Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Dentysta organizuje konkurs – skarbówka karze dentystę

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Dentysta organizuje konkurs – skarbówka karze dentystę

Dentysta organizuje konkurs – skarbówka karze dentystę

Coraz częściej stomatolodzy organizują na Facebooku różnego rodzaju konkursy promocyjne, w których wygraną jest np. bezpłatny zabieg piaskowania zębów lub drobny upominek dla zwycięzcy w postaci preparatów do higieny jamy ustnej. Najczęściej ze względu na niewielki koszt nagrody, oscylujący w granicach 100–200 złotych, organizator konkursu – a tym bardziej laureat – nie zaprzątają sobie głowy kwestiami skarbowymi, w przekonaniu, iż tak drobna kwota zwalnia z konieczności płacenia zryczałtowanego podatku od wygranej. Tymczasem prawdziwe zagrożenie kryje się gdzie indziej i niewiele ma wspólnego z należnym podatkiem. W tym przypadku tajną bronią fiskusa nie jest ordynacja podatkowa, a ustawa antyhazardowa z dnia 19 listopada 2009 roku. Zgodnie z zawartymi w niej przepisami konkurs noszący znamiona gry losowej musi uzyskać zezwolenie właściwego Naczelnika Izby Celnej. Osoba, która przeprowadzi konkurs bez uzyskania takiej zgody, popełnia wykroczenie lub przestępstwo karnoskarbowe – oczywiście, zagrożone dotkliwą karą pieniężną.
Co prawda, w przypadku konkursów z niewielką pulą wygranych (która nie przekracza kwoty bazowej, o której mowa w art. 70 ustawy), takie zezwolenie nie jest wymagane – natomiast konieczne jest zgłoszenie konkursu. Przy czym za brak zgłoszenia gry losowej organizator również może być ukarany.

Kiedy konkurs zamienia się w grę losową?
Zgodnie z ustawą za gry losowe uznaje się „gry o wygrane pieniężne lub rzeczowe, których wynik w szczególności zależy od przypadku, a warunki gry określa regulamin”. Warto jednak w tym miejscu od razu podkreślić, że brak regulaminu nie powoduje, iż dana gra nie może zostać uznana za grę losową w rozumieniu ustawodawcy. Rozstrzygający jest warunek pierwszy, czyli fakt, iż wygrana zależy „od przypadku". Oznacza to, że zwycięzca otrzymuje nagrodę w efekcie "pomyślnego zrządzenia losu", niezależnie od jakości wykonania danego zadania czy też oceny organizatora konkursu.

Uzyskanie zezwolenia nie jest proste
Tymczasem procedura uzyskania zezwolenia jest uciążliwa, długotrwała i obwarowana wieloma wymogami. Organizator konkursu musi bowiem udokumentować: legalność źródeł pochodzenia kapitału, niezaleganie z zapłatą podatków, składek na ZUS i należności celnych. Musi również przedstawić do zatwierdzenia regulamin gry losowej, napisany zgodnie z wytycznymi zawartymi w ustawie antyhazardowej, a także informować organ decyzyjny o każdorazowej zmianie jego treści (ma na to 3 dni od dokonania zmiany).
Natomiast po dopełnieniu tych wszystkich obowiązków musi uzbroić się w cierpliwość i trochę poczekać na ostateczną decyzję. Na rozpatrzenie wniosku o udzielenie zezwolenia i zatwierdzenie regulaminu Naczelnik Izby Celnej ma bowiem aż 2 miesięce. Za udzielenie zezwolenia pobierana jest opłata, natomiast zgłoszenie dokonywane jest bezpłatnie.

Jakie kary za brak zgłoszenia lub zezwolenia?
Stomatolog organizujący na Facebooku minikonkurs dla pacjentów w żadnym przypadku nie powinien lekceważyć przepisów ustawy, gdyż jej naruszenie może się skończyć dotkliwymi karami. Przy czym nie tylko organizator podlega karze pieniężnej – uczestnik również zostaje ukarany. Kara dla organizatora wynosi 100% uzyskanego z gry przychodu, a dla uczestnika – 100% uzyskanej wygranej!
Dodatkowo zorganizowanie gry losowej bez zezwolenia stanowi przestępstwo w świetle ustawy karnoskarbowej i może być ukarane dodatkową grzywną w wysokości do 240 stawek dziennych. Grzywnę wymierza sąd, który określa liczbę stawek oraz wysokość grzywny. Ustalając stawkę dzienną, sąd bierze pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste, rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.

Jak więc przy organizacji konkursów promocyjnych uniknąć ewentualnego zagrożenia? Przede wszystkim – eliminując element przypadkowości z etapu przyznawania nagród konkursowych. Lepiej przeprowadzić konkurs o charakterze rywalizacyjnym, w którym uczestnicy wykonują określone zadanie, oceniane następnie przez przez powołaną przez organizatora komisję. W razie wątpliwości warto również powierzyć przygotowanie zasad konkursu doświadczonej księgowej lub prawnikowi.

 

B.Sz.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

zmiany w kodeksie karnym - Dentonet.pl
Zmiany w kodeksie karnym wchodzą w życie. Co to oznacza dla lekarzy? Lekarz

W życie wchodzi nowelizacja art. 37a kodeksu karnego, która wprowadza duże zmiany w karaniu lekarzy i lekarzy dentystów za tzw. błędy medyczne. Nowelizacja kodeksu karnego wprowadzona w ramach tzw. tarczy antykryzysowej 4.0 budzi olbrzymie kontrower...

RTG zębów - Dentonet.pl
Kolejne ważne dla dentystów zmiany w prawie atomowym Lekarz

Jak poinformowała komisja stomatologiczna NRL w specjalnym komunikacie, w związku z nowelizacją ustawy Prawo atomowe zmienia się zakres zwolnienia placówek medycznych z obowiązku uzyskiwania zgody państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego na w...

Potajemne nagrania lekarzy w gabinecie. Czy są legalne? Lekarz

Czy pacjent ma prawo nagrywać (np. z ukrycia) lekarza podczas wizyty w gabinecie? Wielu prawników, zajmujących się ochroną zdrowia i relacjami pacjentów z lekarzami, podkreśla, że to jedno z najczęściej pojawiających się pytań podczas wykładów czy ko...

ROZWIŃ WIĘCEJ
Wakacyjny konkurs fotograficzny Dentonetu: historie zwycięzców Lekarz

- Zdjęcie zostało wykonane w Islandii, w Górach Tęczowych. Misiek leciał z nami na Islandię z myślą o konkursie foto. Zrobiliśmy mu mnóstwo zdjęć i uznaliśmy, że to jest najlepsze - mówił zwycięzca ubiegłorocznego wakacyjnego konkursu fotograficznego...

Ustawa o Kodeksie Karnym w Trybunale Konstytucyjnym Lekarz

- W dniu 28 czerwca 2019 r. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, działając na podstawie art. 122 ust. 3 Konstytucji, podjął decyzję o skierowaniu do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej ustawy z dnia 13 czerwca 2019 r...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres