Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Zasady mycia i dezynfekcji narzędzi obrotowych w gabinecie

 

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zasady mycia i dezynfekcji narzędzi obrotowych w gabinecie

Zasady mycia i dezynfekcji narzędzi obrotowych w gabinecie

Każda asystentka i higienistka stomatologiczna podczas wykonywania codziennych obowiązków ma styczność z narzędziami obrotowymi, takimi jak wiertła, frezy kostne czy narzędzia ścierne polerujące. Dlatego ważne jest przestrzeganie procedur ich prawidłowego mycia oraz dezynfekcji.

Do obrotowych narzędzi stomatologicznych zaliczają się m.in. wiertła, frezy kostne ze stali lub diamentów, gumki silikonowe, płytki ceramiczne czy narzędzia do leczenia kanałowego. Za ich mycie i dezynfekcję zgodnie z procedurami odpowiada lekarz stomatolog, kierownik zakładu lub przeszkolony do tego celu pracownik.

Zasady postępowania

Podczas przygotowywania preparatu, procesu dezynfekcji i mycia narzędzi, osoba wykonująca te czynności powinna posiadać środki ochrony osobistej: fartuch, rękawice, okulary ochronne oraz maskę na twarz.
Przygotowanie preparatu dezynfekcyjnego

Do wanienki lub innego pojemnika z sitem należy wlać preparat lub przygotowany roztwór przeznaczony do dezynfekcji obrotowych narzędzi stomatologicznych w objętości odpowiedniej do przewidywanej ilości narzędzi.

Na pojemniku do dezynfekcji należy umieścić informację dotyczącą nazwy preparatu, stężenia, czasu przygotowania roztworu oraz – ewentualnie – nazwisko osoby przygotowującej.

Dezynfekcja i czyszczenie

1. Bezpośrednio po użyciu należy umieścić narzędzia w pojemniku z preparatem.
2. Narzędzia powinny być całkowicie zanurzone, luźno leżeć w roztworze.
3. Zakryć pojemnik pokrywką.
4. Po upływie określonego czasu działania wyjąć narzędzia z roztworu poprzez wyjęcie sitka i wypłukać wodą o jakości co najmniej wody pitnej oraz natychmiast osuszyć.
5. Ewentualnie pozostałe widoczne zanieczyszczenia usunąć szczoteczką, a dezynfekowane narzędzie zanurzyć powtórnie w preparacie (należy powtórzyć procedurę).

Mycie

1. Mycie ręczne należy przeprowadzać w specjalnie do tego celu przeznaczonych pomieszczeniach w zlewozmywaku dwukomorowym lub w wydzielonym do tego celu zlewozmywaku dwukomorowym znajdującym się w gabinecie.
2. Narzędzia należy myć pojedynczo, w ciepłej wodzie, stosując szczotki przeznaczone wyłącznie do tego celu.
3. Po zakończeniu mycia użyte szczotki należy zdezynfekować, wypłukać i wysuszyć.
4. Narzędzia należy wypłukać i osuszyć.

Dezynfekcja i mycie w myjce ultradźwiękowej

1. Umieścić narzędzia w przygotowanym roztworze preparatu myjąco-dezynfekcyjnego w myjce ultradźwiękowej.
2. Narzędzie umieszczać w roztworze ostrożnie, unikając rozchlapywania płynu.
3. Narzędzia powinny być całkowicie zanurzone.
4. Zakryć pojemnik myjki ultradźwiękowej pokrywką i uruchomić myjkę (czas mycia i dezynfekcji według informacji zawartej na opakowaniu preparatu lub na ulotce informacyjnej).
5. Po upływie zalecanego (wybranego) czasu działania wyjąć narzędzia z roztworu i wypłukać wodą o jakości co najmniej wody pitnej i osuszyć.
6. Po zakończeniu mycia i dezynfekcji narzędzi wylać roztwór z myjki ultradźwiękowej, a następnie umyć ją i dezynfekować.

Przygotowanie do sterylizacji

Suche obrotowe narzędzia stomatologiczne należy zapakować w rękawy papierowo-foliowe pojedynczo pakowane lub w pakiety (np. kilka wierteł, endoboks) przeznaczone dla jednego pacjenta i przekazać do sterylizacji.

Wielu mieszkańców Czarnobyla nie wierzyło, że niewidoczne promieniowanie może zabijać. Wielu polskich stomatologów wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że źródła zakażenia mogą kryć się w każdym zakamarku gabinetu. Gdyby tylko ślina była czerwona… Wszelkie zagrożenia niezwłocznie neutralizuj na miejscu. Nie zabieraj ich ze sobą, nie dziel się nimi ze swoimi najbliższymi.

AF
Fot. Jobbeat, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

wirus HCV - Dentonet.pl
Wirus HCV – zagrożenie w pracy asystentek i higienistek Asysta

Jednym z głównych zagrożeń w pracy asysty stomatologicznej jest możliwość kontaktu z osobami borykającymi się z chorobami zakaźnymi, w tym z wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Praca z takimi pacjentami wymaga od zespołu stomatologicznego zachowania...

zapobieganie zakażeniom - Dentonet.pl
Ryzyko zakażeń pod kontrolą - zasady dla asysty i higienistek Asysta

Amerykańskie służby przypomniały dentystom, asystentkom i higienistkom stomatologicznym pięć zasad, których przestrzeganie znacznie zmniejsza ryzyko zakażeń w gabinecie.Pracownicy gabinetów stomatologicznych oraz leczeni w nich pacjenci są narażeni n...

szczepienia przeciw grypie - Dentonet.pl
"Lekarze dają przykład" i zaszczepią się przeciwko grypie Lekarz

Zgodnie z apelem Naczelnej Rady Lekarskiej do lekarzy i lekarzy dentystów o podejmowanie działań proszczepiennych, medycy z Naczelnej Izby Lekarskiej w połowie września będą kontynuować akcję "Lekarze dają przykład" i zaszczepią się przeciwko grypie....

ROZWIŃ WIĘCEJ
mycie rąk - Dentonet.pl
Temperatura wody bez wpływu na skuteczność mycia rąk Asysta

Naukowcy z Uniwersytetu w Rutgers udowodnili, że temperatura wody nie ma wpływu na skuteczność mycia rąk.Zgodnie ze powszechnie panującymi opiniami, aby mycie rąk było skuteczne i usuwało z powierzchni skóry jak największą ilość drobnoustrojów, powin...

powikłania próchnicy - Dentonet.pl
26-latek z USA zmarł z powodu powikłań nieleczonej próchnicy Asysta

Dentyści z The Irish Dental Association ostrzegają przed bagatelizowaniem stanu zdrowia jamy ustnej. Jako przykład podano śmierć 26-letniego mężczyzny z USA, który zmarł na skutek powikłań nieleczonej próchnicy i zakażenia bakteryjnego, które z jamy ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres