Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Dentofobia

Publikacja:

Dentofobia

Lęk przed wizytą

Jak walczyć z dentofobią?

Lęk przed wizytą

W niektórych z nas sam dźwięk wiertła czy charakterystyczny zapach gabinetu stomatologicznego wywołuje lęk, na tyle silny, że jesteśmy w stanie kosztem własnego zdrowia zrezygnować z wizyty u stomatologa. Lęk i obrona przed nieprzyjemnymi doznaniami są naturalnymi mechanizmami obronnymi. Wśród ogromnej liczny znanych fobii towarzyszących życiu człowieka, wyizolowano i opisano lęk przed dentystą – dentofobię.

Dentofobii towarzyszy silny, paraliżujący lęk uniemożliwiający pacjentowi odbycie wizyty u dentysty i poddanie się procedurom medycznym. Jego przyczyny mogą tkwić w negatywnych doświadczeniach z przeszłości, obawie przed bólem czy poczuciem bezsilności i braku kontroli podczas zabiegów stomatologicznych. Jak wynika z badań, dla 46% Polaków obawa przed bólem jest powodem braku wizyt kontrolnych u stomatologa.

Wizyta w gabinecie stomatologicznym nie musi wiązać się ze strachem i nieprzyjemnymi doświadczeniami. Dostępne metody znieczuleń pozwalają na całkowitą eliminację bólu. Lekarze dbają o to by pacjent odbył wizytę w przyjaznym otoczeniu i w atmosferze wzajemnego zaufania.

Dentyści coraz częściej interesują się problemem dentofobii, uczą się jak postępować ze zlęknionym, pełnym obaw pacjentem. Zagadnieniu rozpoznawania lęku wśród pacjentów i walki z nim poświęconych jest coraz większa liczba warsztatów, szkoleń i wykładów. Lekarze stosują cały szereg, często niezauważalnych przez pacjenta technik, mających na celu zmniejszenie odczucia lęku podczas wizyty w gabinecie stomatologicznym. Wystrój gabinetu, muzyka relaksująca, przyjemny zapach to nie przypadek. Lekarze wychodzą naprzeciw lękom i wątpliwościom swoich pacjentów, zanim ci jeszcze zdążą o nich opowiedzieć?

Jak walczyć z dentofobią?

Jeśli Twoje obawy są silniejsze niż głos rozsądku, a lęk jest poważną przeszkodą przed tym, by odwiedzić gabinet stomatologa, koniecznie zapoznaj się z kilkoma naszymi radami.

  1. Zanim zdecydujesz się podjąć leczenie stomatologiczne, umów się na wizytę wstępną. Za to spotkanie lekarze zazwyczaj nie pobierają opłat. Wizyta pozwoli dentyście dokonać oceny stanu zdrowia jamy ustnej i będzie pomocna w zaplanowaniu harmonogramu ewentualnego leczenia, jak i w ocenie przewidywanych kosztów z tym związanych. Poznanie wzajemnych obaw i oczekiwań to absolutna podstawa i niezbędny krok do nawiązania partnerskich relacji i współpracy pomiędzy lekarzem i pacjentem.
  2. O pomoc w wyborze odpowiedniego lekarza możesz poprosić rodzinę i przyjaciół. Unikaj jednak rozmów o leczeniu stomatologicznych z tymi, którzy także niezbyt chętnie odwiedzają dentystę. Wymiana niemiłych doświadczeń nie pomoże ci w podjęciu decyzji o wizycie u stomatologa.
  3. Poczujesz się znacznie bezpieczniej i pewniej, jeśli dowiesz się wszystkiego o planowanym leczeniu. Poproś dentystę o omówienie wszystkich etapów leczenia. Znając szczegóły planowanej terapii będziesz aktywnie uczestniczyć w podejmowaniu decyzji dotyczących leczenia i prawdopodobnie zmniejszysz swój lęk przed interwencją medyczną.
  4. Wizytę warto zaplanować, wybierając dzień, w którym nie masz do załatwienia spraw, mogących być dodatkowym źródłem stresu. Jeśli po przyjściu do gabinetu musisz poczekać na swoją kolej, nie denerwuj się, trudno określić dokładnie czas trwania każdego zabiegu. Pamiętaj, że zaplanowaną wizytę możesz zawsze odwołać.
  5. Nie wstydź się wyrazić strachu i obaw przed lekarzem. Nie jesteś jedyną osobą z podobnymi obawami. Dokładnie o nich opowiedz, szczerze porozmawiaj.
  6. Przyczyną lęku przed wizytą w gabinecie stomatologicznym są zazwyczaj nieprzyjemne doświadczania bólowe. Dlatego też spytaj o wszelkie dostępne sposoby znieczuleń, spróbuj wspólnie z lekarzem wybrać ten najwłaściwszy dla siebie. Lekarze dysponują coraz doskonalszymi sposobami uśmierzania bólu podczas zabiegów i niemal zawsze proponują zastosowanie środka znieczulającego.
  7. Przed tym jak usiądziesz na fotelu dentystycznym, poproś lekarza by informował Cię na bieżąco o wszelkich podejmowanych czynnościach. Uzyskanie takich informacji zmniejszy twoje poczucie niepewności. Cały czas powtarzaj sobie, że strach jest nieuzasadniony, a wizyta konieczna dla zdrowia i ładnego wyglądu twoich zębów.
  8. Ustal wraz z dentystą system, w jakim będziesz sygnalizować konieczność przerwania zabiegu (np. poprzez podniesienie ręki). Zwiększy on poczucie bezpieczeństwa i da poczucie wpływu na przeprowadzany zabieg.
  9. Podczas oczekiwania na wizytę zastosuj wybraną i skuteczną twoim zdaniem technikę relaksacyjną, może to być np. odsłuchiwanie muzyki relaksacyjnej. Zachowanie spokoju, oderwanie myśli, skupienie ich na czymś innym niż leczenie pomoże w zdecydowanym i odważnym przekroczeniu progu gabinetu stomatologicznego.
  10. Ostateczność to wizyta u psychoterapeuty. Jeśli z żaden sposób nie jesteś w stanie opanować lub nawet zmniejszyć odczuwanego lęku przed stomatologiem, udaj się do psychoterapeuty.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Romident wystroj gabinetu
Pacjent z dentofobią? Wystrój gabinetu ma znaczenie! Lekarz

Pacjenci z dentofobią – czyli silnym, często paraliżującym strachem przed leczeniem stomatologicznym – stanowią duże wyzwanie dla dentystów. Jak się okazuje, o szczególnych potrzebach tego typu pacjentów można pomyśleć już na etapie projektowania i a...