Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Dłonie są głównym siedliskiem groźnych bakterii

Brak komentarzy | Publikacja:
Dłonie są głównym siedliskiem groźnych bakterii

Dłonie są głównym siedliskiem groźnych bakterii

Światowa Organizacja Zdrowia nie pozostawia w tej kwestii wątpliwości – nasze dłonie to źródło wielu zakażeń (70% chorób układu pokarmowego pochodzi właśnie z zarazków, które gnieżdżą się na naszych dłoniach)!
A zatem – potrzeba podjąć środki zaradcze, by chronić nasze organizmy przed chorobami pochodzącymi z naszych dłoni. To ciągle dyżurny temat w sferze publicznej, ostatnio poruszany także przez projektantów budynków. Mówi się, że ochrona przed bakteriami to już nie tylko sprawa odpowiedzialności za utrzymanie higieny, ale i dbałości o wizerunek firmy.

Okazuje się, że jeden centymetr kwadratowy naszych dłoni to siedlisko ok. 40 tys. – 5 mln drobnoustrojów. W ciągu dnia zarazki te mogą być przeniesione na nawet 14 osób. Jeden zarodek może rozwinąć się w 8 mln zarazków. Oczywiście – nie wszystkie zarazki są dla nas groźne, warto jednak mieć na uwadze, że im większe skupisko ludzi – tym większe prawdopodobieństwo zakażenia.

Co więcej – zarazki najliczniej występują w miejscach, gdzie najmniej byśmy się ich spodziewali. Np. na klawiaturze komputera żyje ponad 500 bakterii na centymetr kwadratowy, na firmowych biurkach – ponad 3 tys. (to więcej niż na desce klozetowej!). Szczególnie niebezpieczne są jednak klamki drzwi wewnętrznych – możemy na nich spotkać m.in. paciorkowce i bakterie E. coli.

A zatem – rozwiązaniem problemu byłyby antybakteryjne klamki z antyseptyczną powłoką (na bazie miedzi). Specjalne powłoki na klamkach mają zdolności antyseptyczne – mogą likwidować bakterie podobnie jak płyny dezynfekujące. Właściwości antyseptycznych powłok mogą być treż wykorzystywane w przypadku wysokojakościowych implantów medycznych, ale i klamek okiennych czy uchwytów meblowych w gabinetach medycznych czy stomatologicznych.

BZ

Źródło: Gazeta Lekarska


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ślina - Dentonet.pl
Ślina może hamować działanie próchnicotwórczych bakterii Lekarz

Znajdujące się w ślinie mucyny aktywnie zapobiegają próchnicy zębów poprzez hamowanie działania szkodliwych bakterii Streptococcus mutans – czytamy w czasopiśmie "Applied and Environmental Microbiology".Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda oraz Instytutu...

Dentonet - ubytki niepróchnicowe zębów
"Zdrowa jama ustna stanowi barierę dla wielu groźnych chorób" Lekarz

Ze względu na krótki czas jaki upłynął od rozpoznania wirusa SARS-CoV-2 nie ma wciąż wystarczająco dużo informacji na temat przebiegu wywoływanej przez niego choroby COVID-19, jej przyczyn oraz powikłań. Ostatnie ustalenia Niemieckiego Towarzystwa St...

smartfon - Dentonet.pl
Telefony komórkowe źródłem groźnych drobnoustrojów Lekarz

42 szczepy różnych drobnoustrojów – w tym gronkowców – zidentyfikowali na telefonach komórkowych pacjentów przyjmowanych do szpitala studenci Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Projekt badawczy studenckiego Koła Naukowego w Katedrze i Z...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji