Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Dieta szkodzi uzębieniu?

Publikacja:
Dieta szkodzi uzębieniu?

Dieta szkodzi uzębieniu?

Wielu z nas usilnie stara się zrzucić nadmierne kilogramy. Przy stosowaniu diety należy jednak zwrócić uwagę na stan swojego uzębienia. Jak się okazuje, niektóre ekstremalne diety mogą mieć szkodliwy wpływ na nasze uzębienie.
 

Gwałtowne odchudzanie się (tzw. crash diets), głodówki, używanie leków eliminujących łaknienie – to wszystkomoże mieć zgubny wpływ na stan naszych dziąseł i naszego uzębienia. Niektóre tabletki odchudzające mogą powodować zmniejszone wydzielanie lub zanik śliny powodujący suchość w ustach.
 

Ślina zaś odgrywa znaczącą rolę w zapobieganiu próchnicy zębów. Neutralizuje bowiem kwasy w płytce bakteryjnej i czyści zęby. Przypuszcza się również, że ślina ogrywa znaczną rolę w remineralizacji szkliwa. Bez dostatecznej ilości śliny w ustach ryzyko próchnicy znacznie się zwiększa.
Głodówki zaś mogą doprowadzać do zmniejszenia się ilości minerałów w organizmie, które to minerały są szczególnie ważne dla naszego uzębienia.
 

Brak w organizmie niektórych witamin i minerałów może doprowadzić do erozji struktury zębów. Niektóre nieprawidłowo stosowane wegetariańskie diety pozbawiają organizmu tak ważnych składników, jak: wapń, witamina D, witaminy B-12 i B-2 oraz niektórych protein. Osoby stosujące taka dietę powinny wiedzieć, jakie pokarmy należy stosować aby uzupełnić braki tych niezbędnych składników w organizmie.
 

Tabletki odchudzające powodują zanik śliny, dlatego też należy przy diecie zwiększyć spożycie płynów. Również używanie wybielających past do zębów oraz środków zawierających utleniacze winno być rozważne. Używanie ich w suchym środowisku jamy ustnej często może powodować uszkodzenie szkliwa.
 

Szczególną uwagę należy zwrócić w trakcie stosowania głodówek. Nasze uzębienie jest wtedy bardzo podatne na brak wapnia, który może doprowadzić do chorób uzębienia oraz zaniku kości i zębów. Dlatego też w trakcie takiej diety, zaleca się przyjmowanie dodatkowych dawek witamin i wapnia, a sama głodówka winna być przeprowadzana pod nadzorem lekarza.

 

(inf.wł.)
 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

stłoczenia zębów - Dentonet.pl
Scientific American: miękka dieta przyczyną stłoczeń zębów Lekarz

Szczęki współczesnych ludzi nie wyglądają tak jak szczęki naszych przodków – i być może dlatego tak wiele osób ma stłoczone lub nieprawidłowo ustawione zęby. Jak twierdzi badacz z University of Arkansas, słabo rozwinięte szczęki są przyczyną niedopas...

mae mu VoQ4kqDSFxg unsplash
#NieCukrz, cukier szkodzi – w sobotę dzień otwarty w NFZ Pacjent

#NieCukrz, cukier szkodzi – pod takim hasłem w najbliższą sobotę (26 stycznia) oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia organizują dzień otwarty. Poświęcony jest profilaktyce zdrowotnej i konsekwencjom nadmiernego spożywania cukru. W najbliż...

endodoncja 1
Leczenie endodontyczne szkodzi? Federacja FDI reaguje Lekarz

Światowa Federacja Dentystyczna FDI opublikowała Białą Księgę (tzw. White Paper) w pełni poświęconą procedurom endodontycznym. Czas oraz formuła, w jakiej to zrobiono, pozwala sądzić, iż jest to zdecydowana reakcja na próby deprecjonowania tej dziedz...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dieta dla zdrowia jamy ustnej
Dieta Polaków daleka od ideału - jemy za dużo mięsa i za mało warzyw Asysta

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny (NIZP-PZH) przedstawił najnowsze dane na temat sposobu żywienia i stanu odżywienia mieszkańców Polski. Okazuje się, że w latach 2010-2018 o 20% wzrosła ilość zjadanych przez Polaków wyr...