tys. zgonów spowodowanych tymi schorzeniami. Tym samym, nowotwory stanowią drugą, po chorobach układu krążenia, przyczynę zgonów w Polsce – odpowiadającą za 27% zgonów wśród mężczyzn i 24% zgonów u kobiet.

Przyczyny wzrostu liczby zachorowań i zgonów na nowotwory złośliwe w Polsce to przede wszystkim starzenie się społeczeństwa oraz niezdrowy styl życia, a zwłaszcza duże narażenie na czynniki rakotwórcze, takie jak dym tytoniowy czy zanieczyszczenia środowiska.

Dni Walki z Rakiem – profilaktyka

Nie istnieje żaden pewny i sprawdzony sposób na uniknięcie zachorowania na nowotwór. To, czy zachorujemy na raka, zależy od naszych genów, wieku i stylu życia. Jednak wbrew powszechnej opinii, tylko niewielka część z chorób nowotworowych rozwija się w wyniku dziedziczenia. Większość z nich to efekt długotrwałego gromadzenia uszkodzeń DNA. Zdrowy tryb życia może redukować ilość tych uszkodzeń.

Naukowcy stale badają, które z naszych codziennych zachowań przyczyniają się do rozwoju choroby lub chronią przed nią. Jest kilkanaście kategorii czynników ryzyka. Wszystkie (poza promieniowaniem jonizującym) można kontrolować. Można więc zapobiegać wielu powszechnie występującym nowotworom (np. rak płuca, przełyku, okrężnicy, rak jamy ustnej i czerniak).

Czego należy unikać? Przede wszystkim alkoholu i papierosów. Od 2 do 4% wszystkich nowotworów ma związek (pośredni lub bezpośredni) z alkoholem. Zwiększa on ryzyko wystąpienia raka jamy ustnej, gardła, przełyku, krtani, wątroby i piersi u kobiet. Z kolei rak płuc występuje niemal wyłącznie u palaczy i osób narażonych na bierne palenie. Im bardziej intensywny nałóg, tym większe problemy ze zdrowiem. Ze względu na ryzyko powstania nowotworów skóry, niebezpieczne jest także promieniowanie UV. Należy unikać długiej ekspozycji, stosować kremy z filtrem i nie korzystać z solariów.

Najważniejsze elementy profilaktyki

Aktywność fizyczna – badania potwierdzają, że szczupła sylwetka pozwala uniknąć do 20% nowotworów związanych z nadmiarem tkanki tłuszczowej.

Zbilansowana dieta – powinna dostarczać prawidłowej ilości energii i poszczególnych składników pokarmowych (utrzymanie stałej masy ciała, spożywanie świeżych warzyw i owoców, ograniczenie czerwonego mięsa).

Szczepienia – głównie przeciwko wirusom, które mogą powodować pewne nowotwory (brodawczaka ludzkiego oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu B).

Regularne badania – przesiewowe badania mammograficzne, cytologiczne oraz kolonoskopowe pozwalają wcześnie wykryć nowotwór.

Program profilaktyki nowotworów głowy i szyi

Nowotwory głowy i szyi to coraz większy problem zdrowotny. W ostatnich latach zachorowalność na nie wzrosła o 25%, a umieralność – o ponad 18%. Nowotwory głowy i szyi rozpoznaje się u około 11 tys. osób rocznie, a umiera na nie około 6 tys. osób. Przyczyną tak niekorzystnych wskaźników jest zbyt późna diagnoza (w 3. lub 4. stadium zaawansowania). W początkowym stadium choroby – gdy szansa na wyleczenie wynosi 95% – do ośrodków onkologicznych zgłasza się jedynie 20% pacjentów. W grupie ryzyka są osoby, które mają 40-65 lat, palą papierosy, nadużywają alkoholu oraz są zagrożone wirusem brodawczaka ludzkiego.

Do nowotworów głowy i szyi zaliczamy te, które rozwijają się w błonie śluzowej górnych dróg oddechowych i przełyku – w jamie ustnej, gardle, krtani, jamie nosowej i zatokach. Mogą one też powstać w śliniankach, tarczycy i gruczołach przytarczycowych, tkance miękkiej, kościach i skórze.

Najważniejsze objawy to niedrożność nosa, krwawienie z nosa, owrzodzenie i/lub nalot na języku, pieczenie języka, ból i/lub problemy z przełykaniem, przewlekła chrypka, guz na szyi. Jednak eksperci zwracają uwagę, że w ostatnich latach wzrasta liczba zachorowań wśród tzw. młodych dorosłych, czyli osób przed 45. rokiem życia, aktywnych zawodowo. W tej grupie główną przyczyną rozwoju choroby są m.in. ryzykowne zachowania seksualne.

Dentysto, w profilaktyce nowotworowej jesteś lekarzem pierwszego kontaktu! Fundacja z Uśmiechem przez Życie zorganizowała szkolenie na temat diagnostyki i leczenia raka jamy ustnej.

AF

Fot. oswaldoruiz, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

medycyna estetyczna - Dentonet.pl
Medycyna estetyczna w gabinecie. "Cena nie jest najważniejsza" Lekarz

- Rynek medycyny estetycznej w Polsce znacząco rośnie. Pamiętajmy też, że to usługa luksusowa. Dla pacjentów cena nie jest najważniejszym kryterium przy wyborze kliniki - mówi o zabiegach medycyny estetycznej dr Mateusz Tomaszewski, który prowadzi sz...

europejski plan walki z rakiem
Cała Europa łączy siły w walce z rakiem Lekarz

Europejski plan walki z rakiem ma za zadanie uchronić przed śmiercią z powodu raka 3 miliony Europejczyków. Warta miliardy euro inicjatywa Komisji Europejskiej to wyraz przekonania, że tylko zintegrowane działania pozwolą uzyskać istotne zmniejszenie...

ksztalcenie medykow
Kształcenie medyków? Najważniejsza jakość, a nie liczby Lekarz

Czy mamy do czynienia z pogorszeniem jakości kształcenia kadr medycznych? W jaki sposób zachęcić młodych, by składali papiery na uczelnie medyczne? Co pozostaje złotą zasadą kształcenia? Na te pytania szukali odpowiedzi eksperci podczas konferencji p...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Swiatowy Dzien Walki z Rakiem
4 lutego - obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem Lekarz

W piątek 4 lutego 2022 r. obchodzimy 22. Światowy Dzień Walki z Rakiem (World Cancer Day). Został on ustanowiony w 2000 r. podczas Światowego Szczytu Walki z Rakiem w Paryżu. Zgodnie z najnowszymi danymi przedstawionymi niedawno przez Krajowy Rejes...

Anna Makowka
Jak przekonać pacjentów do walki z płytką nazębną? Asysta

– Według mnie najlepszym sposobem na to, aby przekonać najbardziej opornych pacjentów do regularnego oczyszczania wszystkich powierzchni zębów razem z przestrzeniami międzyzębowymi jest pokazanie im tego, co znajduje się na ich zębach. Najprostsza me...

Marzena Dominiak1
Prof. Marzena Dominiak: Profilaktyka – jest lepiej, ale... Lekarz

– Będziemy robili wszystko, aby odwrócić statystyki, promować profilaktykę i coraz mocniej uświadamiać społeczeństwo o jej znaczeniu – mówi prezydent Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego prof. Marzena Dominiak o stanie zdrowia jamy ustnej wśród Po...

depresja
23 lutego – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją Lekarz

23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją – ustanowiony w 2001 r. przez ministra zdrowia. Według WHO, do 2030 r. depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie, a już teraz jest jedną z głównych przyczyn samobójstw. Mo...

wirus HPV - Dentonet.pl
Szczepienia przeciw HPV chronią przed rakiem m.in. jamy ustnej Asysta

Obecnie ponad 100 samorządów w naszym kraju realizuje programy bezpłatnych szczepień przeciw HPV. – Wirusy HPV związane są z powstawaniem stanów przednowotworowych i nowotworowych szyjki macicy, ale nie tylko, bo również nowotworów szyi, głowy, przeł...

szpital
Łódź: 7 tygodni walki o życie po leczeniu kanałowym Lekarz

Zespół kilkudziesięciu lekarzy ze Szpitala Matki Polki w Łodzi przez siedem tygodni walczył o życie 29-letniej kobiety, u której na skutek leczenia kanałowego bez zabezpieczającej antybiotykoterapii doszło do poważnej infekcji bakteryjnej serca. 29-...

szczepionka przeciw HPV - Dentonet.pl
Szczepienie przeciw HPV chroni przed rakiem jamy ustnej i gardła Lekarz

Jak poinformowano na łamach „JAMA Oncology”, szczepienie przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną m.in. raka gardła i tylnej części jamy ustnej, po 2045 r. przyniesie znaczne zmniejszenie zachorowalności na te nowotwo...