Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Dentysta bez uprawnień bez szans na pracę

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Dentysta bez uprawnień bez szans na pracę

Dentysta bez uprawnień bez szans na pracę

Dentyści, którzy utracą uprawnienia zawodowe w krajach Unii Europejskiej nie będą mogli prowadzić praktyki w Polsce. To jedno z założeń nowych uregulowań prawnych.

W styczniu 2016 roku mają wejść w życie nowe przepisy wynikające z ustawy o uznawaniu kwalifikacji zawodowych. Ustawa reguluje sprawy związane z uprawnieniami zawodowymi między innymi lekarzy, pielęgniarek, nauczycieli i innych zawodów. Nowelizacja ma dostosować polskie przepisy prawne do unijnych w tym obszarze.

A nowe uregulowania prawne przewidują uproszczenie systemu uznawania nabytych za granicą uprawnień zawodowych, a ponadto wprowadzenie w Polsce europejskiej legitymacji zawodowej. Oznacza to w praktyce łatwiejszą drogę do uznawania kwalifikacji zawodowych na terenie krajów wspólnoty.

Do tej pory brak jest jednolitych procedur w poszczególnych krajach Unii związanych z uznawaniem kwalifikacji i przepływem zawodowym. A to oznacza wiele przeszkód dla osób, które chcą podjąć pracę w kraju Unii. Często nawet mając do tego odpowiednie kwalifikacje, borykają się z systemem uznawania kwalifikacji zawodowych. Nawet jeżeli wiadomo, że będą mogły pracować, to jednak bariery proceduralne zabierają mnóstwo czasu i trzeba ponosić koszty. A wiadomo, że w innym kraju pracownik jest na dorobku i chciałby pracować jak najszybciej.

To oczywiście wpłynie także na rynek pracy w Polsce. W założeniu uprości podjęcie pracy np. stomatologowi z Hiszpanii. Ustawa ma usystematyzować sprawy z odbywaniem praktyk zawodowych i uznawaniem ich w innych krajach.

Jednocześnie będzie obowiązywał specjalny system ostrzeżeń przed osobami, które utraciły prawo wykonywania zawodu. Zgodnie z procedurami znajdą się w specjalnej bazie, co wykluczy podjęcie przez nich pracy w zawodzie bez uprawnień. Zatem jeżeli ktoś będzie miał cofnięte uprawnienia na przykład w Grecji, to informacja na ten temat będzie dostępna we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Projekt ustawy autorstwa Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ma wejść w życie 18-go stycznia.

ab

 

źródło:bleedle


POWIĄZANE ARTYKUŁY

ŚOI - Dentonet.pl
Braki środków ochrony wstrzymają pracę gabinetów w UK? Lekarz

Praktyki dentystyczne na terenie Wielkiej Brytanii pozostają otwarte podczas obecnej blokady (trwającej od 5 listopada), ale tamtejsi lekarze stomatolodzy coraz głośniej wyrażają obawy o ich funkcjonowanie w cieniu pandemii COVID-19. Badanie ankiet...

przeciwciała - Dentonet.pl
Co szósty brytyjski dentysta ma przeciwciała COVID-19? Lekarz

Członkowie brytyjskich zespołów dentystycznych: lekarze, asystentki oraz higienistki stomatologiczne, którzy uzyskali pozytywny wynik testu na obecność COVID-19, są zachęcani przez Narodową Służbę Zdrowia o pomoc w zwalczaniu koronawirusa. Brytyjsk...

ROZWIŃ WIĘCEJ
higienistka - Dentonet.pl
USA: jak COVID-19 zmieni pracę higienistek stomatologicznych? Asysta

Pandemia koronawirusa w znacznym stopniu wpłynęła na funkcjonowanie praktyk dentystycznych oraz gabinetów higieny, m.in. w zakresie procedur związanych z kontrolą zakażeń, ale to zapewne nie wszystkie zmiany. W dłuższej perspektywie zmienić mogą się ...

pasta - Dentonet.pl
Pasta do zębów… z bakteriami? Trwają prace naukowców Asysta

Jak poinformował serwis BBC News/Health, naukowcy z Newcastle University pracują nad środkami do higieny jamy ustnej z dodatkiem enzymów wytwarzanych przez bakterie Bacillus licheniformis. Bakteria Bacillus licheniformis znalazła się po lupą brytyjs...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres