Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Dlaczego zapalenie okostnej jest tak bolesne?

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Dlaczego zapalenie okostnej jest tak bolesne?

Dlaczego zapalenie okostnej jest tak bolesne?

Charakterystycznym objawem zapalenia okostnej jest niezwykle silny, trudny do zniesienia ból, często promieniujący w kierunku uszu, szyi i głowy. Dodatkowo może pojawić się opuchlizna warg lub policzka, problem z widzeniem i otwieraniem ust (szczękościsk), a nawet kłopoty z zatokami. Do innych symptomów charakterystycznych dla zapalenia okostnej należy zaliczyć gorączkę, ogólne złe samopoczucie, a nawet duszności.

Zazwyczaj objawy te pojawiają się nagle i bardzo szybko narastają, a ból staje się coraz bardziej dotkliwy, zwłaszcza w godzinach nocnych. Ogólnodostępne leki przeciwbólowe – nawet te najsilniejsze jak ketonal czy tramal – nie są w stanie przynieść choremu upragnionej ulgi. Jedynym sposobem na uśmierzenie bólu i uniknięcie groźnych powikłań jest jak najszybsze udanie się do lekarza stomatologa. Podkreślmy – w przypadku opisanych objawów absolutnie nie wolno zwlekać z wizytą u lekarza, należy jak najprędzej wdrożyć odpowiednie leczenie. Próba „przetrzymania” dolegliwości bólowych może skończyć się ropniem zęba, ropniem oczodołu lub mózgu, a nawet śmiertelną w skutkach sepsą.

Co to jest okostna i dlaczego tak boli?
Jest pokrywająca kości szczęki i żuchwy cienka błona z tkanki łącznej, przez którą przechodzą liczne naczynia i nerwy. Okostna ma znaczenie ochronne, odgrywa ważną rolę we wzroście i gojeniu się kości (stymuluje ją do odbudowy). Od okostnej szczęk z grzebienia wyrostka zębodołowego odchodzą włókna łączno-tkankowe, które dochodzą do przyzębia i cementu części przyszyjkowej korzenia. Jest tkanką bardzo bogato unerwioną, dlatego wszelkie jej urazy są niezwykle bolesne.

Najczęstsze przyczyny zapalenia okostnej
Zapalenie okostnej zęba jest wynikiem stanów zapalnych rozwijających się w obrębie miazgi zęba i wokół wierzchołków korzeni. Może pojawić się również w przypadku pozostawienia w kości korzeni po zabiegu usunięcia zęba lub być efektem nieprawidłowego leczenia kanałowego. Czynnikami sprzyjającymi tej chorobie są także nieleczone głębokie ubytki próchnicowe i nieusunięte resztki spróchniałych martwych zębów (tzw. „pieńki”).

Jak przebiega leczenie?
W pierwszej kolejności lekarz musi opanować silny stan zapalny, dlatego zapisuje antybiotyki i co kilka dni ocenia stan pacjenta. Antybiotykoterapia trwa z reguły od 7 do 14 dni, w tym czasie pacjent powinien również płukać jamę ustną naparem z szałwii bądź rumianku. Zioła te mają właściwości przeciwzapalne i wspomagają działanie antybiotyków. Ulgę przynoszą również zimne okłady, zmniejszające ból i opuchliznę.
Ważnym elementem leczenia zapalenia okostnej jest diagnostyka radiologiczna – warto wziąć pod uwagę, że w niektórych skomplikowanych przypadkach zdjęcie RTG może okazać się niewystarczające i lekarz może nas skierować na badanie tomograficzne.

Często po wyleczeniu zapalenia okostnej konieczne jest usunięcie zęba, który był jej przyczyną. Jeżeli ząb kwalifikuje się do leczenia, można go uratować poprzez leczenie kanałowe.

Powtórzmy raz jeszcze – zbyt późne zgłoszenie się do lekarza w przypadku choroby, jaką jest zapalenie okostnej zęba, może być powodem zakażenia innych zębów oraz przyczynić się do powstania groźnych dla zdrowia zakażeń odzębowych.


B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

palenie papierosów - Dentonet.pl
Palenie tytoniu a ryzyko powikłań leczenia stomatologicznego Lekarz

Powszechnie znane skutki palenia to rozmaite choroby układu oddechowego i krążenia. Mniej osób zdaje sobie sprawę z tego, że zawierający kilka tysięcy szkodliwych substancji dym tytoniowy negatywnie wpływa na gojenie ran w jamie ustnej. Dlatego palac...

jak dbać o zęby w ciąży - Dentonet.pl
Jak w ciąży dbać o zęby? Praktyczne wskazówki dla pacjentek Pacjent

Choroby przyzębia i zębów mają wpływ na przebieg ciąży: mogą przyczynić się do przedwczesnego porodu, niskiej wagi urodzeniowej noworodka czy stanu przedrzucawkowego przyszłej mamy. Specjaliści zalecają, by kobieta na samym początku ciąży, a jeszcze ...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Ząb martwy – przyczyny, sposoby leczenia, metody wybielania Pacjent

Mianem zęba martwego potocznie określa się ząb, w którym doszło do obumarcia miazgi. Zazwyczaj jest ono skutkiem urazów mechanicznych albo bardzo zaawansowanej próchnicy. Ząb martwy trzeba koniecznie leczyć – w innym przypadku może powodować bolesne ...

Zapalenie miazgi zęba - przyczyny, klasyfikacja, leczenie Pacjent

Zapalenie miazgi zęba to schorzenie będące częstą przyczyną wizyt w gabinecie stomatologicznym. Jednym z czynników decydujących o powodzeniu leczenia jest prawidłowa diagnostyka i klasyfikacja choroby. Dlatego jeśli pacjent zgłasza się do gabinetu z ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres