Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

DENTYSTA W ANGLII (3)

Brak komentarzy | Publikacja:

DENTYSTA W ANGLII (3)

Pisanie tego artykułu sprawia mi trudności od pierwszego słowa. Nie temat powoduje trudności, a okoliczności, w jakich go piszę. Pozycja pół-horyzontalna na sunbed przy basenie, kilka kilometrów od Cannes,

i patrząc jedną połówka oka do notatek, drugą na basen i dzieląc drugie oko pomiędzy polem golfowym obok a pool-bar w rogu.

Moje dziewczyny są rozbawione w basenie. Lód się roztapia w barze, a golfiarze przy hole no.10 starają się zerwać reszki kory z pni otaczających drzew. Musicie przyznać, ze sytuacja ta nie sprzyja pisaniu o pracy dla NHS.

Podobno jednak, najlepsze artykuły powstają z dala poza miejscami wydarzeń. Jeśli jest to regułą, to o bombach w Iraku należałoby pisać na plaży w Miami Beach, o September 11 na Jhumiera Beach w Dubaju,

a o wydarzeniach w polskim Sejmie …. w zacisznym zakątku ogrodów watykańskich.

Intensywna praca dentysty w Anglii, zwłaszcza dla NHS, wymaga dobrego wypoczynku i relaksu. Jeden z moich kolegów odpoczywa latając balonami, inny jest szybownikiem, jeszcze inny dorobił się licencji pilota małej awiacji, a jeszcze inny relaksuje się aktywnie surfując po Internecie od jednej strony porno do drugiej.

Na jakie wakacje stać cię, zależy wyłącznie od ciebie. Successful dentist w Anglii to nie tylko ten, kto robi dobrą robotę i jest lubiany przez pacjentów, ale również taki dentysta, który generuje dochód. Na twój dochód ma głównie wpływ twoja zręczność, szybkość w pracy i w podejmowaniu decyzji oraz organizacja pracy.

Podejmując pracę w państwowej praktyce lub przychodni, twoja efektywność w pracy nie ma wpływu na zarobek. Jeśli masz wyższe ambicje ekonomiczne, wybierzesz prace w prywatnych praktykach. Niezależnie od rodzaju kontraktu z właścicielem tzn. associate dentist lub assistant dentist, będziesz musiał wykazać się wyższą efektywnością niż w państwowej praktyce.

Associate dentist jest formą dzierżawy miejsca w praktyce. Właściciel zapewnia ze swojej strony pokój z wyposażeniem, asystentkę (dental nurse), pomoc recepcji i administracji i wypożycza ci pacjentów.

Przychody od pacjentów i przelewy z DPB dzieli się na ogol 50/50. Ze swoich 50% opłacisz ½ rachunku techników (drugą połowę płaci zwykle właściciel), składkę emerytalną, drobne opłaty socjalne i oczywiście podatek od dochodu do kasy państwa.

Zakładając, ze twój obrót miesięczny wynosi £13.000, rozliczenie wyglądałoby następująco:

£13.000 minus rachunki od technika £1.800 = £11.200. 50% z tego daje £5.600. Od tej sumy składka emerytalna byłaby około £320.

Właściciel wypłaci tobie za dany miesiąc £5.280.

Będąc associate dentist jesteś pod względem fiskalnym self–employed. Ponieważ prowadzisz własny interes masz również prawo do odliczeń od podatku. Masz prawo odliczyć od twojego income połowę rachunków od techników, wydatki na home office, pranie clinic uniforms, opłaty za kursy i literaturę, składki emerytalne, ubezpieczenia itp.

Zakładając, że odliczając koszty twojego biznesu redukujesz swój income do £4.280 w danym miesiącu, podatek wynosiłby około £1.300 a netto £3.600. Twoje roczne “kieszonkowe” wynosiłoby około £40.000 (przy jednym miesiącu wakacji). Obok wyżej wspomnianych wydatków, czeka cię również obowiązkowe członkostwo w GDC – £320 rocznie i obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności, około £1200 rocznie.

Assistant dentist, w odróżnieniu od associate, jest osobą zatrudnioną na etat. Za tym idą wiec wszelkie zasady, co do zatrudnienia na angielskim rynku pracy jak: chorobowe (bardzo niewielkie), płatne święta i 4 tygodnie wakacji i wiele innych reguł. Ponieważ assistant jest o wiele kosztowniejszy dla właściciela kliniki w porównaniu z associate, wynagrodzenie dla niego też jest niższe, średnio 45% od obrotu.

Zatrudniając assistant dentist, właściciel bierze na siebie zarówno dużo dodatkowej administracji i kosztów jak również odpowiedzialność kliniczną za pracę assistant. Assistant dentist traci możliwości ulg podatkowych, bo nie jest self-employed. Tylko właściciele w desperacji zapełnienia wolnego pokoju w klinice godzą się na zatrudnianie assistant dentist.

Koszty prowadzenia praktyk są bardzo wysokie i wahają się od 45-55% od obrotu. Zależą one głownie od wielkości kliniki, gospodarności i lokalizacji. DPB obliczając składkę emerytalna NHS (superannuation) zakłada, że koszt naszej działalności jest 55%. Płacąc więc 50% “stowarzyszonemu “ dentyście, właściciel kliniki naraża się na brak zysku od jego dochodów lub nawet straty, jeśli dentysta nie wyrabia pewnego minimum.

Straty te muszą być opłacone z zysku innych dentystów lub z własnej pracy właściciela. Ale gdzie leży to minimum? W jednej praktyce może to być £9.000, w innej £12.000 w zależności od kosztów własnych praktyki. Zatrudniając nowego dentystę, zwłaszcza kogoś kto nie ma doświadczenia w pracy dla NHS, właściciel liczy się oczywiście z kilkumiesięcznym “rozruchem”.

Coraz częściej pojawiają się na rynku pracy kontrakty, gdzie procenty są bazowane na obrocie tzn. za £12.000 obrotu w miesiącu X%, za £13.000 Y% a za 14.000 Z%. W ten sposób przy wysokim obrocie można dojść do 55% jako associate w pewnych praktykach. Należy pamiętać przy tym, ze im więcej właściciel zapłaci tobie, tym mniej zostanie mu na materiały, naprawy, unowocześnienia itd.

Działalność dla NHS pozostawia niewielkie marginesy finansowe, dlatego dentysta nie może liczyć na drogie wyposażenie praktyk tudzież drogie i najnowocześniejsze materiały. Oszczędności w wydatkach odczuwają również technicy. Oni również zmuszeni są do utrzymywania niskich cen, a co zatem idzie, niskich kosztów.

Mówiąc o kosztach i profits nasuwa się oczywiście problem jakości.

Dentysta angielski pracujący dla NHS ma do odnalezienia swój własny, wielowymiarowy kompromis. Musi zbilansować obroty z kosztami, z szybkością pracy i z jakością swojej pracy. Pracując jako associate lub assistant przerzuca on problem kosztów na właściciela (poza kosztem technika) pozostając w dylemacie: obrót kontra jakość.

Każdy dentysta ma swój własny rytm pracy, który jest w dużej mierze zależny od doświadczenia. Jest poza tym tysiąc innych czynników wpływających na wydajność pracy dentysty. Jeden dentysta potrafi utrzymać dobrą jakość pracy do £10.000 miesięcznie, inny potrafi zarobić £17.000 bez utraty jakości swoje pracy.

Znam dentystę, który przerabiał £35.000 miesięcznie. Na szczęście dla pacjentów nie ma go już na liście uprawnionych do wykonywania zawodu. Dental Practice Board (DPB) bierze pod lupę każdego, kto przekracza £20.000 miesięcznie.

Planując long term, nie można zapominać na chwilę o jakości pracy. Każdy (lub prawie każdy) pacjent NHS to potencjalny private patient. Kiedy po kilku latach walki z NHS przejdziesz na działalność prywatną, potrafisz tegoż pacjenta przekonać, ze od tego momentu postanowiłeś robić dobrą jakość a wcześniej robiłeś rubbish na NHS?

Można by spekulować tworząc inną teorię: naprodukować dużo i jak popadnie, a po roku czy dwóch zmienić miejsce pracy. Praktyka taka jest na pewno dochodowa ale tylko na pierwszych kilka lat. Pracodawcy zaczęliby się interesować twoja częstą zmianą pracy, a GDC przyjmowałoby coraz więcej skarg na ciebie.

Wracając do przykładu trzynastotysięcznego, co można “zwojować” w Anglii mając w kieszeni £40.000 rocznie? Odpowiedź na to pytanie jest zależna od następnego pytania. A gdzie w Anglii chcesz je wydawać?

W Londynie niewiele zdziałasz mając te dochody, ceny na mieszkania/domy są bardzo wysokie, a dentystów pracujących dla NHS też nie brakuje. Największym kosztem utrzymania jest accommodation. Według wszystkich ekonomistów, koszty mieszkania nie powinny przekroczyć 1/3 dochodów netto. Biorąc pod uwagę, że wynajmowanie mieszkania jest wyrzuconymi w błoto pieniędzmi, należy ten okres ograniczyć do minimum. Banki, dając pożyczkę na kupno domu oczekują zwykle co najmniej twojego 2-letniego pobytu w kraju.

Przy odpowiednich zabiegach, można ten okres skrócić do 11/2 roku. Za £700 miesięcznie można mieć 100 km od Londynu 3-4 pokoje z kuchnią, a 400 km od Londynu można za to samo wynająć dom tej wielkości z widokiem na pobliską zagrodę z beczącymi baranami. Mówiąc o 400km od Londynu, myślę oczywiście o kierunku północnym. W przeciwnym kierunku, znalazłbyś się w …Paryżu.

Do ceny czynszu należy dodać podatek lokalowy, koszty energii, telefonu….itd. Innym kosztem to środek lokomocji. Ceny na popularne samochody są 10-25 % wyższe niż w Polsce, natomiast ceny na drogie samochody są tu niższe niż w Polsce. Rodzina z dwójka dzieci wyda £100 tygodniowo na jedzenie gotując w domu.

Dochód roczny £40.000 to czterokrotny dochód asystentki, trzykrotny dla nauczyciela państwowego i pielęgniarki szpitalnej, równy dyrektorowi administracyjnemu szpitala i 2/3 dochodu “b. zdolnego” dentysty.

Nie należy liczyć na odrobienie biedy twoich ostatnich pięciu generacji i dorobienia się pałacu obok Eli, aczkolwiek dochody dentysty NHS są najwyższe w porównaniu z innymi narodowymi kasami chorych w Europie.

Masz pytania lub wątpliwości? Napisz do mnie. Mój e-mail: dente@btopenworld.com

Wasz

Andrzej Polakowski


POWIĄZANE ARTYKUŁY

programy profilaktyczne - Dentonet.pl
Dentysta dla wrocławskich uczniów pilnie poszukiwany! Lekarz

Urząd miasta Wrocławia ogłosił konkurs, który ma wyłonić realizatora programu profilaktyki próchnicy u uczniów tamtejszych szkół podstawowych w latach 2019-2020. Przeznaczono na ten cel 350 tys. zł. Oferty składać można do 25 lutego. Program polityki...

wyspa - Dentonet.pl
UK: archipelag Scilly – 140 wysp i... jeden dentysta Lekarz

W Wielkiej Brytanii o zdrowie pacjentów dba przeszło 41 300 czynnych zawodowo lekarzy dentystów. Są jednak miejsca, w których liczba stomatologów jest zaskakująco niska – przykładem tego jest archipelag Scilly. Pracuje tam tylko jeden dentysta. Poło...

Rylski
"Dentysta w Afryce" na targach stomatologicznych Krakdent Lekarz

Tegoroczny wykład inauguracyjny targów stomatologicznych Krakdent 2019 wygłosił dr Konrad Rylski, który od lat w ramach akcji "Dentysta w Afryce" popularyzuje ideę leczenia na Czarnym Lądzie.Projekt „Dentysta w Afryce” jest objęty opieką Fundacji Red...

ROZWIŃ WIĘCEJ
stomatologia - Dentonet.pl
Druga blokada w Anglii – niejasności, co ze stomatologią Lekarz

W ostatni dzień października premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson ogłosił wprowadzenie – już od 5 listopada – lockdownu na obszarze całej Anglii (wcześniej decyzję o częściowej blokadzie podjęły rządy Irlandii Północnej oraz Walii). W Anglii, najw...

La Manche
Dentysta charytatywnie przepłynie kanał La Manche Lekarz

Już za kilka dni brytyjski stomatolog podejmie próbę samotnego przepłynięcia Kanału La Manche. Cel, jaki sobie stawia jest szczytny – zebranie 5000 funtów szterlingów na wsparcie organizacji Dentaid, która działa na rzecz poprawy stanu zdrowia jamy u...

dentysta - Dentonet.pl
Sztum: lekarz dentysta dla więźniów poszukiwany Lekarz

Zakład karny w Sztumie poszukuje chętnego do współpracy lekarza dentysty, który dwa razy w tygodniu od 8:00 do 15:30 zajmie się leczeniem stomatologicznym osadzonych w placówce. Jak czytamy, przedmiotem konkursu ogłoszonego przez zakład karny w Sztu...

dron - Dentonet.pl
UK: Dentysta ukarany za dostarczenie antybiotyków dronem Lekarz

W czasach pandemii COVID-19 mamy większą skłonność do nieszablonowych zachowań, a te zdarzają się także lekarzom stomatologom. Chęć wsparcia pacjenta w potrzebie oraz pochwalenie się tym faktem w mediach społecznościowych były początkiem kłopotów pew...

przeciwciała - Dentonet.pl
Co szósty brytyjski dentysta ma przeciwciała COVID-19? Lekarz

Członkowie brytyjskich zespołów dentystycznych: lekarze, asystentki oraz higienistki stomatologiczne, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, są zachęcani przez Narodową Służbę Zdrowia o pomoc w zwalczaniu koronawirusa. Brytyjsk...

Dentysta Afryka Monika Wieczorek 850x423
Dentysta w Afryce potrzebuje naszej pomocy Lekarz

"Już niebawem, pod koniec grudnia, wraz z Izą Cywą, wyruszamy do Republiki Środkowoafrykańskiej, by leczyć pacjentów położonego w buszu szpitala w Bagandou. Naszym głównym celem jest dotarcie do najdalszych miejscowości położonych w środku lasu tropi...

koronawirus - Dentonet.pl
Dentysta walczący z epidemią? Złóż oświadczenie! Lekarz

Już tylko do 10 grudnia Okręgowa Izba Lekarska w Warszawie czeka na oświadczenia od swoich członków – w tym lekarzy dentystów, których nie obejmuje przymusowe skierowanie do pracy przy zwalczaniu epidemii. Przypomnijmy – zgodnie z przyjętą niedawno ...

higienistka - Dentonet.pl
Gdy, zdaniem higienistki, dentysta bagatelizuje COVID-19... Asysta

Niewykluczone, że w niejednym gabinecie pracuje (a może nawet jest jego właścicielem) lekarz stomatolog, który nie dość poważnie traktuje zagrożenia związane z COVID-19. Z tego powodu zespół praktyki, jak również pacjenci mogą nie być chronieni przed...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji