Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Dentobus Wiewiórki Julii

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Dentobus Wiewiórki Julii

Dentobus Wiewiórki Julii

Prof. Barbara Adamowicz-Klepalska – krajowy konsultant w dziedzinie stomatologii dziecięcej, Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak oraz wiele osób związanych ze stomatologią wielokrotnie apelowało o utworzenie „gabinetów na kółkach”, czyli tzw. dentobusów.

 

Dzięki staraniom Fundacji Wiewiórki Julii (wiewiorkajulia.pl) najprawdopodobniej uda się to zrealizować.

 

Mobilna opieka stomatologiczna to nie nowość – dentobusy jeżdżą już po drogach USA, Brazylii, Niemiec czy Francji. Polskie dentobusy, czyli autobusy z gabinetem stomatologicznym i zespołem stomatologów na pokładzie już wkrótce będą mogły ratować stan zębów polskich dzieci.

 

– A jest co ratować – mówi dr n. med. Tomasz Maria Kercz, red. naczelny stomatologicznego portalu DENTOnet.pl oraz założyciel portalu Dentowizja.pl.

 

– Według statystyk prawie 80% polskich 5-latków ma próchnicę. Wśród 15-latków odsetek ten wynosi już ponad 91%*. A to już są zatrważające statystyki. W Szwecji próchnicę ma ledwie kilka procent dzieci – dodaje dentysta.

 

– Przyczyny takiego stanu rzeczy to: brak systemowej opieki profilaktycznej nad dziećmi, niska świadomość prozdrowotna rodziców, brak środków na leczenie dzieci, zlikwidowanie gabinetów dentystycznych w szkołach, czy utrudniony dostęp do placówek stomatologicznych w całym kraju – dodaje doktor Kercz.

 

 

Kiedy dentobusy pojawią się na naszych ulicach?

 

Obecnie zbierane są środki na zakup pierwszego dentobusu. Docelowo takich pojazdów przemierzających całą Polskę ma być w kolejnych latach więcej. Koszt zakupu i wyposażenia jest dosyć duży – może wynieść nawet 1,5 mln złotych. W środku znajdą się 3 unity stomatologiczne, które będą obsługiwane przez zespół stomatologów – wolontariuszy. Szacuje się, że jeden dentobus będzie w stanie w ciągu miesiąca skonsultować i – w razie potrzeby – wyleczyć nawet 450 dzieci.

 

Fundacja Wiewiórki Julii zgłosiła się do profesjonalnych firm zajmujących się budową i wyposażeniem jednostek medycznych o wycenę. Propozycję przesyłają firmy z Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Francji oraz Polski. Pod koniec roku dowiemy się, który projekt okazał się zwycięski.

 

Zanim jednak powstaną dentobusy, specjalnie wyposażonymi samochodami w Polskę ruszy zespół stomatologów. Wszystko w ramach cyklu Podróże Julii, rozpoczynającego się 20 września.

Do udziału w tej bezpłatnej akcji może zgłosić się każda szkoła czy dom dziecka oraz inne placówki edukacyjne. Wystarczy wypełnić formularz na stronie fundacji www.wiewiorkajulia.pl. Badania będą przeprowadzane w każdy czwartek i piątek, a ich realizacja rozpocznie się od województwa mazowieckiego.

 

 

Tramwaje Zdrowego Uśmiechu

 

Akcją inauguracyjną Podróży Julii będą Tramwaje Zdrowego Uśmiechu. Przedsięwzięcie zostanie zorganizowane we współpracy ze spółką Tramwaje Warszawskie oraz Polskim Towarzystwem Studentów Stomatologii, które jest pomysłodawcą akcji.

 

Dzień 12 września jest Światowym Dniem Zdrowia Jamy Ustnej i właśnie wtedy odbędą się bezpłatne badania dla dzieci, których dodatkową atrakcją będzie zwiedzanie zajezdni. Wydarzenie to będzie miało miejsce w Warszawie w zajezdni tramwajowej przy ul. Siedmiogrodzkiej 20.

 

Już trzy dni później – 15 września – na warszawskich ulicach pojawi się niezwykła atrakcja. Będzie to specjalny Tramwaj Wiewiórki Julii, w którym zespół lekarzy fundacji wraz z ich przyjaciółmi będą propagować ideę zdrowego uśmiechu.

 

Gośćmi specjalnymi będą Henryka Krzywonos – legenda „Solidarności” a zarazem dawna gdańska tramwajarka oraz dziennikarka Dorota Wellman, która w filmie Andrzeja Wajdy „Wałęsa” wciela się w postać H. Krzywonos. Podróż tramwajem w tym dniu w godzinach 10:00–14:00 będzie wolna od opłat, a pasażerowie będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad stomatologicznych. Trasa przejazdu będzie przebiegać od pl. Narutowicza przez Aleje Jerozolimskie, Most Poniatowskiego, al. Waszyngtona do ul. Wiatracznej.

 

– Wobec niewydolności państwowego systemu opieki stomatologicznej, dobrze jest, że powstają coraz liczniejsze inicjatywy oddolne, które choć w części zapobiegną rozprzestrzeniającej się próchnicy wśród dzieci – cieszy się dr Kercz.

 

– Dlatego zarówno DENTOnet.pl, jak i Dentowizja.pl będą wspierały akcje Fundacji Wiewiórki Julii – w naszych mediach będziemy na bieżąco informować o wszystkich podejmowanych akcjach – dodaje.

 

 

*Najnowsze dane z raportu Ministerstwa Zdrowia, oparte na przeprowadzonych badaniach w ramach programu „Monitoring Zdrowia Jamy Ustnej”.

 

Zobacz w portalu Dentowizja.pl:

Fundacja Wiewiórki Julii
Dentobus Wiewiórki Julii
Akcja Uśmiechnij się, Polsko


POWIĄZANE ARTYKUŁY

APOLLO_MIS_2.jpg
Autoryzowane Centrum Frezowania MIS Lekarz

Dobra wiadomość dla polskich implantologów. Będą mieli do dyspozycji najnowsze technologie. W odpowiedzi na zapotrzebowanie lekarzy implantologów i w związku z nieustannym rozwojem marki......

science-1029385_960_720.jpg
Bakteriobójczy ząb 3D Lekarz

Naukowcy z uniwersytetu w Groningen w Holandii opracowali sztuczny ząb, który ma właściwości niszczenia drobnoustrojów już na poziomie molekularnym – poinformował prestiżowy magazy......

FDIdento.jpg
Doroczny Światowy Kongres Stomatologiczny FDI Lekarz

W dniach 7-10 września w Poznaniu odbędzie się Doroczny Światowy Kongres Stomatologiczny FDI – jedna z największych branżowych imprez dentystycznych. Organizatorzy szacują, że do Polski może prz......

ROZWIŃ WIĘCEJ
dentonet.pl_indiustriadent_2016.jpg
"INDUSTRIADENT" 22-24 stycznia 2016 Lekarz

Około 1300 uczestników spodziewają się organizatorzy Ogólnopolskiej Konferencji „INDUSTRIADENT"czyli Polskie Towarzystwo Studentów Stomatologii Oddział w Zabrzu. W dnia......

rzecznik_praw_dziecka_5ww.jpg
Pomysł RPD na walkę z próchnicą u dzieci Lekarz

Dotychczasowe pomysły i sposoby na rzecz walki z próchnicą u polskich dzieci były nieskuteczne - uważa Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Konieczna jest zmiana tych działań. Dlatego Rzecznik......

Wolontariusze_Fundacji_Wiewiórki_Julii_podczas_badań_w_Słupsku.JPG
Fatalny stan uzębienia małych mieszkańców Słupska Pacjent

Fundacja Wiewiórki Julii zakończyła realizację projektu bezpłatnych badań stomatologicznych w Słupsku. Lekarze i wolontariusze Fundacji Wiewiórki Julii w ramach I i II etapu projektu ......

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres