Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Dieta dobra dla zębów

Brak komentarzy | Publikacja:
Dieta dobra dla zębów

Dieta dobra dla zębów

Wielokrotnie pisaliśmy już o tym jakie produkty źle wpływają na stan naszego uzębienia. Teraz pochylimy się nad tym jakie pożywienie i zawarte w nim witaminy oraz minerały dobrze wpływają na zdrowie naszych zębów.

 

Na mocne szkliwo

Za stan naszego szkliwa odpowiedzialny jest wapń. Produktami bogatymi w wapń są: chude mleko, chudy jogurt, szpinak, produkty zbożowe, rabarbar, łosoś, sardynki, buraki, woda mineralna bogata w wapń.

 

Na twarde zęby

Na twardość zębów największy wpływ ma witamina D. Jest ona odpowiedzialna za przyswajanie wapnia oraz fosforu i odpowiada za mineralizację szkliwa. Witaminę D znajdziemy głównie w produktach takich jak: tłuste ryby (tuńczyk, halibut, makrela, łosoś, śledź), tran,  jaja, tłusty nabiał (masło), kukurydza, kakao.

 

Przeciw bakteriom

Na wzmocnienie dziąseł oraz walkę z bakteriami powodującymi próchnicę najlepsza jest witamina A. Najwięcej jest jej w: marchwi, szpinaku, melonie, agreście, kapuście, morelach, dyni, jajach, czerwonym mięsie oraz wątróbce.

 

Na zdrowe dziąsła

Witamina C znana jest głównie ze względu na profilaktykę przeziębień, ponieważ działa przeciwbakteryjnie i wzmacnia naczynia krwionośna. Zapobiega ona również odsłanianiu się szyjek zębowych. Znajdziemy ją m .in. w: kapuście, kiwi, cytrusach, pomidorach, ziemniakach, selerze, czerwonej papryce, cynaderkach i brokułach.

 

Przeciw próchnicy

Najlepszym sojusznikiem wapnia w walce o mocne szkliwo jest fluor. Ma on działanie antybakteryjne i rozcieńcza kwasy zagrażające zdrowiu zębów. Produkty bogate w fluor to: herbata, ryby, sól fluorowana, cielęcina, ryż, woda mineralna.

 

Przeciw kamieniowi nazębnemu

Po każdym posiłku zaleca się żucie gumy (bez cukru) przez 10-15 minut. Obecnie jest to najlepszy sposób zapobiegania powstawania kamienia nazębnego. Żucie gumy wzmaga produkcję śliny, która zwalcza bakterie i kwasy i oczyszcza przestrzenie międzyzębowe.

 

Zbilansowa dieta

Oprócz tego, że wiemy jakie produkty musimy jeść, aby móc pochwalić się zdrowym uzębieniem musimy pamiętać, że nasza dieta musi być zbilansowana. Oznacza to, że uwzględnienie grup produktów nie wystarcza – należy pamiętać o odpowiednich proporcjach. Zaleca się w największej ilości spożywanie owoców i warzyw (powinny stanowić połowę naszego posiłku), nabiału i tłuszczów nienasyconych zawartych w rybach, białym mięsie, orzechach i oliwie, które powinny stanowić  25% naszej diety. Pozostałą część (25%) pozostaje na grupę produktów pełnoziarnistych takich jak kasze, makarony i ciemne pieczywo.

 

Kolejność spożywania

Nie bez znaczenia dla naszych zębów jest również kolejność spożywanych produktów. Niektóre z nich są bowiem kriogenne (przyspieszają rozwój próchnicy) inne zaś są kariostatyczne (chronią przed próchnicą). Konsumpcję zaczynamy od pokarmów niekorzystnych dla naszego uzębienia np. słodyczy, chipsów, a nawet suszonych owoców. Potem należy popić to kakao lub mlekiem (może być nawet czekoladowe). Na końcu jemy świeży owoc, jajko i pijemy zieloną herbatę. Pamiętajmy, że po spożyciu produktu o dużej kwasowości (owoc, sok, napój gazowany) musimy wstrzymać się godzinę z umyciem zębów.

 

opr. pw.

 

Zobacz w portalu Dentowizja.pl: "Dieta dla zdrowych zębów".


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Jaką szczoteczkę do zębów wybrać? Pacjent

Szczotkowanie zębów to czynność tak rutynowa, że zwykle nawet się nad nią nie zastanawiamy. Dobór odpowiedniej szczoteczki jest niezwykle istotny dla zdrowia naszych zębów. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów szczoteczek, jednak jak w...

sterylizator do szczoteczek - Dentonet.pl
Powstał domowy sterylizator do szczoteczek do zębów Asysta

Marka Oclean zaprezentowała swój pierwszy domowy sterylizator do szczoteczek do zębów. Można go kupić w serwisie Aliexpress. Urządzenie ma wymiary 12,1 x 6,7 x 5,6 cm, a jego obudowa wykonana została z tworzywa sztucznego. We wnętrzu sterylizatora z...

Dentonet - specjalistyczne szczoteczki do zębów
Szczoteczki do zębów do zadań specjalnych - co wybrać? Pacjent

Sposób dbania o higienę jamy ustnej powinien być dopasowany do jej ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Większość osób zdaje sobie sprawę, że w sklepach znaleźć można rozmaite rodzaje past do zębów czy płukanek, ale po...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stłoczenia zębów - Dentonet.pl
Scientific American: miękka dieta przyczyną stłoczeń zębów Lekarz

Szczęki współczesnych ludzi nie wyglądają tak jak szczęki naszych przodków – i być może dlatego tak wiele osób ma stłoczone lub nieprawidłowo ustawione zęby. Jak twierdzi badacz z University of Arkansas, słabo rozwinięte szczęki są przyczyną niedopas...

aluminium w paście do zębów - Dentonet.pl
Uwaga na dodatek aluminium - m.in. w pastach do zębów! Asysta

Naukowcy z niemieckiego Federalnego Instytutu Oceny Ryzyka (BfR) przestrzegają przed stosowaniem kosmetyków oraz spożywaniem pokarmów zawierających aluminium. Ekspozycja na duże ilości aluminium zwiększa ryzyko m.in. uszkodzeń kości, wątroby i nerek....

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji