Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Dentobus Wiewiórki Julii

Brak komentarzy | Publikacja:
Dentobus Wiewiórki Julii

Dentobus Wiewiórki Julii

Prof. Barbara Adamowicz-Klepalska – krajowy konsultant w dziedzinie stomatologii dziecięcej, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz wiele osób związanych ze stomatologią wielokrotnie apelowało o utworzenie „gabinetów na kółkach”, czyli tzw. dentobusów.

 

Dzięki staraniom Fundacji Wiewiórki Julii (wiewiorkajulia.pl) najprawdopodobniej uda się to zrealizować.

 

Mobilna opieka stomatologiczna to nie nowość – dentobusy jeżdżą już po drogach USA, Brazylii, Niemiec czy Francji. Polskie dentobusy, czyli autobusy z gabinetem stomatologicznym i zespołem stomatologów na pokładzie już wkrótce będą mogły ratować stan zębów polskich dzieci.

 

– A jest co ratować – mówi dr n. med. Tomasz Maria Kercz, red. naczelny stomatologicznego portalu DENTOnet.pl oraz założyciel portalu Dentowizja.pl.

 

– Według statystyk prawie 80% polskich 5-latków ma próchnicę. Wśród 15-latków odsetek ten wynosi już ponad 91%*. A to już są zatrważające statystyki. W Szwecji próchnicę ma ledwie kilka procent dzieci – dodaje dentysta.

 

– Przyczyny takiego stanu rzeczy to: brak systemowej opieki profilaktycznej nad dziećmi, niska świadomość prozdrowotna rodziców, brak środków na leczenie dzieci, zlikwidowanie gabinetów dentystycznych w szkołach, czy utrudniony dostęp do placówek stomatologicznych w całym kraju – dodaje doktor Kercz.

 

 

Kiedy dentobusy pojawią się na naszych ulicach?

 

Obecnie zbierane są środki na zakup pierwszego dentobusu. Docelowo takich pojazdów przemierzających całą Polskę ma być w kolejnych latach więcej. Koszt zakupu i wyposażenia jest dosyć duży – może wynieść nawet 1,5 mln złotych. W środku znajdą się 3 unity stomatologiczne, które będą obsługiwane przez zespół stomatologów – wolontariuszy. Szacuje się, że jeden dentobus będzie w stanie w ciągu miesiąca skonsultować i – w razie potrzeby – wyleczyć nawet 450 dzieci.

 

Fundacja Wiewiórki Julii zgłosiła się do profesjonalnych firm zajmujących się budową i wyposażeniem jednostek medycznych o wycenę. Propozycję przesyłają firmy z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Polski. Pod koniec roku dowiemy się, który projekt okazał się zwycięski.

 

Zanim jednak powstaną dentobusy, specjalnie wyposażonymi samochodami w Polskę ruszy zespół stomatologów. Wszystko w ramach cyklu Podróże Julii, rozpoczynającego się 20 września.

Do udziału w tej bezpłatnej akcji może zgłosić się każda szkoła czy dom dziecka oraz inne placówki edukacyjne. Wystarczy wypełnić formularz na stronie fundacji www.wiewiorkajulia.pl. Badania będą przeprowadzane w każdy czwartek i piątek, a ich realizacja rozpocznie się od województwa mazowieckiego.

 

 

Tramwaje Zdrowego Uśmiechu

 

Akcją inauguracyjną Podróży Julii będą Tramwaje Zdrowego Uśmiechu. Przedsięwzięcie zostanie zorganizowane we współpracy ze spółką Tramwaje Warszawskie oraz Polskim Towarzystwem Studentów Stomatologii, które jest pomysłodawcą akcji.

 

Dzień 12 września jest Światowym Dniem Zdrowia Jamy Ustnej i właśnie wtedy odbędą się bezpłatne badania dla dzieci, których dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie zajezdni. Wydarzenie to będzie miało miejsce w Warszawie w zajezdni tramwajowej przy ul. Siedmiogrodzkiej 20.

 

Już trzy dni później – 15 września – na warszawskich ulicach pojawi się niezwykła atrakcja. Będzie to specjalny Tramwaj Wiewiórki Julii, w którym zespół lekarzy fundacji wraz z ich przyjaciółmi będą propagować ideę zdrowego uśmiechu.

 

Gośćmi specjalnymi będą Henryka Krzywonos – legenda „Solidarności” a zarazem dawna gdańska tramwajarka oraz dziennikarka Dorota Wellman, która w filmie Andrzeja Wajdy „Wałęsa” wciela się w postać H. Krzywonos. Podróż tramwajem w tym dniu w godzinach 10:00–14:00 będzie wolna od opłat, a pasażerowie będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad stomatologicznych. Trasa przejazdu będzie przebiegać od pl. Narutowicza przez Aleje Jerozolimskie, Most Poniatowskiego, al. Waszyngtona do ul. Wiatracznej.

 

– Wobec niewydolności państwowego systemu opieki stomatologicznej, dobrze jest, że powstają coraz liczniejsze inicjatywy oddolne, które choć w części zapobiegną rozprzestrzeniającej się próchnicy wśród dzieci – cieszy się dr Kercz.

 

– Dlatego zarówno DENTOnet.pl, jak i Dentowizja.pl będą wspierały akcje Fundacji Wiewiórki Julii – w naszych mediach będziemy na bieżąco informować o wszystkich podejmowanych akcjach – dodaje.

 

 

*Najnowsze dane z raportu Ministerstwa Zdrowia, oparte na przeprowadzonych badaniach w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej”.

 

Zobacz w portalu Dentowizja.pl:

Fundacja Wiewiórki Julii
Dentobus Wiewiórki Julii
Akcja Uśmiechnij się, Polsko


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentobus - Dentonet.pl
KS OIL Gdańsk: dentobus to nieprzemyślany pomysł Lekarz

- Ministerstwo Zdrowia w ramach programu darmowej opieki stomatologicznej dla dzieci z małych miast i wsi kupiło 16 mobilnych gabinetów dentystycznych – dentobusów za 24 miliony złotych. Pomysł może dobry ale na papierze, w rzeczywistości nieprzemyśl...

Wiewiórka Julia - Dentonet.pl
Fundacja Wiewiórki Julii mimo pandemii edukuje najmłodszych Asysta

Mimo zagrożenia związanego z koronawirusem, Fundacja Wiewiórki Julii nie ustaje w swoich działaniach edukacyjnych. Odbywają się one poprzez Facebooka oraz telefonicznie – przez specjalną infolinię. W ostatnich latach wolontariusze Fundacji Wiewiórki...

dentobus - Dentonet.pl
Wielkopolska: dentobus pomoże osobom zakażonym SARS-CoV-2 Pacjent

W województwie wielkopolskim została zorganizowana pomoc stomatologiczna dla osób z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Od 18 maja w województwie wielkopolskim doraźne świadczenia stomatologiczne dla pacjentów, u których stwierdzono zakażen...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dentobus - Dentonet.pl
Dentobus w woj. kujawsko-pomorskim dopiero… w wakacje? Lekarz

Wszystko wskazuje na to, że w województwie kujawsko-pomorskim dentobus rozpocznie pracę dopiero w wakacje. Zainteresowanie ze strony lekarzy dentystów jest bowiem bardzo niewielkie.Kilka dni temu informowaliśmy o artykule „Gazety Wyborczej”, w którym...

dentobus - Dentonet.pl
Dentobus w województwie podkarpackim dotarł do 2500 dzieci Lekarz

Jak podał oddział wojewódzki NFZ-u w Rzeszowie, od lipca 2018 r. dentobus dotarł do 2500 dzieci z regionu. Mobilny gabinet stomatologiczny w województwie podkarpackim rozpoczął pracę w lipcu 2018 r. Dociera tam, gdzie nie ma gabinetu stomatologiczneg...

Wiewiórka Julia - Dentonet.pl
Pracowity miesiąc wolontariuszy Fundacji Wiewiórki Julii Asysta

W styczniu wolontariusze Fundacji Wiewiórki Julii odwiedzili placówki edukacyjne w Poznaniu, Kobyłce, Warszawie oraz Białymstoku. Łącznie w edukacyjnych prelekcjach dotyczących higieny jamy ustnej wzięło udział blisko 700 dzieci.W ostatnich tygodniac...

Wiewiórka Julia - Dentonet.pl
Pracowite dni Fundacji Wiewiórki Julii Asysta

Fundacja Wiewiórki Julii nie zwalnia tempa swoich działań edukacyjnych i profilaktycznych. W ostatnich dniach lutego z bezpłatnych prelekcji oraz przeglądów stomatologicznych mogły skorzystać dzieci z kolejnych szkół, przedszkoli i Kliniki Budzik.Pod...

wiewiórka Julia
Huczne świętowanie szóstych urodzin Fundacji Wiewiórki Julii Asysta

Na początku listopada wolontariusze Fundacji Wiewiórki Julii ze szkoły TEB Edukacja po raz pierwszy odwiedzili przedszkolaków w Białymstoku. Warto też przypomnieć, że niedawno Fundacja obchodziła swoje szóste urodziny.Jak dotąd, wolontariusze Wiewiór...

dentobus - Dentonet.pl
Woj. zachodniopomorskie: dentobus w trasie od 21 maja Lekarz

Dentobus w województwie zachodniopomorskim rusza w trasę w poniedziałek 21 maja. Pierwszymi miejscowościami, do których zawita będą Kłodzino i Jesionowo w gminie Przelewice w powiecie pyrzyckim. Dzięki zaangażowaniu opiekunów, nauczycieli i dyrekcji ...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji