Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Dentysta pożycza i spłaca jak nikt – dobre finanse polskich stomatologów

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Dentysta pożycza i spłaca jak nikt – dobre finanse polskich stomatologów

Dentysta pożycza i spłaca jak nikt – dobre finanse polskich stomatologów

Poza systemem publicznej służby zdrowia leczy zęby, zakłada aparaty ortodontyczne czy też wykonuje protezy 7 na 10 Polaków. Polska ma niewielu stomatologów pracujących zarówno w prywatnych jak i państwowych placówkach, co pomaga firmom oferującym usługi stomatologiczne w utrzymywaniu dobrej kondycji finansowej. Z danych o opóźnionych płatnościach zgromadzonych w BIG InfoMonitor i BIK wynika, że kłopoty z regulowaniem zobowiązań ma mniej niż 1% stomatologów prowadzących działalność gospodarczą. Dentyści wyróżniają się też jako kredytobiorcy indywidualni, mimo że pożyczają sześć razy więcej niż zwykły Kowalski, spłacają dwa razy lepiej.

W ciągu najbliższych sześciu lat rynek prywatnych usług medycznych będzie rósł o 7% średniorocznie, osiągając w 2022 r. wartość 31 mld zł – szacują autorzy raportu „Rynek prywatnej opieki zdrowotnej w Polsce 2017. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2017-2022”. Eksperci firmy badawczej PMR wskazują w raporcie na silny bezpośredni związek wzrostu rynku prywatnych usług medycznych z dynamiką wzrostu gospodarczego (PKB) oraz konsumpcji gospodarstw domowych, poprawą ich dochodu i sytuacją na rynku pracy. Praktyka pokazuje jednak, że bez względu na sytuację finansową Polaków, prywatne gabinety stomatologiczne nawet w trudniejszym okresie dadzą sobie radę. Nie ma bowiem innych usług medycznych, z których pacjenci korzystaliby na porównywalną skalę, płacąc za nie z własnej kieszeni.

69% Polaków korzysta z usług prywatnych dentystów

Korzystając z prywatnej służby zdrowia leczy zęby, zakłada aparaty ortodontyczne czy też wykonuje protezy 69% Polaków. Przeciętna rodzina wydaje na ten cel 212 zł kwartalnie i co roku płaci za te usługi więcej (badania CBOS z sierpnia 2016 r.). Dane GUS pokazują, że w 2016 r. ceny u stomatologów wzrosły o 2,6%, najmocniej spośród wszystkich usług służby zdrowia, które podrożały o 2,5%. Nie dzieje się to bez powodu –według Eurostatu pod względem publicznych usług stomatologicznych Polska znajduje się w europejskim ogonie. Jak podaje Eurostat, na koniec 2014 r. w Bułgarii na 10 tys. mieszkańców przypadało 9,76 dentystów, w Estonii 9,25, na Litwie 7,02, a w Słowenii 6,6. W naszym kraju na 10 tys. mieszkańców statystycznie wypada od 3 do 4 lekarzy stomatologów oferujących swoje usługi w ramach publicznej służby zdrowia. Aby osiągnąć wynik zbliżony do Bułgarii, z dofinansowaniem NFZ musieliby leczyć wszyscy dentyści w Polsce, czyli obecnie 35 913 osób. Tylu bowiem stomatologów na koniec maja 2017 r. wykonywało swój zawód według Naczelnej Izby Lekarskiej.

Jeden na 110 gabinetów ma problem z rachunkami lub ratami kredytów

Z prowadzonego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego systemu Ekonomicznych Losów Absolwentów wynika, że aż 60% absolwentów kierunków stomatologicznych zakłada własną działalność gospodarczą. W Krajowym Rejestrze Spółek oraz w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, znajdują się 33 232 firmy, które na pierwszym miejscu mają w swoim opisie nr PKD 8623Z – odpowiadający dentystycznej praktyce lekarskiej. Badania Naczelnej Izby Lekarskiej „Lekarze Stomatolodzy 2016 – raport z badań”, pokazują, że 57% ankietowanych lekarzy prowadziło samodzielną praktykę. Spośród prywatnych praktyk 75% lekarzy prowadzi ją indywidualnie, a około 30% w ramach świadczeń na rzecz podmiotów medycznych (głównie sieci gabinetów i prywatnych klinik).

Jak sobie radzą? Bardzo dobrze. Opóźnienia w płatnościach na rzecz kontrahentów i banków ma jedynie 0,9% firm oferujących usługi stomatologiczne. To ponad sześciokrotnie mniej niż wynosi odsetek niesolidnych przedsiębiorców w całej gospodarce według baz BIG InfoMonitor i BIK (mowa o zaległościach wyższych niż 500 zł opóźnionych o co najmniej 60 dni). Zaległe zobowiązania ma 301 spośród 33 232 zarejestrowanych firm, ich łączna zaległość wynosi 44,6 mln zł, z czego ponad 40 mln zł stanowią niespłacane w terminie kredyty.

Stomatolodzy bardzo dobrze prezentują się też w roli kredytobiorców, zaciągających kredyty konsumpcyjne czy mieszkaniowe jako osoby indywidualne. Jak wynika z danych BIK, na 5 630 stomatologów posiadających zarówno kredyty jako firma, jak i osoba fizyczna, problemy ze spłatą kredytów „prywatnych” ma 171 dentystów. Kwota zaległych kredytów „prywatnych” to 33,15 mln zł. Problem dotyczy więc jedynie 2,5% całej puli kredytów jaką pożyczyli jako osoby prywatne. Tu również stomatolodzy okazują się lepsi, bo ogólnie opóźnienia o co najmniej 60 dni w spłacie kredytów osób fizycznych wynoszą 5,64%. Uwagę zwraca też wysokość ich kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych, jest ona sześciokrotnie wyższa od przeciętnej dla ogółu Polaków. Średnio właściciel czy też współwłaściciel firmy stomatologicznej spłacającej kredyty firmowe, sam jako konsument ma do oddania bankom 231,2 tys. zł, podczas gdy statystyczny Kowalski ma do zwrotu 38,1 tys. zł – zaznacza prof. Waldemar Rogowski, główny analityk BIK.

Do jednego dentysty trafia tygodniowo ponad 50 pacjentów

Finansowy sukces firmy oferującej usługi stomatologiczne nie jest wcale taki oczywisty. Do głównych problemów prywatnych gabinetów stomatologicznych należą wysokie wydatki na wyposażenie w sprzęt i aparaturę, a także koszty lokalowe, a co za tym idzie – wysokie koszty stałe, czyli niezależne od liczby pacjentów i wykonywanych usług. To, w połączeniu z finansowaniem zakupów kredytem, przy niewystarczającej liczbie zabiegów, a więc i przychodów, stanowi największe zagrożenie z punktu widzenia utraty regulowania zobowiązań.

Jednym z istotnych wyzwań jest zbudowanie odpowiednio licznej grupy lojalnych pacjentów. Z raportu Naczelnej Izby Lekarskiej „Stomatolodzy” z 2016 r. wynika, że przeciętnie dentysta przyjmuje 52,5 pacjenta tygodniowo. 35% lekarzy deklaruje, że dochody ich gabinetów rosną, a 27% sygnalizuje ich spadek. Ponadto dwie trzecie lekarzy jest zadowolonych ze swej pozycji zawodowej, ale jako bardzo dobrą swoja pozycję określa tylko 8% lekarzy, ocen złych jest 6%.

Usługi poprawiające zdrowie nie są opodatkowane VAT-em, natomiast usługi poprawiające urodę już tak. Każdą usługę stomatologiczną należy jednak rozpatrywać indywidualnie.

AF

Fot. frycyk01, pixabay.com

 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lekarze dentyści - Dentonet.pl
Ilu w Polsce jest lekarzy dentystów? NIL prostuje dane Eurostatu Lekarz

Naczelna Izba Lekarska zwróciła się do ministerstwa zdrowia z prośbą o wyjaśnienia dotyczące liczby pracujących w Polsce lekarzy dentystów, którą – rzekomo na podstawie danych od resortu – podał niedawno Eurostat.Kilka tygodni temu Eurostat podał dan...

ceny usług medycznych - Dentonet.pl
GUS: wzrost cen usług stomatologicznych w sierpniu 2019 r. Lekarz

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, w sierpniu 2019 r. usługi stomatologiczne podrożały o 3,5% rok do roku. W kolejnych miesiącach dynamika tego wzrostu może się utrzymywać, a to m.in. ze względu na rosnące koszty pracy.Jak podał Główny Urz...

branża stomatologiczna - Dentonet.pl
Tylko co trzeci Polak chodzi do dentysty na NFZ Lekarz

Tylko co trzeci Polak korzysta z usług stomatologicznych refundowanych w ramach NFZ. Większość wybiera usługi prywatnych gabinetów, głównie ze względu na wyższą jakość usług. To tym bardziej istotne, że Polacy poszukują nie tylko podstawowego leczeni...

ROZWIŃ WIĘCEJ
ceny usług medycznych - Dentonet.pl
Ceny usług stomatologicznych wzrosły o 3,6% rok do roku Lekarz

Jak wynika z opublikowanych właśnie danych GUS-u, w lipcu 2019 r. główny wskaźnik inflacji wzrósł o 2,9% rok do roku. W przypadku sektora ochrony zdrowia wzrost wyniósł o 3,7% rok do roku, zaś usługi stomatologiczne podrożały o 3,6% w ujęciu rocznym....

rynek stomatologiczny - Dentonet.pl
Rynek usług stomatologicznych w Polsce warty już 10 mld zł Lekarz

W 2017 r. rynek usług dentystycznych w Polsce osiągnął wartość 9,6 mld zł. W kolejnych latach jego dynamiczny wzrost będzie napędzany m.in. przez rosnącą świadomość Polaków dotyczącą stanu zdrowia i wyglądu uzębienia. Pacjenci w zdecydowanej większoś...

ceny usług medycznych - Dentonet.pl
GUS: ceny usług lekarskich rosną najszybciej w tej dekadzie Lekarz

Jak podkreślił ekonomista Ignacy Morawski z serwisu Spotdata.pl, ceny usług lekarskich rosną najszybciej w tej dekadzie i prawie najszybciej w tym stuleciu. Według danych GUS-u, w maju br. były wyższe o 5,1% niż rok temu.Według informacji Głównego Ur...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres