Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Zasady mycia i dezynfekcji narzędzi obrotowych w gabinecie

 

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zasady mycia i dezynfekcji narzędzi obrotowych w gabinecie

Zasady mycia i dezynfekcji narzędzi obrotowych w gabinecie

Każda asystentka i higienistka stomatologiczna podczas wykonywania codziennych obowiązków ma styczność z narzędziami obrotowymi, takimi jak wiertła, frezy kostne czy narzędzia ścierne polerujące. Dlatego ważne jest przestrzeganie procedur ich prawidłowego mycia oraz dezynfekcji.

Do obrotowych narzędzi stomatologicznych zaliczają się m.in. wiertła, frezy kostne ze stali lub diamentów, gumki silikonowe, płytki ceramiczne czy narzędzia do leczenia kanałowego. Za ich mycie i dezynfekcję zgodnie z procedurami odpowiada lekarz stomatolog, kierownik zakładu lub przeszkolony do tego celu pracownik.

Zasady postępowania

Podczas przygotowywania preparatu, procesu dezynfekcji i mycia narzędzi, osoba wykonująca te czynności powinna posiadać środki ochrony osobistej: fartuch, rękawice, okulary ochronne oraz maskę na twarz.
Przygotowanie preparatu dezynfekcyjnego

Do wanienki lub innego pojemnika z sitem należy wlać preparat lub przygotowany roztwór przeznaczony do dezynfekcji obrotowych narzędzi stomatologicznych w objętości odpowiedniej do przewidywanej ilości narzędzi.

Na pojemniku do dezynfekcji należy umieścić informację dotyczącą nazwy preparatu, stężenia, czasu przygotowania roztworu oraz – ewentualnie – nazwisko osoby przygotowującej.

Dezynfekcja i czyszczenie

1. Bezpośrednio po użyciu należy umieścić narzędzia w pojemniku z preparatem.
2. Narzędzia powinny być całkowicie zanurzone, luźno leżeć w roztworze.
3. Zakryć pojemnik pokrywką.
4. Po upływie określonego czasu działania wyjąć narzędzia z roztworu poprzez wyjęcie sitka i wypłukać wodą o jakości co najmniej wody pitnej oraz natychmiast osuszyć.
5. Ewentualnie pozostałe widoczne zanieczyszczenia usunąć szczoteczką, a dezynfekowane narzędzie zanurzyć powtórnie w preparacie (należy powtórzyć procedurę).

Mycie

1. Mycie ręczne należy przeprowadzać w specjalnie do tego celu przeznaczonych pomieszczeniach w zlewozmywaku dwukomorowym lub w wydzielonym do tego celu zlewozmywaku dwukomorowym znajdującym się w gabinecie.
2. Narzędzia należy myć pojedynczo, w ciepłej wodzie, stosując szczotki przeznaczone wyłącznie do tego celu.
3. Po zakończeniu mycia użyte szczotki należy zdezynfekować, wypłukać i wysuszyć.
4. Narzędzia należy wypłukać i osuszyć.

Dezynfekcja i mycie w myjce ultradźwiękowej

1. Umieścić narzędzia w przygotowanym roztworze preparatu myjąco-dezynfekcyjnego w myjce ultradźwiękowej.
2. Narzędzie umieszczać w roztworze ostrożnie, unikając rozchlapywania płynu.
3. Narzędzia powinny być całkowicie zanurzone.
4. Zakryć pojemnik myjki ultradźwiękowej pokrywką i uruchomić myjkę (czas mycia i dezynfekcji według informacji zawartej na opakowaniu preparatu lub na ulotce informacyjnej).
5. Po upływie zalecanego (wybranego) czasu działania wyjąć narzędzia z roztworu i wypłukać wodą o jakości co najmniej wody pitnej i osuszyć.
6. Po zakończeniu mycia i dezynfekcji narzędzi wylać roztwór z myjki ultradźwiękowej, a następnie umyć ją i dezynfekować.

Przygotowanie do sterylizacji

Suche obrotowe narzędzia stomatologiczne należy zapakować w rękawy papierowo-foliowe pojedynczo pakowane lub w pakiety (np. kilka wierteł, endoboks) przeznaczone dla jednego pacjenta i przekazać do sterylizacji.

Wielu mieszkańców Czarnobyla nie wierzyło, że niewidoczne promieniowanie może zabijać. Wielu polskich stomatologów wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że źródła zakażenia mogą kryć się w każdym zakamarku gabinetu. Gdyby tylko ślina była czerwona… Wszelkie zagrożenia niezwłocznie neutralizuj na miejscu. Nie zabieraj ich ze sobą, nie dziel się nimi ze swoimi najbliższymi.

AF
Fot. Jobbeat, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

higiena jamy ustnej u dzieci - Dentonet.pl
Dlaczego higiena jamy ustnej u najmłodszych jest tak ważna? Pacjent

Choć rodzice są coraz bardziej świadomi problemu próchnicy wśród najmłodszych, społeczeństwo wciąż nie zdaje sobie sprawy, jak ważne jest dbanie o higienę jamy ustnej już u noworodków i niemowląt. Problem dotyczy również zębów mlecznych, które zdanie...

Mycie rąk - Dentonet.pl
Mycie i dezynfekcja rąk w gabinecie stomatologicznym - cel oraz zasady Asysta

Mycie i dezynfekcja (odkażanie) rąk są najważniejszymi czynnościami w zapobieganiu zakażeniom. Zabiegi higieniczne rąk redukują znacznie ryzyko przeniesienia mikroorganizmów patogennych, co ma olbrzymie znaczenie w gabinetach stomatologicznych. Najwi...

Szczepionka na grypę - Dentonet.pl
Asystentko, higienistko - zaszczepcie się przeciw grypie! Asysta

1 października obchodzono Ogólnopolski Dzień Profilaktyki Grypy. O chorobie tej oraz szczepieniach podczas konferencji prasowej w Głównym Inspektoracie Sanitarnym mówili eksperci. W ostatnim sezonie epidemicznym na grypę i grypopodobne infekcje zacho...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Medisept - Dentonet.pl
Jak prawidłowo dezynfekować powierzchnie w gabinecie Asysta

Preparaty do dezynfekcji powierzchni ze względu na wielkość dezynfekowanego obszaru dzielimy na preparaty do małych, trudno dostępnych powierzchni oraz do dużych powierzchni.Ze względu na przeznaczenie preparaty dzielimy na środki do nieinwazyjnych w...

odpady medyczne - Dentonet.pl
Gospodarowanie odpadami w gabinecie stomatologicznym Asysta

Segregacja i przechowywanie odpadów medycznych to jedne z najważniejszych reguł bezpieczeństwa w gabinecie stomatologicznym. Pozwala to chronić zdrowie zarówno pracowników gabinetu, jak i pacjentów, a jednocześnie dbać o środowisko naturalne.Jedną z ...

Medisept
Najczęstsze błędy w procesie dezynfekcji w gabinecie Asysta

Skuteczności dezynfekcji nie da się weryfikować bezpośrednio po zakończeniu procesu, ponieważ nie ma testów pozwalających na szybkie wykrycie błędów. Wszystko jest w rękach wykwalifikowanego personelu. Aby zapobiec poważnym konsekwencjom warto poznać...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres