Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Dentyści kuszą designem i architekturą

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Dentyści kuszą designem i architekturą

Dentyści kuszą designem i architekturą

Co ma wspólnego architektura, nowoczesne wzornictwo i stomatologia? Okazuje się, że dużo!

Dobrze zaprojektowany przez architekta gabinet, który nie koniecznie kojarzy się z medycznym wnętrzem, może przełamać strach przed dentystą i nakłonić do leczenia.

Takich placówek, które wyłamują się z konwencji zwykłego gabinetu przez cały 2011 rok szukali organizatorzy plebiscytu TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne 2011.

Znaleźli w sumie 12 klinik od Katowic po Gdańsk, które zdaniem architektów, projektantów, dentystów i dziennikarzy idealnie przełamują stereotyp wnętrza dentysty.

Zwycięzcę plebiscytu TOP DESIGN poznamy już 23 czerwca podczas gali w Warszawie. Plebiscyt TOP DESIGN organizowany jest już po raz drugi. W 2010 roku zwyciężyła klinika UNIDENT UNION z Wrocławia.

Krzesło Starcka może zmienić wizerunek dentysty?

Dzisiejszemu dentyście nie wystarczy już tylko fotel i wiertło, nad ostatecznym kształtem gabinetu pracują architekci, plastycy, artyści, designerzy, a nawet floryści.

Wszystko po to, aby zamienić nielubiane wnętrza gabinetów stomatologicznych, w miejsca przyjazne i niebudzące lęku. A jest, nad czym pracować, aż 43 proc. Polaków boi się panicznie dentysty!

– Nowoczesne wzornictwo stało się dziś narzędziem, które łamie nasz strach przed dentystą. Obecnie wchodząc do gabinetów coraz częściej zamiast zielonej kafelki i linoleum możemy zobaczyć meble Philippe Starcka, dzieła sztuki współczesnej na ścianach, ciekawą identyfikację i typografię, wnętrza zaprojektowane przez młodych i zdolnych architektów, którzy nie tylko nadają im niezwykłą przestrzeń, ale także dzięki swoim projektom eliminują to, co najbardziej nielubiane w gabinetach – zapach dentysty i dźwięk wiertła – mówi Małgorzata Wasio-Malinka, dyrektor marketingu Dental Depot Wasio, organizatora TOP DESIGN.

Przez design do serca pacjenta

Dlatego też jedna z firm stomatologicznych wspólnie z magazynem Dobre Wnętrze postanowiła, co roku wyróżniać 12 klinik i gabinetów, które swoją architekturą łamią stereotypowy wizerunek dentysty.

Co roku także jedna z tych klinik nagradzana jest statuetką TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne. W zeszłym roku nagroda trafiła w ręce wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa.

Zdaniem właścicielki placówki, to właśnie design i architektura może rozwiązać poważny problem, jakim jest dentofobia Polaków.

– Gabinety i kliniki stomatologiczne przechodzą w ostatnim czasie prawdziwą metamorfozę. Za sprawą nowoczesnego wzornictwa ich wnętrza przestają przypominać zimne, kliniczne aranżacje. Pacjenci czują się w nich bezpiecznie i wygodnie. Design działa odstresowująco i jest metodą na walkę z dentofobią. Coraz więcej gabinetów w Polsce zdaje sobie z tego sprawę – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak, właścicielka UNIDENT UNION.

I dodaje: – W zmianie, która się dokonuje, chodzi nie tylko o rozmach i przepych w wystroju wnętrz. Moim zdaniem nawet małe gabinety mogą być tak zaaranżowane, by pacjenci czuli się w nich komfortowo i chętnie je odwiedzali. Ważne jest, by nad designem klinik pracowali profesjonaliści, którzy przy aranżacji wnętrz biorą pod uwagę nie tylko najnowsze trendy i mody, ale także fundamentalne zasady feng shui. Aranżacja wnętrza ma przecież wpływ na nasze odczucia i zachowania.

Zrywają ze stereotypem

Ideą konkursu TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne jest pokazanie zmian, jakie zaszły w stomatologii w ciągu ostatnich lat, przede wszystkim zmian wizerunkowych.

– Dentyści walczą cały czas ze stereotypami. Myśląc o gabinecie widzimy wciąż paskudny fotel, białe i nijakie wnętrze. To przeszłość, dziś gabinety w Polsce wzorują się na tym, co spotykamy w Nowym Jorku, Londynie czy Mediolanie. Coraz częściej powstają w loftach, do pracy nad nimi angażuje się znane pracownie architektoniczne, wyposaża się je w meble włoskich firm, a wszystko po to, żeby pacjent powiedział, że u dentysty, nie ma już jak u dentysty kiedyś – śmieje się Wasio-Malinka.

Zdaniem architekt Patrycji Zaczyńskiej, taki konkurs ma jeszcze jedno ważne zadanie do spełnienia.

– Konkurs Top Design wspiera silny wizerunek gabinetów stomatologicznych w Polsce. Promując nowoczesny design oraz pokazując jego szeroki wpływ na różne aspekty naszego życia podnosimy świadomość znaczenia estetyki w naszym otoczeniu. Dzięki takim działaniom dobry design staje się zaraźliwy – mówi.

W tym roku, podobnie jak w 2010 w plebiscycie TOP DESIGN udział wzięło 12 klinki z całej Polski, najwięcej było z Warszawy.

Gabinety nominowane do TOP DESIGN 2011: SE+Studio Stomatologii Estetycznej (Kraków), Impladent (Gdańsk), Kodent (Głogów), Sopocka Klinika Stomatologiczna Den Arte (Sopot), Implant Medical (Gniezno), MEDIDENS (Częstochowa), Nova Dentis (Warszawa), Panaceum (Opole), ENEL-MED (Warszawa), Neodentica (Gdańsk), Dentim clinic (Katowice), ABC Dentysta Dental City (Bielsko-Biała).

Organizatorami plebiscytu są Dental Depot Wasio, Biomet 3i i magazyn Dobre Wnętrze.

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

lubuskie czynne gabinety - Dentonet.pl
Czynne gabinety stomatologiczne w województwie lubuskim Pacjent

W województwie lubuskim pomocy stomatologicznej udziela pacjentom około 160 gabinetów i klinik współpracujących z Narodowym Funduszem Zdrowia – wynika z listy opublikowanej na stronie tamtejszego oddziału wojewódzkiego NFZ-u. Zgodnie z zaleceniami c...

Dentysta na NFZ - Dentonet.pl
Województwo pomorskie: czynne gabinety stomatologiczne Pacjent

Z danych udostępnionych przez Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ-u wynika, że w województwie pomorskim pomocy udziela pacjentom 330 gabinetów stomatologicznych współpracujących z Funduszem. Lista opublikowana przez NFZ jest na bieżąco aktualizowana – 1...

opłata epidemiologiczna - Dentonet.pl
Gabinet współpracujący z NFZ-em bez "opłaty epidemiologicznej" Lekarz

Rzecznik Praw Pacjenta poinformował, że gabinety stomatologiczne współpracujące z NFZ-em nie mogą domagać się od pacjentów tzw. opłaty epidemiologicznej za środki ochrony osobistej czy dezynfekcji. Rzecznik Praw Pacjenta w ostatnich tygodniach na sw...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dentysta - Dentonet.pl
Wielkopolskie: gdzie do dentysty w czasie koronawirusa? Pacjent

Około 300 gabinetów i klinik stomatologicznych w województwie wielkopolskim udziela pomocy pacjentom w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Jak wynika z listy opublikowanej i aktualizowanej na bieżąco przez wojewódzki oddział NFZ-u, w Wielkop...

turystyka stomatologiczna - Dentonet.pl
Obcokrajowcy leczą zęby w Polsce - atutem głównie niskie ceny Lekarz

Turystyka stomatologiczna w Polsce nabiera rozmachu. Z roku na rok polskie gabinety odwiedza coraz więcej Niemców, Brytyjczyków a nawet Skandynawów. Cudzoziemców przyciągają niższe ceny, wysoka jakość leczenia oraz nowocześnie wyposażone, komfortowe ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres