Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Dentyści kuszą designem i architekturą

Brak komentarzy | Publikacja:
Dentyści kuszą designem i architekturą

Dentyści kuszą designem i architekturą

Co ma wspólnego architektura, nowoczesne wzornictwo i stomatologia? Okazuje się, że dużo!

Dobrze zaprojektowany przez architekta gabinet, który nie koniecznie kojarzy się z medycznym wnętrzem, może przełamać strach przed dentystą i nakłonić do leczenia.

Takich placówek, które wyłamują się z konwencji zwykłego gabinetu przez cały 2011 rok szukali organizatorzy plebiscytu TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne 2011.

Znaleźli w sumie 12 klinik od Katowic po Gdańsk, które zdaniem architektów, projektantów, dentystów i dziennikarzy idealnie przełamują stereotyp wnętrza dentysty.

Zwycięzcę plebiscytu TOP DESIGN poznamy już 23 czerwca podczas gali w Warszawie. Plebiscyt TOP DESIGN organizowany jest już po raz drugi. W 2010 roku zwyciężyła klinika UNIDENT UNION z Wrocławia.

Krzesło Starcka może zmienić wizerunek dentysty?

Dzisiejszemu dentyście nie wystarczy już tylko fotel i wiertło, nad ostatecznym kształtem gabinetu pracują architekci, plastycy, artyści, designerzy, a nawet floryści.

Wszystko po to, aby zamienić nielubiane wnętrza gabinetów stomatologicznych, w miejsca przyjazne i niebudzące lęku. A jest, nad czym pracować, aż 43 proc. Polaków boi się panicznie dentysty!

– Nowoczesne wzornictwo stało się dziś narzędziem, które łamie nasz strach przed dentystą. Obecnie wchodząc do gabinetów coraz częściej zamiast zielonej kafelki i linoleum możemy zobaczyć meble Philippe Starcka, dzieła sztuki współczesnej na ścianach, ciekawą identyfikację i typografię, wnętrza zaprojektowane przez młodych i zdolnych architektów, którzy nie tylko nadają im niezwykłą przestrzeń, ale także dzięki swoim projektom eliminują to, co najbardziej nielubiane w gabinetach – zapach dentysty i dźwięk wiertła – mówi Małgorzata Wasio-Malinka, dyrektor marketingu Dental Depot Wasio, organizatora TOP DESIGN.

Przez design do serca pacjenta

Dlatego też jedna z firm stomatologicznych wspólnie z magazynem Dobre Wnętrze postanowiła, co roku wyróżniać 12 klinik i gabinetów, które swoją architekturą łamią stereotypowy wizerunek dentysty.

Co roku także jedna z tych klinik nagradzana jest statuetką TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne. W zeszłym roku nagroda trafiła w ręce wrocławskiej kliniki UNIDENT UNION Dental Spa.

Zdaniem właścicielki placówki, to właśnie design i architektura może rozwiązać poważny problem, jakim jest dentofobia Polaków.

– Gabinety i kliniki stomatologiczne przechodzą w ostatnim czasie prawdziwą metamorfozę. Za sprawą nowoczesnego wzornictwa ich wnętrza przestają przypominać zimne, kliniczne aranżacje. Pacjenci czują się w nich bezpiecznie i wygodnie. Design działa odstresowująco i jest metodą na walkę z dentofobią. Coraz więcej gabinetów w Polsce zdaje sobie z tego sprawę – mówi dr Iwona Gnach-Olejniczak, właścicielka UNIDENT UNION.

I dodaje: – W zmianie, która się dokonuje, chodzi nie tylko o rozmach i przepych w wystroju wnętrz. Moim zdaniem nawet małe gabinety mogą być tak zaaranżowane, by pacjenci czuli się w nich komfortowo i chętnie je odwiedzali. Ważne jest, by nad designem klinik pracowali profesjonaliści, którzy przy aranżacji wnętrz biorą pod uwagę nie tylko najnowsze trendy i mody, ale także fundamentalne zasady feng shui. Aranżacja wnętrza ma przecież wpływ na nasze odczucia i zachowania.

Zrywają ze stereotypem

Ideą konkursu TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne jest pokazanie zmian, jakie zaszły w stomatologii w ciągu ostatnich lat, przede wszystkim zmian wizerunkowych.

– Dentyści walczą cały czas ze stereotypami. Myśląc o gabinecie widzimy wciąż paskudny fotel, białe i nijakie wnętrze. To przeszłość, dziś gabinety w Polsce wzorują się na tym, co spotykamy w Nowym Jorku, Londynie czy Mediolanie. Coraz częściej powstają w loftach, do pracy nad nimi angażuje się znane pracownie architektoniczne, wyposaża się je w meble włoskich firm, a wszystko po to, żeby pacjent powiedział, że u dentysty, nie ma już jak u dentysty kiedyś – śmieje się Wasio-Malinka.

Zdaniem architekt Patrycji Zaczyńskiej, taki konkurs ma jeszcze jedno ważne zadanie do spełnienia.

– Konkurs Top Design wspiera silny wizerunek gabinetów stomatologicznych w Polsce. Promując nowoczesny design oraz pokazując jego szeroki wpływ na różne aspekty naszego życia podnosimy świadomość znaczenia estetyki w naszym otoczeniu. Dzięki takim działaniom dobry design staje się zaraźliwy – mówi.

W tym roku, podobnie jak w 2010 w plebiscycie TOP DESIGN udział wzięło 12 klinki z całej Polski, najwięcej było z Warszawy.

Gabinety nominowane do TOP DESIGN 2011: SE+Studio Stomatologii Estetycznej (Kraków), Impladent (Gdańsk), Kodent (Głogów), Sopocka Klinika Stomatologiczna Den Arte (Sopot), Implant Medical (Gniezno), MEDIDENS (Częstochowa), Nova Dentis (Warszawa), Panaceum (Opole), ENEL-MED (Warszawa), Neodentica (Gdańsk), Dentim clinic (Katowice), ABC Dentysta Dental City (Bielsko-Biała).

Organizatorami plebiscytu są Dental Depot Wasio, Biomet 3i i magazyn Dobre Wnętrze.

inf.wł.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Leczymy z Misją - Dentonet.pl
"Leczymy z Misją" – dentyści-wolontariusze poszukiwani Lekarz

Stowarzyszenie "Leczymy z Misją" poszukuje lekarzy dentystów, którzy chcieliby wesprzeć kolejną edycję wolontariatu stomatologicznego w Kenii. Honorowy patronat nad projektem objęło Polskie Towarzystwo Stomatologiczne.Stowarzyszenie "Leczymy z Misją"...

szczepienia na koronawirusa - Dentonet.pl
Dentyści w Polsce mogą już kwalifikować do szczepień Lekarz

Z rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających badania kwalifikacyjne i szczepienia ochronne przeciwko COVID-19 wynika, że obok lekarzy do szczepień przeciw COVID-19 kwalifikować mogą również m.in. dentyści, pielęgni...

szczepionka na COVID - Dentonet.pl
Dentyści w kolejce do szczepienia przeciw SARS-CoV-2 Lekarz

8 grudnia w Wielkiej Brytanii rozpoczęto akcję szczepień przeciw SARS-CoV-2 z użyciem preparatu opracowanego przez firmy Pfizer i BioNTech. Jeszcze wcześniej pierwsi rosyjscy pacjenci zostali zaszczepieni z użyciem szczepionki Sputnik V. Również wład...

ROZWIŃ WIĘCEJ
szczepionka przeciw COVID - Dentonet.pl
Dentyści kwalifikują do szczepień Lekarz

Naczelna Izba Lekarska przypomina, że zgodnie z przyjętymi niedawno przepisami, lekarze dentyści są uprawnieni do kwalifikowania pacjentów do szczepień przeciw COVID-19 i nie muszą w związku z tym przechodzić dodatkowych szkoleń. Jak wynika z rozpor...

zespół rehabilitacyjny - Dentonet.pl
Katowice: dentyści w specjalistycznym zespole rehabilitacyjnym Lekarz

W Szpitalu im. A. Mielęckiego przy ul. Francuskiej w Katowicach prowadzona jest specjalistyczna rehabilitacja pacjentów po zabiegach onkologicznych lub ciężkich urazach w rejonie szyi i głowy. W skład zespołu rehabilitacyjnego wchodzą fizjoterapeuci,...

dentysci ogladaja wiertlo
BDA: Dentyści, nie przyjmujcie pacjentów, by ograniczyć COVID-19 Lekarz

Brytyjskie Towarzystwo Stomatologiczne (BDA) zaleciło dentystom praktykującym w Zjednoczonym Królestwie, ale zrezygnowali z rutynowych wizyt, ponieważ mogą one przyczynić się do rozprzestrzeniania koronawirusa. BDA sugeruje brytyjskim stomatologom, ...

note thanun CYlPykF qAM unsplash
Dentyści w szkołach w Sopocie, program profilaktyki ma 20 lat Lekarz

Od września 2019 r. szkoły mają obowiązek zapewnić uczniom opiekę stomatologiczną. W momencie wejścia ustawy w życie na 25 tys. polskich szkół zaledwie 720 miało gabinety dentystyczne. W Sopocie opieka stomatologiczna w szkołach jest prowadzona od wi...

turystyka stomatologiczna - Dentonet.pl
Brytyjczycy leczą zęby w Polsce, kuszą ich głównie niskie ceny Lekarz

Szacuje się, że co roku w celach medycznych przyjeżdża do Polski nawet 500 tys. pacjentów zagranicznych. Około 100 tys. z nich decyduje się w naszym kraju na leczenie stomatologiczne. Prym wśród nich wiodą Brytyjczycy – kuszą ich przede wszystkim cen...

wyłudzenia - Dentonet.pl
Prokuratura w Opolu: dentyści wyłudzili z NFZ-u 170 tys. zł Lekarz

Prokuratura Okręgowa w Opolu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko dwojgu dentystom, którzy w ciągu 6 lat mieli dokonać ponad pięciuset oszustw na szkodę NFZ-u i wyłudzić w ten sposób ponad 170 tys. złotych. Jak informuje PAP, Nidal A. oraz Ew...

opieka stomatologiczna - Dentonet.pl
Dentyści w szkołach – ustawa już z podpisem prezydenta Lekarz

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o medycynie szkolnej. Zgodnie z jej zapisami, opieka zdrowotna nad uczniami w szkole ma objąć profilaktyczną opiekę zdrowotną oraz opiekę stomatologiczną. Opiekę zdrowotną mają sprawować pielęgniarka środowiska ...

Konferencja2
Dentyści o planowaniu leczenia stomatologicznego (sonda) Lekarz

Czy dentyści widzą korzyści w planowaniu leczenia stomatologicznego? Czy stosują je w swojej codziennej pracy? Zapytaliśmy o to uczestników I Konferencji Mistrzów Stomatologii, która odbyła się w Łodzi w dniach 12-14 października 2018 r.Wszystkich za...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji