Dentonet
PACJENT
E-mail
WYBIERZ KATEGORIĘ
Leczenie zachowawcze i endodoncja
Protetyka i implantologia
Stomatologia estetyczna
Ortodoncja
Periodontologia
Higiena i zdrowie jamy ustnej

Czyśćmy język!

Publikacja:
Czyśćmy język!

Czyśćmy język!

Jak wynika z badań, myjąc zęby a następnie płucząc jamę ustną nie eliminujemy większości bakterii bytujących w jamie ustnej. Część groźnych patogenów upodobała sobie język, którego powierzchnię nie wszyscy oczyszczamy.
Zabieg oczyszczania języka można wykonać przy pomocy tradycyjnej szczoteczki do zębów lub przy pomocy specjalnie zaprojektowanego do tej czynności przyrządu, zwanego zamiataczem języka.
Nawet po starannym umyciu zębów nie do końca eliminujemy osad, płytkę bakteryjną oraz nie zmniejszamy prawdopodobieństwa wystąpienia „halitosis” – czyli nieprzyjemnego zapachu z ust.

Na języku pozostaje wiele drobnych resztek jedzenia, co powoduje rozmnażanie się bakterii oraz jest jedną z przyczyn nieświeżego oddechu.
Dentyści od dawna zalecają swoim pacjentom mycie języka szczoteczką lub płukanie jamy ustnej. Nie jest to jednak rozwiązanie idealne albowiem szczotkowanie zwłaszcza tylnej części języka nie jest przyjemne, gdyż powoduje naturalny odruch wymiotny. Poza tym podczas szczotkowania wciskamy resztki jedzenia i bakterie w język zamiast je eliminować.
 

Płukanki też nie do końca spełniają swoją rolę, gdyż nie penetrują tylnej części języka a ponadto zawierają alkohole, powodujące wysychanie jamy ustnej.

Idealnym rozwiązaniem tego problemu są specjalne przyrządy do czyszczenia języka zwane niekiedy „zamiataczami języka” Ich stosowanie może mieć dobroczynny wpływ nie tylko na higienę jamy ustnej ale również obniża ryzyko chorób dziąseł a nawet, poprzez eliminację nieświeżego oddechu, ma dobroczynny wpływ na nasze płuca.
 

 

inf.wł.


 


POWIĄZANE ARTYKUŁY

rak jezyka
Nowy język... z tkanek nogi u 42-letniej pacjentki z USA Lekarz

42-letnia Cameron Newsom z powodu raka płaskonabłonkowego czwartego stopnia straciła pół języka. Lekarze odbudowali go jednak przy pomocy tkanek pobranych z nogi pacjentki. Diagnostyka raka języka u 42-letniej kobiety z Colorado Springs trwała prawi...

jezyk 3
Moksyfloksacyna może wywoływać język czarny włochaty Lekarz

Z opisu przypadku opublikowanego w „American Journal of Case Reports” wynika, że przyjmowanie antybiotyku często przepisywanego w leczeniu infekcji bakteryjnych doprowadziło do rozwoju czarnego włochatego języka (ang. black hairy tongue; BHT) u stars...