Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Dentystyka kosmetyczna – najpopularniejsze zabiegi

Brak komentarzy | Publikacja:
Dentystyka kosmetyczna – najpopularniejsze zabiegi

Dentystyka kosmetyczna – najpopularniejsze zabiegi

Czasy, kiedy wizyta u dentysty kojarzyła się wyłącznie z bolesnym borowaniem lub usuwaniem zębów, dawno już minęły. W ostatnich latach olbrzymią popularność zdobywa bowiem dentystyka kosmetyczna – dział stomatologii, którego celem jest przede wszystkim dbanie o piękny wygląd zębów. Oto cztery najpopularniejsze zabiegi dentystyki kosmetycznej.

1. Wybielanie zębów

Śnieżnobiały uśmiech rodem z Hollywood to cel coraz większej liczby pacjentów odwiedzających gabinety stomatologiczne. Zęby tracą swoją naturalną biel z rozmaitych przyczyn – na skutek starzenia się organizmu, palenia papierosów, spożywania dużych ilości kawy i herbaty, a także rozmaitych chorób. Najpopularniejsze metody wybielania zębów wykonywane w gabinetach dentystycznych to metoda nakładkowa i laserowa. Pierwsza trwa około dwóch tygodni i polega na umieszczaniu na zębach na noc specjalnych nakładek z żelem wybielającym, wykonanych przez dentystę i dopasowanych do anatomicznej budowy szczęki pacjenta. Z kolei metoda laserowa opiera się na kilkakrotnej aplikacji na zęby preparatu wybielającego oraz jego aktywacji za pomocą lasera. Całość zabiegu trwa około 1,5 godziny, a jego efekty utrzymują się nawet przez 2-3 lata.

2. Licówki

Mianem licówek określa się wyprofilowane płatki porcelany, o grubości od 0,2 do 1 mm, które stomatolog przykleja na przednią powierzchnię zęba i maskuje tym samym występujące defekty estetyczne. Dzięki licówkom można rozjaśnić zęby, co jest wskazane przy bardzo trudnych do usunięcia przebarwieniach lub zębach martwych, poszerzyć je, wydłużyć, a nawet zlikwidować będące powodem kompleksów szpary. Warto wiedzieć, że licówek nie zakłada się osobom z niewyleczoną próchnicą, zgrzytaniem zębów na tle nerwowym, a także z wadami zgryzu – łatwo wówczas o ich odklejenie lub uszkodzenie.

3. Korony

Korony protetyczne wykonuje się przy urazach mechanicznych zębów, ich ukruszeniach, złamaniach, a także wtedy, gdy próchnica spowodowała uszkodzenia naturalnej korony zęba. Znajdują zastosowanie jako elementy mostu protetycznego, na implantach zębowych oraz po leczeniu kanałowym. Stomatolodzy wykorzystują wiele rodzajów koron. Do tych używanych najczęściej zaliczają się korony pełnoceramiczne, akrylowe, pełnometalowe lub porcelanowe o podbudowie z metali szlachetnych bądź zwykłych. Założenie korony wymaga kilku wizyt u dentysty, który musi m.in. opiłować ząb z każdej strony (zazwyczaj jest to wykonywane w znieczuleniu miejscowym) oraz pobrać wycisk szczęki, który jest następnie wysyłany do laboratorium.

4. Korekta kształtu zęba

Korekta kształtu zęba to zabieg przeprowadzany w przypadkach ukruszeń oraz pęknięć krawędzi zębów. Polega on zarówno na zwiększaniu, jak i zmniejszaniu długości oraz szerokości zęba. Do najpopularniejszych zabiegów korekcyjnych zalicza się konturing, czyli zmiana kształtu zęba poprzez jego zeszlifowanie za pomocą wierteł diamentowych i krążków ściernych, a także bonding, czyli pokrycie powierzchni zębów specjalnymi kompozytami, które są utwardzane za pomocą lampy polimeryzacyjnej.

AF


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Dentonet - co to jest piaskowanie zębów
Zabiegi higienizacyjne w lupach? Warto, i to z kilku powodów! Asysta

Ten teoretycznie nieskomplikowany zabieg coraz częściej wykonywany jest przez higienistki stomatologiczne pracujące w lupach stomatologicznych. Czy to niezbędne? Zdania być może są podzielone, ale...- Na pewno warto i to z co najmniej dwóch powodów. ...

Marzena Dominiak - Dentonet.pl
Bezpyłowe zabiegi stomatologiczne - czy i jak je wykonywać? [webinar] Lekarz

Problem ten już w najbliższy poniedziałek (11 maja) o godz. 20:00 podczas webinaru – organizowanego przez portal Dentonet.pl, Polskie Towarzystwo Stomatologiczne oraz firmę Dentsply Sirona – postara się rozwiązać prof. Marzena Dominiak, prezydent PTS...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji