Dentonet
ASYSTA
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Praca asysty
Higiena stomatologiczna
Edukacja
Wokół gabinetu
Warto wiedzieć
Asysdent2

Zasady mycia i dezynfekcji narzędzi obrotowych w gabinecie

 

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Zasady mycia i dezynfekcji narzędzi obrotowych w gabinecie

Zasady mycia i dezynfekcji narzędzi obrotowych w gabinecie

Każda asystentka i higienistka stomatologiczna podczas wykonywania codziennych obowiązków ma styczność z narzędziami obrotowymi, takimi jak wiertła, frezy kostne czy narzędzia ścierne polerujące. Dlatego ważne jest przestrzeganie procedur ich prawidłowego mycia oraz dezynfekcji.

Do obrotowych narzędzi stomatologicznych zaliczają się m.in. wiertła, frezy kostne ze stali lub diamentów, gumki silikonowe, płytki ceramiczne czy narzędzia do leczenia kanałowego. Za ich mycie i dezynfekcję zgodnie z procedurami odpowiada lekarz stomatolog, kierownik zakładu lub przeszkolony do tego celu pracownik.

Zasady postępowania

Podczas przygotowywania preparatu, procesu dezynfekcji i mycia narzędzi, osoba wykonująca te czynności powinna posiadać środki ochrony osobistej: fartuch, rękawice, okulary ochronne oraz maskę na twarz.
Przygotowanie preparatu dezynfekcyjnego

Do wanienki lub innego pojemnika z sitem należy wlać preparat lub przygotowany roztwór przeznaczony do dezynfekcji obrotowych narzędzi stomatologicznych w objętości odpowiedniej do przewidywanej ilości narzędzi.

Na pojemniku do dezynfekcji należy umieścić informację dotyczącą nazwy preparatu, stężenia, czasu przygotowania roztworu oraz – ewentualnie – nazwisko osoby przygotowującej.

Dezynfekcja i czyszczenie

1. Bezpośrednio po użyciu należy umieścić narzędzia w pojemniku z preparatem.
2. Narzędzia powinny być całkowicie zanurzone, luźno leżeć w roztworze.
3. Zakryć pojemnik pokrywką.
4. Po upływie określonego czasu działania wyjąć narzędzia z roztworu poprzez wyjęcie sitka i wypłukać wodą o jakości co najmniej wody pitnej oraz natychmiast osuszyć.
5. Ewentualnie pozostałe widoczne zanieczyszczenia usunąć szczoteczką, a dezynfekowane narzędzie zanurzyć powtórnie w preparacie (należy powtórzyć procedurę).

Mycie

1. Mycie ręczne należy przeprowadzać w specjalnie do tego celu przeznaczonych pomieszczeniach w zlewozmywaku dwukomorowym lub w wydzielonym do tego celu zlewozmywaku dwukomorowym znajdującym się w gabinecie.
2. Narzędzia należy myć pojedynczo, w ciepłej wodzie, stosując szczotki przeznaczone wyłącznie do tego celu.
3. Po zakończeniu mycia użyte szczotki należy zdezynfekować, wypłukać i wysuszyć.
4. Narzędzia należy wypłukać i osuszyć.

Dezynfekcja i mycie w myjce ultradźwiękowej

1. Umieścić narzędzia w przygotowanym roztworze preparatu myjąco-dezynfekcyjnego w myjce ultradźwiękowej.
2. Narzędzie umieszczać w roztworze ostrożnie, unikając rozchlapywania płynu.
3. Narzędzia powinny być całkowicie zanurzone.
4. Zakryć pojemnik myjki ultradźwiękowej pokrywką i uruchomić myjkę (czas mycia i dezynfekcji według informacji zawartej na opakowaniu preparatu lub na ulotce informacyjnej).
5. Po upływie zalecanego (wybranego) czasu działania wyjąć narzędzia z roztworu i wypłukać wodą o jakości co najmniej wody pitnej i osuszyć.
6. Po zakończeniu mycia i dezynfekcji narzędzi wylać roztwór z myjki ultradźwiękowej, a następnie umyć ją i dezynfekować.

Przygotowanie do sterylizacji

Suche obrotowe narzędzia stomatologiczne należy zapakować w rękawy papierowo-foliowe pojedynczo pakowane lub w pakiety (np. kilka wierteł, endoboks) przeznaczone dla jednego pacjenta i przekazać do sterylizacji.

Wielu mieszkańców Czarnobyla nie wierzyło, że niewidoczne promieniowanie może zabijać. Wielu polskich stomatologów wciąż nie przyjmuje do wiadomości, że źródła zakażenia mogą kryć się w każdym zakamarku gabinetu. Gdyby tylko ślina była czerwona… Wszelkie zagrożenia niezwłocznie neutralizuj na miejscu. Nie zabieraj ich ze sobą, nie dziel się nimi ze swoimi najbliższymi.

AF
Fot. Jobbeat, pixabay.com


POWIĄZANE ARTYKUŁY

brama odkażająca - Dentonet.pl
Brama odkażająca dla medyków zamontowana w kolejnym szpitalu Lekarz

Brama odkażająca stworzona przez naukowców z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pozwalająca medykom odkazić kombinezony ochronne przed ściągnięciem, minimalizując ryzyko zakażenia koronawirusem, we wtorek została zamontowana w szpitalu w Kłobucku. O...

mycie rąk - Dentonet.pl
10 najważniejszych zasad bezpieczeństwa podczas epidemii SARS-CoV-2 Pacjent

Główny Inspektor Sanitarny opublikował 10 podstawowych zasad, których przestrzeganie zmniejsza ryzyko zakażenia koronawirusem  1. Często myj ręce Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości – dezynfekować je ...

brama odkażająca - Dentonet.pl
Szpital Specjalistyczny nr 1 w Bytomiu: brama odkażająca już działa Lekarz

Brama odkażająca, stworzona przez naukowców z Politechniki Śląskiej w Gliwicach, pozwalająca medykom odkazić kombinezony ochronne przed ściągnięciem, minimalizując ryzyko zakażenia koronawirusem, działa od środy w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Byt...

ROZWIŃ WIĘCEJ
środki ochrony osobistej - Dentonet.pl
Jak prawidłowo zakładać i zdejmować środki ochrony osobistej? Asysta

Swoje kolejne zalecenia dotyczące stosowania środków ochrony osobistej - włączając w to ich zakładanie oraz zdejmowanie - dla osób udzielających pomocy medycznej pacjentom z podejrzeniem COVID-19 wydał krajowy konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych...

lista środków wirusobójczych - Dentonet.pl
GIS: lista środków wirusobójczych jest stale aktualizowana Asysta

Na stronie internetowej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych zamieszczony jest wykaz produktów biobójczych wykazujących działanie wirusobójcze do stosowania w miejscach użyteczności publicznej. Główny ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres