Dentonet
LEKARZ
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Aktualności
Prawo i finanse
Praca w gabinecie
Student
Edukacja i technologie
Medycyna

Dbamy o czystość autoklawu

Publikacja:
Dbamy o czystość autoklawu

Dbamy o czystość autoklawu

Przypominamy, iż dbanie o czystość autoklawu – szczególnie komory, jej brzegu i znajdującej się na drzwiach urządzenia uszczelki – przedłuża prawidłowe działanie tego urządzenia.
Niektórzy producenci w zestawie dodają gąbkę (taką samą jak do zmywania naczyń), której możemy użyć. Do czyszczenia zarówno wnętrza komory, jak i samej uszczelki, stosujemy środek na bazie alkoholu, a w przypadku większych zabrudzeń sięgamy po delikatny detergent. Po umyciu wszystko płuczemy wodą destylowaną.


Jednak z racji tego, że autoklaw jest urządzeniem, w którym panują bardzo trudne warunki pracy – przemiennie: duże i niskie ciśnienie, próżnia i wysokie temperatury – to mimo odpowiedniego dbania o czystość pewne elementy będą się po prostu zużywały.
Uszczelkę powinno wymieniać się mniej więcej raz w roku, gdyż pod wpływem temperatury twardnieje i przestaje spełniać swoje funkcje, co może prowadzić do wycieku wody – zauważa specjalista.


Wymiana filtra
Wymiany wymaga też filtr bakteriologiczny, którego zadaniem jest oczyszczanie powietrza pobieranego przez autoklaw z gabinetu. Wymiany możemy dokonać samodzielnie, bo filtr zwykle znajduje się w łatwo dostępnym miejscu, z przodu lub z boku obudowy. Nie powinniśmy mieć też problemu z zakupem zamiennika – te są ogólnodostępne, pasują do większości typów urządzeń. Filtr wymieniamy średnio co 500 cykli – gdy ze śnieżnobiałego zrobi się po prostu ciemniejszy. Niektóre autoklawy sygnalizują konieczność takiej wymiany, w innych trzeba kontrolować to samodzielnie.
Specjaliści Dentomaxu przypominają, aby nadmiernie nie przeładowywać autoklawu. Obok wewnętrznego stelaża powinna zostać pozostawiona przestrzeń, by wszystkie narzędzia zostały odpowiednio wysterylizowane i osuszone.


Przypominamy o rejestracji
Na koniec kwestia, o której użytkownicy często zapominają. Polskie prawo nakłada obowiązek zgłoszenia każdego autoklawu do Rejonowego Urzędu Dozoru Technicznego. Niezwłocznie po zakupie dostarczamy tam kopię deklaracji zgodności z: dyrektywą medyczną 93/42/EEC i normą ciśnieniową PED 97/23/EEC oraz rysunek i dane techniczne zaworu bezpieczeństwa. Numer seryjny autoklawu znajdziemy na tabliczce znamionowej, jak i w kopercie z dokumentami. Do wniosku dołączamy też instrukcję obsługi, która oczywiście zostanie nam zwrócona.


Źródło: