Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Dentobus po australijsku – na pomoc pacjentom z różnych części kraju

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Dentobus po australijsku – na pomoc pacjentom z różnych części kraju

Dentobus po australijsku – na pomoc pacjentom z różnych części kraju

Australia ma powierzchnię 25-krotnie większą niż Polska, a jej ludność – niespełna 26 milionów – w 85% zasiedla wybrzeża (w pięciu największych aglomeracjach mieszka łącznie 16 milionów osób). Nie może więc dziwić, że w niemal niezamieszkałych rejonach tamtejszego interioru dostępność do wszelkich usług, w tym opieki stomatologicznej, jest co najmniej utrudniona.

Aby nieść pomoc tym, którzy w drodze do dentysty muszą zwykle pokonywać dziesiątki mil, dr Jalal Khan – lekarz stomatolog z Sydney – regularnie podróżuje swoim gabinetem stomatologicznym na kółkach po odludnych terenach stanów Queensland i Nowa Południowa Walia. Swoimi spostrzeżeniami dentysta-obieżyświat podzielił się z redakcją „Dental Tribune International”.

Jak sam wspomina, już podczas studiów dentystycznych zamierzał uprawiać „mobilną stomatologię” – robić coś, co będzie nowatorskie i niestandardowe. Swój plan zdecydował się wprowadzić w czyn, gdy w internecie znalazł aukcję, na której wystawiono ciężarówkę przystosowaną do funkcji gabinetu dentystycznego. Zakupiony dental truck został do celów medycznych przystosowany przez innego stomatologa, który używał go przez ostatnie trzy lata przed przejściem na emeryturę w 2017 r.

Swoją misję dr Khan postrzega jako niesienie bezpłatnej pomocy tym, którzy znajdują się w szczególnie trudnej sytuacji. – Dla większości osób, które leczyliśmy, odległość stanowiła podstawową przeszkodę w dostępie do opieki stomatologicznej. Ale w tych miasteczkach nadal żyli emeryci, posiadacze kart opieki zdrowotnej i inne osoby, które nie miały dostępu do prywatnego leczenia dentystycznego, takiego jakie oferuję w moim dental trucku – powiedział dr Khan. – Ponieważ samodzielnie finansuję ten projekt, muszę również przyjmować pacjentów, którzy zapłacą za przeprowadzone leczenie, abym mógł kontynuować moją przygodę z mobilną stomatologią – dodał.

Khan miał przez cały czas przekonanie, że trzeba robić jeszcze więcej i rozszerzać oferowane usługi, dlatego pomysł na dentociężarówkę nieco zmodyfikował i zinstytucjonalizował, tworząc organizację non-profit o nazwie „Dental Truck”. Jak sam się przekonał, także w rejonach mniej odległych, a nawet w metropoliach Australii żyje wiele osób, które nie mogą liczyć na inną pomoc niż ta oferowana w jego gabinecie na kółkach.

Z tego względu Jalal Khan próbuje zdobyć środki na wyposażenie większej liczby dentociężarówek i pozyskanie do tego projektu kolejnych lekarzy. Wsparcia ze strony kolegów po fachu na szczęście nie brakuje, ponieważ chcący podjąć to wyzwanie dentyści sami się do niego zgłaszają.

W ten sposób zwiększa się nasza „siła kliniczna”, co umożliwia oferowanie usług w coraz szerszym zakresie, w większej liczbie miejscowości, a także przyjmowanie większej liczby pacjentów. Nasza filozofia polega na tym, że nie szukamy nowego miejsca i nowej lokalnej społeczności, dopóki nie wiemy, że będziemy mogli tam regularnie wracać. Jeżeli chcemy przeprowadzić zmiany i ograniczyć występowanie np. chorób przyzębia, musimy naszych pacjentów leczyć regularnie, a nie sporadycznie – przekonuje Khan.

Czas przymusowej absencji zawodowej w związku z pandemią COVID-19 Khan wykorzystał, by udzielać porad telefonicznych. Jego zdaniem, ta forma kontaktu z pacjentami sprawdza się dobrze i może mieć zastosowanie do segregacji pacjentów przed wstępną konsultacją, ale już nie do celów diagnostycznych. Tzw. telestomatologia daje też możliwość nawiązania bliższego kontaktu z pacjentem, poznania jego problemów stomatologicznych oraz historii medycznej – zanim jeszcze osoba taka trafi na fotel dentysty.

– Koszty utrzymania dentobusu są bardzo wysokie. Ryczałt przekazywany na ten cel nie wystarcza, ale … – przyznaje Jacek Kubera, manager kliniki Super-Dent w Łodzi. Ta klinika wygrała konkurs na świadczenie usług w Dentobusie w województwie łódzkim. O zwycięstwo w konkursie trudno nie było, bo oferta Super-Dent była jedyna.

T.H., źródło: ap.dental-tribune.com

Fot. Archiwum


POWIĄZANE ARTYKUŁY

dentobus - Dentonet.pl
Stomatologia mobilna – chwalona, ale nie w każdym aspekcie Lekarz

Zgodnie z wynikami ankiety przeprowadzonej przez DentaVox, duża część respondentów uważa, że mobilne gabinety dentystyczne mogą zapewnić zabiegi profilaktyczne i kontrolne na podobnym, a nawet wyższym poziomie niż praktyki stacjonarne. Jednak, zdanie...

ceny u dentysty w USA - Dentonet.pl
COVID-19: w Stanach Zjednoczonych drożej u dentysty Lekarz

Coraz więcej gabinetów dentystycznych w Stanach Zjednoczonych pobiera od pacjentów opłatę za kontrolę zakażeń. Także tam, podobnie jak w Polsce, temat dodatkowych kosztów budzi wiele emocji i jest przyczyną licznych komentarzy. Po ponad 2 miesiącach...

Paydent – nowe rozwiązanie dla gabinetów stomatologicznych Lekarz

W ostatnich tygodniach pandemia koronawirusa zawładnęła życiem Polaków. Co ciekawe, większość naszych rodaków boi się nie tyle zachorowania, ale skutków finansowych obecnej sytuacji i planuje w związku z tym wprowadzić spore oszczędności w domowych b...

ROZWIŃ WIĘCEJ
"Marka lekarza dentysty pomaga zdobyć zaufanie pacjentów" Lekarz

Wypracowana przez lekarza dentystę marka bardzo pomaga zdobyć zaufanie pacjentów – mówi Anna Kuśnierczak – lekarz stomatolog, dyplomowany lekarz medycyny estetycznej, znana również jako Stomatolog Dobra Rada. Już w najbliższą sobotę (16 maja) o godz....

otwarcie gabinetów we Francji - Dentonet.pl
Francja: dentyści na telefon, kary ONCD i obawa przed 11 maja Lekarz

Ograniczenia w funkcjonowaniu gabinetów dentystycznych wprowadzone we Francji w połowie marca pozbawiły dostępu do stomatologa pacjentów, którzy nie wymagają pilnej interwencji. Nie jest to jednak czas całkowitego odcięcia się praktyków od pacjentów ...

opieka stomatologiczna w Anglii - Dentonet.pl
Anglia: aż 1/3 ośrodków opieki doraźnej UDC nie działa! Lekarz

Brytyjski eksperyment, by w obliczu pandemii COVID-19 zamknąć gabinety dentystyczne, a lekarzy mających kontrakt z NHS przenieść do uruchamianych ośrodków opieki doraźnej (UDC), nie sprawdził się – przynajmniej w największym z krajów tworzących Wielk...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Musisz być zalogowany aby komentować | Zaloguj się lub zarejestruj. | Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres