Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Dentysta – Twój sojusznik

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Dentysta – Twój sojusznik

Dentysta – Twój sojusznik

Powiedzmy sobie szczerze – każdy kiedyś popełnił jakiś błąd. Czy to w sferze osobistej, czy zawodowej, nie da się robić wszystkiego idealnie, doskonale. O ile sobie samym często pobłażamy, kiedy zrobimy jakieś głupstwo, to mamy problem z wybaczaniem pomyłek innym.

Jaki to ma związek ze stomatologią? Całkiem spory. Wyobraź sobie: idziesz do dentysty, zaczynacie leczenie, ale pojawiają się komplikacje, jedna poprawka, druga, stomatolog wydaje się załamywać ręce, a ból wciąż nie przechodzi. Co robisz, kiedy pojawiają się problemy w trakcie leczenia?
Wyjść z tej sytuacji jest kilka. Możesz ufać swojemu dentyście i kontynuować leczenie u niego. Możesz zmienić stomatologa, licząc na to, że ktoś inny, z innym podejściem, będzie potrafił lepiej zadbać o Twoje zdrowie. W końcu możesz również obrazić się na wszystkich dentystów świata, rozpowiadając dookoła, że są niekompetentni i zamiast leczyć, pogarszają stan chorych. Które wyjście – Twoim zdaniem – jest najlepsze? Zastanówmy się, jakie konsekwencje płyną z każdej z tych postaw.

1. Stomatolog? Nie, podziękuję.
Być może faktycznie trafiłeś na czarną owcę w stadzie – takie osoby zawsze były, są i zawsze będą w każdym zawodzie. To nie daje Ci jednak podstaw, by twierdzić, że wszyscy inni są tacy sami. Unikanie stomatologa, bo masz złe doświadczenia, nie doprowadzi do niczego dobrego. Zapytaj znajomych, u kogo ich zdaniem najlepiej się leczyć i podejmij wyzwanie! W przeciwnym razie nie dziw się, że stan Twoich zębów jest coraz gorszy. Zapamiętaj: dentysta to nie potwór, dentysta to człowiek.

2. No to zmieniamy dentystę
Nikt nikomu nie broni zmienić stomatologa. W niektórych sytuacjach jest to nawet wskazane, np. kiedy nie potrafisz się dogadać z dotychczasowym stomatologiem lub stresujesz się na sam jego widok. Ważnym czynnikiem skutecznego leczenia jest zaufanie do lekarza. Jeśli go nie ma, poszukaj kogoś, z kim będziesz chciał współpracować. To samo się tyczy sytuacji, kiedy uważasz, że ktoś inny będzie bardziej kompetentny, niż Twój dotychczasowy dentysta – takie myślenie również godzi w zasadę zaufania.

Pamiętaj jednak o kilku sprawach:

Każdy stomatolog robi wszystko, co w jego mocy, aby dbać o Twoje zdrowie. Jeśli pojawią się jakiekolwiek komplikacje, nie są wynikiem jego działania z premedytacją. Jemu tak samo jak Tobie zależy na Twoim zdrowiu – czasem nawet bardziej.
Zanim zaczniesz myśleć źle o swoim dentyście, zastanów się, czy odpowiednio z nim współpracujesz. Bardzo często leczenie jest bezowocne, ponieważ pacjenci nie stosują się do zaleceń lekarzy oraz nie dbają o higienę jamy ustnej.
Jeśli już zmieniasz stomatologa – nie mów o nim źle, szczególnie nowemu dentyście. To nie przyniesie żadnych pozytywnych rezultatów, a jedynie możesz go do siebie zrazić. To, o czym możesz mówić w tej sytuacji, jest przebieg leczenia – ale w tym wypadku opieraj się jedynie na faktach. Swoje opinie zachowaj dla siebie. I pamiętaj: nie Ty jesteś w tym układzie osobą, która ma szczegółową wiedzę, popartą latami doświadczenia.
Najlepszym, co możesz zrobić, jest przejście przez cały proces leczenia u jednego stomatologa. Dlaczego? Ponieważ będzie on osobą, która zna najlepiej Twoją sytuację i może opracować kompletny plan leczenia oraz odpowiednio zareagować w przypadku komplikacji. Zmieniając stomatologów, tak naprawdę za każdym razem zaczynasz od zera, co może wpłynąć negatywnie na przebieg leczenia.

3. Zaufanie
Bez względu na to, czy masz stałego stomatologa, u którego leczysz się od lat, czy dopiero zaczynasz wizyty u nowego, jednego można być pewnym – każdy stomatolog to człowiek wykształcony, posiadający odpowiednią wiedzę i kwalifikacje do tego, by zajmować się leczeniem ludzi. Oczywiście, lekarze różnią się charakterem, jeden może się wydawać milszy od drugiego, ale za każdym razem to kwestia gustu. Posługują się także różnymi technikami leczenia, stąd czasem od różnych stomatologów można uzyskać różne informacje. Przy czym warto pamiętać, że każda metoda stosowana przez stomatologów ma swoje uzasadnienie.

A powikłania? Mogą przytrafić się każdemu. Stomatolog nie jest mechanikiem, a leczenie chorób jamy ustnej jest zdecydowanie bardziej skomplikowane niż naprawa samochodu. Dentysta jest lekarzem i jego praca polega na przywracaniu zdrowia Twojego organizmu, a to jest zależne od tak dużej ilości czynników (również od Twoje współpracy), że można uznać, że każdy przypadek jest inny.
Jeśli zdajesz sobie z tego sprawę – brawo! Jesteś na najlepszej drodze do skutecznej współpracy ze stomatologiem, która doprowadzi do poprawy Twojego zdrowia.

KeL


POWIĄZANE ARTYKUŁY

profilaktyka próchnicy - Dentonet.pl
Nauczyciele, rodzice, urzędnicy. Wszyscy dla zdrowia jamy ustnej! Lekarz

Zakochani mają Walentynki, miłośnicy dyń z oczami – Halloween. Dlaczego więc nie świętować dnia „zdrowych zębów”? - pyta Polskie Towarzystwo Stomatologiczne, zachęcając wszystkich bez wyjątku do udziału w krajowych obchodach Światowego Dnia Zdrowia J...

przegląd stomatologiczny - Dentonet.pl
Leczenie nowotworów wywołuje powikłania w jamie ustnej Lekarz

Stomatolodzy alarmują, że w drastycznym tempie przybywa pacjentów z poważnymi chorobami jamy ustnej w trakcie lub po leczeniu onkologicznym. Niemal wszyscy pacjenci poddani promieniowaniu nowotworów głowy i szyi zmagają się potem z problemami w jamie...

Implanty - Dentonet.pl
"Spotkania w Dentonecie": kiedy można wkroczyć z implantologią? Lekarz

W jakich sytuacjach korzystne dla pacjenta jest jeszcze leczenie endodontyczne, a kiedy może ono wpłynąć negatywnie na późniejsze leczenie implantologiczne? To temat dyskusji w kolejnych „Spotkaniach w Dentonecie”. Rozmawiali o tym dr n. med. Katarzy...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Jak można przełamać lęk dziecka przed wizytą u dentysty? Lekarz

Dla wielu dzieci pierwsza wizyta u dentysty może być przyczyną stresu i strachu, które mogą nawet rzutować na stosunek do leczenia stomatologicznego w przyszłości. Dlatego tak ważne jest, by mądrze przełamywać lęk dziecka przed dentystą – konieczna j...

Czym jest zdrowie całej jamy ustnej? Lekarz

Dzięki naszej ciężkiej pracy jako stomatologów wielu pacjentów rozumie potrzebę postępowania profilaktycznego. Są przyzwyczajeni do czyszczenia i kontroli zębów u stomatologa pod kątem obecności próchnicy czy chorób przyzębia. Jednak personel dentyst...

O prawnych konsekwencjach nadwrażliwości pozabiegowej Lekarz

O tym, z jakimi konsekwencjami musi się liczyć stomatolog, któremu pacjent zarzuci powikłanie w postaci nadwrażliwości pozabiegowej, rozmawiamy z Anetą Naworską, adwokatem, specjalistką z zakresu prawa rodzinnego oraz medycznego. Aneta Naworska będzi...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres