Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Dentysta w oborze

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Dentysta w oborze

Dentysta w oborze

Inspektor sanitarny z Łukowa apeluje, by mieszkańcy powiatu nie leczyli zębów w nielegalnych gabinetach dentystów z krajów byłego ZSRR. Usługi prowadzone w prymitywnych warunkach mogą być przyczyną żółtaczki wszczepiennej lub AIDS – przestrzega.

Apel wystosowało też około dwudziestu stomatologów z powiatu łukowskiego. Zareagowała również komisja zdrowia działająca przy Radzie Powiatu. W prasie ukazały się ogłoszenia z ostrzeżeniami. Protestujący zgodnie twierdzą, że na terenie powiatu coraz częściej dochodzi do świadczenia usług stomatologicznych przez osoby podające się za lekarzy zza wschodniej granicy.

– Miejscem pracy są budynki gospodarcze na wsi lub pokoje w drewnianych chatach. Brak tam wody i kanalizacji, pacjenci przyjmowani są na krzesłach, a zabiegi są wykonywane często w świetle nocnych lampek. Sterylność używanych narzędzi też budzi poważne wątpliwości – twierdzą stomatolodzy z Łukowa.

 

Powiatowy inspektor sanitarny lek. med. Anna Kwiatkowska przestrzega: – Korzystanie z usług takich osób jest zagrożeniem dla zdrowia i życia. W takim, nie spełniającym wymogów, gabinecie można zarazić się wirusem żółtaczki wszczepiennej – wirusem HBV i HCV – a także AIDS.

Pacjenci zdają się jednak nie dostrzegać tego zagrożenia: – Nikt nie przyznaje się do wizyty w takim gabinecie. Mamy takie przypadki w całym województwie – mówi Janusz Słodziński z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Lublinie.

– Kiedy raz na kilka miesięcy proceder wychodzi na jaw, na miejsce udają się przedstawiciele sanepidu i policja, ale wtedy najczęściej „pana doktora”, uprawnień którego zwykle nikt nie widział, już nie ma. Zniknąć im jest łatwo, przecież cały przenośny „gabinet” stomatologiczny noszą ze sobą, w walizce – mówi J. Słodziński.

– Ostatnio zgłosił się do mnie pacjent, który wcześniej odwiedził rzekomego lekarza zza Buga. Ten leczył go niesterylnymi narzędziami, bez oczyszczenia zęba. Tym razem skończyło się tylko zgorzelą – dodaje jeden z łukowskich stomatologów. Lekarze przestrzegają, że w tego typu „gabinecie” najłatwiej zarazić się żółtaczką. – W takich warunkach jest pewne, że dochodzi do zakażeń – dodaje J. Słodziński.

Nieświadomych zagrożenia pacjentów pociąga niska cena zabiegu. Tak było w przypadku jednego z wiejskich nauczycieli: – Było taniej o około 60 procent, a w mojej sytuacji finansowej to duża oszczędność – przyznaje.

 

Justyna Widyńska

Gazeta Codzienna Województwa Lubelskiego


POWIĄZANE ARTYKUŁY

koronawirus - Dentonet.pl
Łańcut: koronawirus w gabinecie stomatologicznym Lekarz

Jak poinformował portal lancut.gada.pl, u pracowników jednego z gabinetów stomatologicznych na terenie powiatu wykryto koronawirusa. Kwarantannie poddano w związku z tym 116 osób. Po otrzymaniu informacji o pozytywnym wyniku testu na koronawirusa u ...

maseczki - Dentonet.pl
Ważny apel lekarzy i lekarzy dentystów do obywateli Polski Lekarz

Naczelna Izba Lekarska regularnie publikuje apele - do premiera, ministrów czy osób zarządzających wszelkimi instytucjami publicznymi. Jeden z ostatnich apeli wystosowanych przez Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej skierowany jest jednak do... obywat...

koronawirus - Dentonet.pl
Kwarantanna dla lekarza i pozostałego personelu gabinetu? Lekarz

Czy personel gabinetu stomatologicznego oraz pacjenci, którzy zostali przyjęci po pacjencie w tym samym dniu, u którego wykryto wirusa SARC-CoV-2, zostaną skierowani na kwarantannę? Takie pytanie przedstawiła Komisja Stomatologiczna Okręgowej Rady Le...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dentobus - Dentonet.pl
Gorzów Wielkopolski: dentobus pomaga osobom zakażonym Lekarz

Pacjenci jednoimiennego szpitala zakaźnego w Gorzowie Wlkp. z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, objęci izolacją lub kwarantanną w domu w przypadku nagłego bólu zęba mogą korzystać z opieki stomatologicznej. To możliwe dzięki ustawionemu w zespo...

dentyści - dentonet.pl
"Dentyści, wróćcie do pracy" – apel starosty raciborskiego Lekarz

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda zaapelował do tamtejszych stomatologów, by z zachowaniem zasad bezpieczeństwa wrócili do pracy. Zdecydowana większość gabinetów stomatologicznych w mieście zawiesiła działalność. Pracuje tylko jeden i w ostatnich ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres