Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Chirurgia
Choroby jamy ustnej
Estetyka
Pacjent w gabinecie
Poradnia
Profilaktyka

Czyśćmy język!

0 Komentarze | Publikacja:
Poleć artykuł Drukuj artykuł Wielkość czcionki - +
Czyśćmy język!

Czyśćmy język!

Jak wynika z badań, myjąc zęby a następnie płucząc jamę ustną nie eliminujemy większości bakterii bytujących w jamie ustnej. Część groźnych patogenów upodobała sobie język, którego powierzchnię nie wszyscy oczyszczamy.
Zabieg oczyszczania języka można wykonać przy pomocy tradycyjnej szczoteczki do zębów lub przy pomocy specjalnie zaprojektowanego do tej czynności przyrządu, zwanego zamiataczem języka.
Nawet po starannym umyciu zębów nie do końca eliminujemy osad, płytkę bakteryjną oraz nie zmniejszamy prawdopodobieństwa wystąpienia „halitosis” – czyli nieprzyjemnego zapachu z ust.

Na języku pozostaje wiele drobnych resztek jedzenia, co powoduje rozmnażanie się bakterii oraz jest jedną z przyczyn nieświeżego oddechu.
Dentyści od dawna zalecają swoim pacjentom mycie języka szczoteczką lub płukanie jamy ustnej. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne albowiem szczotkowanie zwłaszcza tylnej części języka nie jest przyjemne, gdyż powoduje naturalny odruch wymiotny. Poza tym podczas szczotkowania wciskamy resztki jedzenia i bakterie w język zamiast je eliminować.
 

Płukanki też nie do końca spełniają swoją rolę, gdyż nie penetrują tylnej części języka a ponadto zawierają alkohole, powodujące wysychanie jamy ustnej.

Idealnym rozwiązaniem tego problemu są specjalne przyrządy do czyszczenia języka zwane niekiedy „zamiataczami języka” Ich stosowanie może mieć dobroczynny wpływ nie tylko na higienę jamy ustnej ale również obniża ryzyko chorób dziąseł a nawet, poprzez eliminację nieświeżego oddechu, ma dobroczynny wpływ na nasze płuca.
 

 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

NFZ - Dentonet.pl
NFZ obiecuje "prosty język" w komunikacji z pacjentem Pacjent

Bez urzędniczej nowomowy, za to w przyjaznej atmosferze w zrozumiałej formie. Taką komunikację z pacjentami deklaruje Narodowy Fundusz Zdrowia. Jego przedstawiciele podpisali właśnie - tu cytat - deklarację stosowania prostego języka w relacjach z pa...

Dodaj komentarz (0 komentarzy)

Każdy komentarz zostanie poddany moderacji

Od (imię)
Do (e-mail)
Temat
Treść
255

Wiadomość e-mail została pomyślnie przesłana na adres