Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Marketing
Podatki
Prawo
Strefa relaksu
Technologie
Wiedza

Dentobus już się sprawdził – wywiad z pomysłodawcą projektu Michałem Swobodą

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Dentobus już się sprawdził – wywiad z pomysłodawcą projektu Michałem Swobodą

Dentobus już się sprawdził – wywiad z pomysłodawcą projektu Michałem Swobodą

– Już jedna z pierwszych naszych akcji pokazała, że Dentobus jest potrzebny. Podczas badań profilaktycznych w Łodzi u ośmiu na dziesięcioro przebadanych dzieci lekarz dentysta stwierdził próchnicę, w większości w bardzo zaawansowanym stopniu. Dla wielu z tych dzieci był to pierwszy kontakt z dentystą od dłuższego czasu – mówi w rozmowie z Dentonetem Michał Swoboda, pomysłodawca pierwszego polskiego Dentobusa.

Dentonet: Mobilny Gabinet Diagnostyki Stomatologicznej, w skrócie Dentobus, to jak czytamy na Waszej stronie – efekt współpracy pasjonatów medycyny stomatologicznej i motoryzacji.

Michał Swoboda: Zgadza się. Pasjonatem medycyny stomatologicznej jestem ja – bo zawodowo zajmuje się sprzedażą oraz serwisem wyposażenia gabinetów stomatologicznych. Pasjonaci motoryzacji to natomiast pracownicy firmy AZCAR Sp z o.o. z podwarszawskich Marek. Razem stworzyliśmy Dentobus – pierwszy wyprodukowany w Polsce, unikatowy pod kątem wymiarów. Do jego prowadzenia wystarczy prawo jazdy kategorii B. Kompaktowe rozmiary naszego pojazdu sprawiają, że jesteśmy w stanie dojechać wszędzie – nawet w najbardziej niedostępne i trudne tereny. Dentobus zbudowany jest na podwoziu samochodu Ford Transit Jumbo

Dentonet: A więc Dentobus może pracować na przykład na plaży, na pikniku lub w lesie?

Michał Swoboda: Tak, tym bardziej, że jeżeli chodzi o potrzeby dotyczące energii elektrycznej to jesteśmy w stanie pracować nawet na zwykłym, domowym gniazdku. A jeśli tego gniazdka nie ma to włączamy agregat. Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych.

Dentonet: Jakie zabiegi przeprowadzacie w Dentobusie?

Michał Swoboda: Pomysł wynika bezpośrednio z zatrważających statystyk dotyczących zdrowia jamy ustnej u dzieci. Problem próchnicy występuje u 90% najmłodszych pacjentów w Polsce. Chcemy to zmienić i z tego też wynika nasza działalność – głównie są to działania profilaktyczne. Nasi lekarze mogą lakować zęby, przeprowadzać fluoryzację, ale przede wszystkim stawiamy na przegląd zębów oraz instruktaż higieny jamy ustnej. Jesteśmy w stanie w bardzo krótkim czasie postawić trafną diagnozę stomatologiczną i skierować pacjenta do właściwego specjalisty. Dla dorosłych pacjentów możemy zaproponować wybielanie zębów – bo przy użyciu odpowiedniej technologii jest to zabieg kosmetyczny.

Dentonet: Jak, z punktu widzenia medycznego, wyposażony jest mobilny gabinet?

Michał Swoboda: Poza elementami oczywistymi, jak fotel stomatologiczny, lampa i to standardowe wyposażenie gabinetu, są też m.in. kamera wewnątrzustna Full HD CMOS, skaner wewnątrzustny, mikroskop i aparat rentgenowski. Dentobus wyposażony jest w szereg innowacyjnych rozwiązań diagnostycznych, pozwalających na maksymalne skrócenie procesu wykrywania próchnicy oraz innych zmian w jamie ustnej. Dentobus wyposażony jest też w różne udogodnienia dla pacjentów niepełnosprawnych.

Dentonet: Jakie kontrole musiał przejść Dentobus zanim został dopuszczony do pracy z pacjentami?

Michał Swoboda: Nasz pojazd był wielokrotnie sprawdzany i testowany przez szereg instytucji, m.in. zyskał pozytywną opinię sanitarno-radiacyjną, bo jest wyposażony w aparat rentgenowski wewnątrzustny punktowy. Dentobus wykonany jest z w pełni aseptycznych materiałów. Spełnia wszelkie normy i przepisy. Są kosze na odpady medyczne i niemedyczne, umywalki. Mamy zamknięty obieg wody.

Dentonet: Gdzie w najbliższym czasie pojawi się Dentobus? Na jakich zasadach działacie?

Michał Swoboda: Działamy na dwa sposoby. Wynajmujemy nasz Dentobus wraz z obsługą na najróżniejsze eventy (na przykład dla firm). Tutaj naszym klientem może zostać praktycznie każdy. Jednocześnie prowadzimy własny projekt – „Zdrowy uśmiech z Dentobusem”, gdzie wspólnie z naszymi partnerami i sponsorami przeprowadzamy liczne akcje profilaktyczne. Współpracujemy z Radą Olimpijską, promujemy zdrowy styl życia i przypominamy o wpływie próchnicy na stan zdrowia całego organizmu. W najbliższy weekend będziemy w Pasażu Schillera w Łodzi, na początku czerwca mamy spotkania w Tomaszowie Mazowieckim i podłódzkich Brzezinach. Wiele projektów domykamy. Dziś mogę już powiedzieć, że przed nami bardzo pracowite lato.

Dentonet: Czy macie stały zespół lekarzy stomatologów pracujących w Dentobusie?

Michał Swoboda: Współpracujemy z wieloma lekarzami. Jest to jednak bardzo zapracowana grupa zawodowa, narzekająca często na brak czasu. Dlatego jesteśmy otwarci i zapraszamy do współpracy.

Dziękuję za rozmowę.
Rozmawiał Piotr Łukaszewicz.

Zobacz też relację z debiutu Dentobusa podczas Biegu Olimpijczyka w Łodzi

Mobilny gabinet stomatologiczny to doskonałe rozwiązanie na dotarcie z profilaktycznymi akcjami stomatologicznymi w najdalsze lub najbardziej zaniedbane stomatologicznie zakątki kraju. Nie we wszystkich gminach (szczególnie wiejskich) jest przecież powszechny dostęp do stomatologa. Jednocześnie, to też doskonały pomysł na różne działania w centrach dużych miast (na przykład na rynku w Krakowie, czy na Piotrkowskiej w Łodzi), bo wielu Polaków nie ma czasu na regularne, kontrolne wizyty u dentysty. Dlatego Dentowizja wspiera wszystkie inicjatywy tego typu.


POWIĄZANE ARTYKUŁY

Mariusz Oboda na rynku od 30 lat [WYWIAD] Lekarz

Blisko 30 lat na rynku stomatologicznym funkcjonuje najbardziej rozpoznawalny w kraju trener rozwoju praktyk stomatologicznych w Polsce - Mariusz Oboda. Rozmawiamy o tym, czym zajmuje się firma Oboda Group, ale też rynkowej konkurencji. ...

dentobus w Australii - Dentonet.pl
Dentobus po australijsku - na pomoc pacjentom z różnych części kraju Lekarz

Australia ma powierzchnię 25-krotnie większą niż Polska, a jej ludność – niespełna 26 milionów – w 85% zasiedla wybrzeża (w pięciu największych aglomeracjach mieszka łącznie 16 milionów osób). Nie może więc dziwić, że w niemal niezamieszkałych rejona...

dentobus - Dentonet.pl
Wielkopolska: dentobus pomoże osobom zakażonym SARS-CoV-2 Pacjent

W województwie wielkopolskim została zorganizowana pomoc stomatologiczna dla osób z potwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Od 18 maja w województwie wielkopolskim doraźne świadczenia stomatologiczne dla pacjentów, u których stwierdzono zakażen...

ROZWIŃ WIĘCEJ
dentobus - Dentonet.pl
Gorzów Wielkopolski: dentobus pomaga osobom zakażonym Lekarz

Pacjenci jednoimiennego szpitala zakaźnego w Gorzowie Wlkp. z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem, objęci izolacją lub kwarantanną w domu w przypadku nagłego bólu zęba mogą korzystać z opieki stomatologicznej. To możliwe dzięki ustawionemu w zespo...

dentobus - Dentonet.pl
Województwo łódzkie: dentobus w grudniu znów w drodze Pacjent

W dniach 1-31 grudnia 2019 r. dentobus w województwie łódzkim odwiedzi następujące miejscowości: Zgierz i Stryków w powiecie zgierskim, Wolę Krzysztoporską w powiecie piotrkowskim, Witonię w powiecie łęczyckim, Bolesławiec w powiecie wieruszowskim or...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres